Jump to content

darovni ugovor


sedra

Preporučene objave

U vrijeme smrti našeg oca moja sestra je bila maloljetna te joj je su dodijelio dio imanja.

Sestra mi želi darovati nasljeđeni dio. Problem je što nitko od nas, počevši od oca , nije uknjižen kao vlasnik na sudu več samo na katastru gdje postoji kupoprodajni ugovor.

Može li mi sestra darovati svoj dio iako , kao ni ja, nije uknjižena na zemljišniku.

Moja obitelj nekretninu nesmetano koristi od 1968.g.te se pitam možemo li se uknjižiti dosjelošću?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,

sestra moze izvrsiti darovanje,temeljem kojeg se Vi i dalje nemoze te upisati u zemljisne knjige,odnosno promjenu bi mogli izvrsiti samo u katastru.

Buduci da posjedujete pravni akt u vidu kupoprodaje,bilo bi pozeljno da izvrsite uvid u zemljisne knjige i utvrdite da li je prodavatelj nekretnine po ugovoru jos ziv,ako jest,Vi na temelju istog ugovora i rjesenja o nasljedjivanju kao dokaza da ste pravni sljednici kupca,mozete podnijeti prijedlog za upis,u suprotnom bi Vam upisani vlasnici nekretnine morali izdati suglasnost za upis(tabularna isprava).No imajte na umu da ovo sve pada u vodu ako u vrijeme sklapanja ugovora ni prodavatelj nije bio upisani vlasnik,gdje bi u tom slucaju morali dokazivati i njegov temelj stjecanja.

Znaci,ovo za pocetak uradite,a dosjelost i ispravni postupak ostavite kao rezervu u slucaju da navedeno nebude islo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Darovanje nema veze sa clankom 11/a.Zakona o porezu na promet nekretnina,jer se u smislu iste odredbe podrazumijeva kupoprodaja.

Misljenja sam da je najbolje da sestra i Vi nastupite zajedno u postupku ishodjenja upisa prava vlasnistva/suvlasistva u zemljisne knjige,a nakon toga sklopite sa sestrom darovni ugovor.

Stjecanja prava vlasnistva na temelju odluke suda su oporeziva,no ovdje je karakteristicno sto ste vi naslijedili izvanknjizno vlasnistvo od vaseg pravnog prednika koji je za pretpostavit na kupoprodaju nekretnine vec platio porez,dok ste vi nasljedjivanjem izvanknjiznog vlasnistva zajedno sa sestrom,bili oslobodjeni placanja poreza kao potomci ostavitelja.Misljenja sam da bi u konacnici morali platit porez na izvrseno darovanje od strane sestre,buduci da u takvom odnosu(brat-sestra)nema poreskog oslobodjenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Matrix,

međutim kako stvari stoje naš otac nije platio porez na promet u doba kupuptodaje, ne zna

m zašto,vjerovatno je tada bila zabranjena prodaja takvog zemljišta.

Zato me strah dvostrukog oporezivanja, prvo na darovni ugovor a kasnije na cijelu nekretninu pri uknjižbi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija