Jump to content

u ugovoru stoji "osnovna placa". je li to bruto ili neto?


anonimno

Preporučene objave

u ugovoru mi stoji "osnovna placa iznosi 3.500,00 kn". koliko znam, to nije isto što i osnovica za placu. nije izricito naznaceno je li to bruto ili neto iznos. problem je sto mi je sef posljednja dva mjeseca isplatio manji iznos od navedenog.

dosad sam na tekuci dobivala 3.500, a posljednja dva mjeseca 2.620 kn. na izvodu racuna uvijek stoji da je to netto iznos. kako je moguce da se iznos mijenja bez aneksa ugovora? sef sere kvake i tvrdi da su mi u pocetku placali vise jer su bili zadovoljni mojim radom....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S duznim postovanjem, mozda bas niste sasvim u pravu.

 

Brutto placa se sastoji od, laicki receno, 3 dijela :

onog sto mi zovemo neto placa ili neto osnovica (1 dio), porezima i doprinosima IZ place (2. dio), porezima i doprinosima NA placu (3. dio).

 

Osnovna placa je NETO PLACA uvecana za poreze i doprinose IZ place, ili obrnuto, da biste dobili NETO placu, od OSNOVNE place oduzimaju porezi i doprinosi IZ place (i prirez ako postoji).

 

Brutto placa je netto placa uvecana za poreze i doprinose IZ place te uvecana za poreze i doprinose NA placu.

 

U porezima i doprinosima IZ i NA placu nalaze se : doprinos za mirovinsko osig, doprinos za mirovinsko II stup, zdravstveno osig, osiguranje za slucaj nezgode na radu, doprinos za zaposljavanje. Sada tu mogu biti razni dodaci poput dodataka na staz, koeficijenata, uvecanja satnica/umanjenja ...

 

U Vasem slucaju, a i u svim drugima : OSNOVNA PLACA koju ste Vi ugovorili Vam se umanjuje za poreze i doprinose IZ place. Kada primijenite obracun po stopama u Vasem mjestu/opcini, te kada dodate prireze IZ i NA placu (ako ih ima), bojim se (vidljivo od oka cak vrlo grubom matematikom) da Vam je placa (neto) uredno obracunata.

 

Problem je u tome sto mi svi razgovaramo o placi, ali nitko ne pita "a koliko to iznosi neto, na ruke, nakon odbitaka". Takvim pitanjem, i jedino takvim, izbjegli bi se svi nesporazumi.

 

Zaista mi je zao sto ste razocarani, ... bilo bi drugacije da Vam u Ugovoru o radu pise "Neto placa nakon odbitaka poreza i doprinosa iz i na placu". Ali, ne moram vidjeti Ugovor o radu da bih vidio da Vam to NE pise. Zao mi je.

 

Lijepi pozdrav, B.

 

P.S: Nije mi jasno kako ste mogli prije dobivati 3500, a sada 900 kn manje. Koliko Vam je tocno ugovorena placa, sto pise, tocnim rijecima ?

 

Nadalje, dobro procitajte Ugovor o radu. Da li postoje neke stavke koji odredjuju povecanje/smanjenje place neovisno o Vasem pristanku ?

 

Naime, evo sto sam ja shvatio : kod prvih obracuna, netko je pogrijesio. Umjesto da na 3500 kn obracunaju poreze i doprinose iz place i to odbiju, oni su uzeli da je neto osnovica 3500 kn. Kada su uvidjeli gresku (razlika u porezima i doprinosima postaje ogromna), napravili su tocan izracun, koji uz osnovnu placu primjenom obracuna poreza i doprinosa iz place iznosi priblizno 2650 kn.

 

Samo, nije mi jasno, ako su vec pogrijeslili, onda su Vam to mogli reci, sorry, stvar je takva i takva, dali smo Vam vise, u stvarnosti je tako i tako ...

 

Varijanta B : bez Aneksa Ugovora o radu smanjili su Vam placu temeljem smanjenja vrijednosti satnice. Ako takva mogucnost postoji upisana u Ugovoru o radu ILI u internom Pravilniku o obracunu placa, onda im ne mozete nista, osim dati otkaz i promijeniti posao ili se pomiriti sa situacijom.

 

Dobro pogledajte Ugovor o radu, mozda postoji cak i Kolektivni ugovor koji to regulira za Vase radno mjesto, ... ovako je malo tesko dati pravi odgovor (sve su ovo nagadjanja) jer niste neke stvari napisali (sto pise u Ugovoru o radu, tocnim rijecima i tocan iznos).

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"...za opisane poslove ugovara se osnovna plaća u iznosu od 3.500 kn..."

nema nikakvih stavki o povećanju i smanjenju

 

detaljnije ću vam napisati sutra jer ne mogu trenutno do svog ugovora.

svejedno hvala na savjetu, razumijem gdje je nastao problem ali još nisam sigurna tko je u pravu dok vam ne citiram detalje iz ugovora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

... pricekat cemo ... svakako vidite da li postoji kakav interni Pravilnik ili Kolektivni ugovor ... jer to sve moze utjecati na obracun place i iznos. Dakle, moja prva pretpostavka jest : osnovna placa Vama jest 3500 kn, ali se od nje ODBIJAJU porezi i doprinosi IZ place, sto matematikom dovodi do onih cca 2650 kn ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija