Jump to content

Status dragovoljca


dalmatino-39

Preporučene objave

Pošto me ovo muči od izlaska zakona o braniteljima i njihove fantastične odredbe o tome tko spada u dragovoljce ,meni nedostaje 2 dana za taj status,bio sam pomorac i kao što napisah nedostaje mi 2 dana,mobiliziran nisam,dragovoljno se javio(po zakonu to nisam jer ne spadam u dragovoljce) i tražio sam taj status u uredu za obranu al naravno nisam ga dobio nemam 100 dana do 15.01 i nedavno sam čitao taj fantastični zakon (blagoslovljen onaj ko je to tako odredio) i između ostaloga piše...

 

1.2. Pobliže je uređen status drago-voljca iz Domovinskog rata (članak 2.

stavak 3. i 4.) – to je hrvatski branitelj koji

je u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15.

siječnja 1992. sudjelovao u obrani suve-reniteta Republike Hrvatske (1) najma-nje 100 dana, ili (2) najmanje 30 dana ako

nije imao obvezu sudjelovanja u priču-vnom sastavu ili nije regulirao obvezu

služenja vojnog roka primjerice, žene,

malodobne osobe, osobe nesposobne

za vojnu službu, osobe bez vojnog ra-sporeda).

 

E sada gledam ja u vojnu knjižicu od bivše države i u njoj meni nema vojnog rasporeda,uniformu nikad dužio nisam u rezervi nikad bio,ima li osnove da po tome tražim i dobijem status dragovoljca ili je već kasno?

 

Još bi zamolio ako neko ima onu vojnu knjižicu iz bivše države da pogleda ima li u njoj ratni raspored,zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zar ti je bitan status dragovoljca ?

ako nisi povređen ili ranjen status dragovoljca ti je nebitan (osim za dionice Fonda hrvatskih branuitelja).

hrvatski branitelji, koji nisu ranjeni, nemaju nikakva prava zato što su branitelja (imaju prava na prioritet pri zapošljavanju u državnim firmama ali samo na papiru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ta točka koju ti navodiš (dovoljno je preko 30 dana) namijenjena je za žene,osobe koje nisu regulirale vojni rok (nisu služile još JNA ili su napustili JNA) i osobe koje ne podliježu pod mobilizaciju,npr. bolesne osobe koje nisu sposobne za vojsku ili stare osobe i slično.....

odnosno kategorije ljudi koje inaće ne bi bile mobilizirane,ali su se sami javili i učestvovali u ratu......

ono na što ti aludiraš (nemaš u vojnoj knjižici raspored) neznaći da vojni ured tebe nema na spisku osoba koje mogu dići za slučaj rata.........

s obzirom da su te vjerovatno imali,kao i sve građane države nevjerujem da možeš ostvariti na taj (i pod tom točkom) način status dragovoljca

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@ dalmatino-39,

Odi ti lijepo za svaki slučaj u ured za obranu u svom gradu pa se tamo na licu mjesta informiraj o svemu. Po meni, u rečenici -> ''osobe bez vojnog rasporeda'' - ima smisla tražiti šansu za status dragovoljca ako u jugo-vojnoj knjižici nisi imao ratni raspored u trenutku odlaska na ratište.

 

Ako navedenu rečenicu gramatički analiziramo onda je jasno i tko je osoba i da li osoba ima vojni raspored - (raspored - rasporediti), glagolski oblik koji nam govori što subjekt radi ili što se sa njim događa. A ti u tom trenutku nisi ništa radio niti se sa tobom nešto događalo jer si bio ne raspoređen! Ono što gorand tvrdi, da su te u bivšem vojnom odsjeku imali u nekim planovima ili mogućim opcijama, u citiranoj rečenici se ne vidi.

 

Vjerovatno ćeš u uredu za obranu naići na filozofe koji će te uvjeravati da nije tako kako ti misliš nego onako kako oni kažu, nemoj se predati bez borbe, osim ako vidiš da su argumenti protiv tebe. Ništa te ne košta probati.

Sretno :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@ dalmatino-39,

Odi ti lijepo za svaki slučaj u ured za obranu u svom gradu pa se tamo na licu mjesta informiraj o svemu. Po meni, u rečenici -> ''osobe bez vojnog rasporeda'' - ima smisla tražiti šansu za status dragovoljca ako u jugo-vojnoj knjižici nisi imao ratni raspored u trenutku odlaska na ratište.

 

Ako navedenu rečenicu gramatički analiziramo onda je jasno i tko je osoba i da li osoba ima vojni raspored - (raspored - rasporediti), glagolski oblik koji nam govori što subjekt radi ili što se sa njim događa. A ti u tom trenutku nisi ništa radio niti se sa tobom nešto događalo jer si bio ne raspoređen! Ono što gorand tvrdi, da su te u bivšem vojnom odsjeku imali u nekim planovima ili mogućim opcijama, u citiranoj rečenici se ne vidi.

 

Vjerovatno ćeš u uredu za obranu naići na filozofe koji će te uvjeravati da nije tako kako ti misliš nego onako kako oni kažu, nemoj se predati bez borbe, osim ako vidiš da su argumenti protiv tebe. Ništa te ne košta probati.

Sretno :)

 

U ovoj našoj vojnoj knjižici imam ratni raspored ,jasno piše u slučaju rata gdje se trebam javiti,u onoj njihovoj ne piše ništa znači nisam imao ratni raspored,ma već sam jednom tražio pa su mi odbili al onda nisam znao ovo za ratni raspored,otićiću jedan dan kada budem dobre volje da nebi napravio nered,tj. da nebi došla policija po mene,svugdje imam problema nigdje mi ne ide normalno,2-3 puta su mi odbijali za HRV-i ,pa to za dragovoljca,sada za mirovinu pa ebem... njih itd. koja je tu logika da se isto vodi neko tko je samovoljno pristupio i netko ko je mobiliziran,zna se za svako područje kada je počela mobilizacija,ma što naši političari znaju izmisliti to niko ne može,ako neko zna kada ti uredi za obranu primaju pacijente tj. stranke neka napiše,zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

(4) Dragovoljac iz Domovinskog rata je i hrvatski branitelj iz Domovinskog rata koji je sudjelovao u obrani njezina suvereniteta najmanje 30 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992. ukoliko:

– nije imao obvezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu ili

– nije regulirao obvezu služenja vojnog roka

 

nigdje ovdje ne piše o vojnim knjižicama ništa,.......ja imam npr.našu knjižicu u kojoj ama baš ništa ne piše,..niti što sam bio u ratu niti da igdje trebam biti u budučnosti...

 

po mom mišljenju te vojne knjižice nisu mjerodavne...bitno je šta uredi imaju u svojim papirima.....

ali neškodi otići u ured pa pitati,...iako znamo kakav će biti odgovor....

 

po meni je problematičan zakon,ali tu nemožemo ništa...takav je kakav je....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

osobe bez vojnog ra-sporeda

 

Ja smatram ako mi to nema u vojnoj knjižici da ga nisam imao,samo što je problem što to ne piše doslovno u zakonu nego je to čovjek naveo kao primjer i naravno da će me oni zeznuti sa tim,to i je jedan od velikih problema u ovoj državi što svatko tumači zakon po svome,ako nisam mobiliziran u normali bi trebao biti automatski dragovoljac,dobro objasni mi ovo:

 

osobe bez vojnog ra-sporeda).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dalmoš koji je to čovjek naveo ?...i to što je naveo ,može biti njegovo tumaćenje ili lapsus...

u zakonu piše:

– nije imao obvezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu ili

– nije regulirao obvezu služenja vojnog roka

 

pošto se radi o 91 godini (ovo nije regulirao v.rok) odnosi se na one koji još nisu upućeni u JNA ili recimo kao ja koji sam bio u JNa i napustio ,nisam imao reguliranu vojnu obvezu sve do 92 godine....

a ovo oko obveze sudjelovanja u pričuvnom sastavu...svi muškarci (zdravi) ,osim ako nisu prestari imaju obavezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu..

 

tako što se tiće ureda za obranu njih zanimaju samo te dvije točke i po tome postupaju..

 

jedina šansa za one koji nemaju 100 dana je ako je netko bio u Narodnoj zaštiti prije vojske i nema prekida,onda mu se priznaje (bar se priznavalo) i ta narodna zaštita i na taj način su ljudi dobijali status dragovoljca,.....ako slučajno imaš status NZ pokušaj na taj način......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno da sam bio u tim dobrovačkim odredima sa lovačkim puškama al to nije nigdje uvedeno (frend mi je to vodio) ,neka sela su to predala neka nisu ,evo to sam pronašao tu:

 

http://www.mirovinsko.hr/UserDocsImages/publikacije/revija/9/55-82.pdf

 

evo ovo je i na službenoj stranici mirovinskog:

 

http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=1204

 

Nisam samo ja zakinut sa tih famoznih 100 dana,što je sa dijasporom i ostalim pomorcima i da to niko nije uzimao u obzir,vjerovatno neznaš ,pomorci u bivšoj državi nisu bili pozivani u "rezervu",ti nemaš ratni raspored u " onoj vojnoj knjižici " jer nisi regulirao tj. završio vojni rok,svi koji su regulirali i imali ratni raspored imaju u vojnoj knjižici upisano zborno mjesto na koje se moraju javiti,ma znam da nemam što tražiti jer pravnica u Zadru za te stvari je žensko a ona zakon tumači kao ti,još jednom ponavljam u zakonu piše:

 

nije imao obvezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu

 

Ja to nisam imao u onoj državi u to sam siguran,al isto znam da mi se to neće uvažiti jer zbog ovakvih stotinjak bi vjerovatno propala država,ponavljam po stoti put točno se zna kad su počele mobilizacije,kod mene mislim u 11 mjesecu 1991 godine i što ja tu više imam dokazivati,al da trebao sam dati ozkaz i doći u njihovom roku,više ništa ne komentiram na ovu temu jer nema smisla ,samo me zanimaju iskustva ako je neko to prolazio i da nebi bilo zabune ne ljutim se na tebe Gorane ili bilo koga drugog,al jednostavno me ovo iritira,Pravnica koja odlučuje o mom statusu dragovoljca je žensko koja vjerovatno nema 1 sekunde prve crte,moj omjer rat-mir određuje liječnica druge nacionalnosti ma e.. državu i njene zakone i ko ih provodi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Malo sam se raspitivao danas oko tih 100 dana koji su uvjet za dragovoljca. Informacija koju sam čuo od nekoliko upućenih veterana je slijedeća:

obzirom da ''naš ljubljeni'' ministar Fredi ima status dragovoljca, a nema dovoljno dana za takav status i obzirom da su ga novinari u tom provalili, dogodilo se slijedeće. Veterani kojima fali do 5 ili do 10 dana (nisam siguran koliko jer sam čuo obje brojke) mogu dobiti status dragovoljca zahvaljujući Fredu. Znači svakako treba otići u ured za obranu i raspitati se i o toj mogućnosti.

Sretno :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Malo sam se raspitivao danas oko tih 100 dana koji su uvjet za dragovoljca. Informacija koju sam čuo od nekoliko upućenih veterana je slijedeća:

obzirom da ''naš ljubljeni'' ministar Fredi ima status dragovoljca, a nema dovoljno dana za takav status i obzirom da su ga novinari u tom provalili, dogodilo se slijedeće. Veterani kojima fali do 5 ili do 10 dana (nisam siguran koliko jer sam čuo obje brojke) mogu dobiti status dragovoljca zahvaljujući Fredu. Znači svakako treba otići u ured za obranu i raspitati se i o toj mogućnosti.

Sretno :)

 

Daj raspitaj se kako točno ne mogu doći u ured i reći kako je dobio Fred nema ništa od toga,meni fali 2 dana

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dalmoš posve ja tebe razumijem,...šta da ti kažem....ja sam bio 90/91 godinu u jna i onaj koji me poslao ima za to vrijeme status branitelja za taj period ja nemam,...kod mene ima jedan dečko koji je bio ostao u zatvoru nekoliko godina u srbiji (jna ročnik) i 10 godina je vodio sudove da mu priznaju invalidnost i uvijek odbijen da on nije bio hr.branitelj....a oni koji su ga poslali svi redom imaju taj status......

ja neznam jer nisam imao odsluženu jna,a nemam ni knjižicu jer mi je tamo ostala...međutim imam ovu našu knjižicu u kojoj nemam upisan ni dan rata niti imam upisano gdje trebam ići.....

nadalje,to što je Vama starijima koji ste imali raspored u knjižicama....to su bili rasporedi JNA,..a ne naše vojske,...zato ja mislim da uredi tumaće zakon na način,ne šta tebi piše u knjižici,nego da li te oni vode pod pričuvnim sastavom i ako te vode,automatski primjenjuju zakon od 100 dana....

 

što se tiće freda i ove priče,.nemojte biti naivni tko će Vam priznati ako imate 95 dana,a u zakonu piše 100..nitko,..fredu ako je priznato,onda je to na neki drugi način namirio 100 dana ili je to sve rekla -kazala....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolega dalmatino,

gorand ti je sve točno rekao, a ja ću dodati tj. pojasniti ukratko. Kako sam radio po tim pitanjima znam dobro o čemu se radi. da li je netko ''smuljao'' nešto ili ne u to neću ulaziti. Mogu ti samo reći kako stoji po zakonu u primjeni. Tih 30 dana se odnosi na one koji su pravomoćnim rješenjem oglašeni nesposobnim za služenje vojske, na maloljetne jer u tom trenutku nisu bili vojni obveznici i na žene koje takožer nisu bili vojni obveznici. I to je to.

Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija