Jump to content

Je li doista dozvoljeno sve sto nije po zakonu zabranjeno?


BoreLee

Preporučene objave

Imam jednu dilemu pa bi molio nekog pravnika da mi razjasni.

 

Dakle prema dokumentu : POPIS OPOJNIH DROGA, PSIHOTROPNIH TVARI I BILJAKA IZ KOJIH SE MOŽE DOBITI OPOJNA DROGA TE TVARI KOJE SE MOGU UPORABITI ZA IZRADU OPOJNIH DROGA

 

zabranjen je kokain a takodjer i lisce koke iz kojeg se isti dobija.

Isto tako zabranjen je THC u bilo kojoj formi kao i indijska konoplja iz koje se isti dobija. Dakle izricito su navedene i tvari i biljke kao zabranjene.

Zabranjeni su pscilocin i psilocibin kao tvari, no nigdje nisu navedene gljive iz kojih se isti moze dobit odnosno koje ga sadrzavaju.

 

Proizlazi li iz ovoga da posjedovanje tih gljiva ne predstavlja krsenje zakona?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

<blockquote> postoji nesto sto se zove kazneni zakon i taj zakon ima cl 173, a taj cl pak ima st 4.

</blockquote>

a taj stavak glasi:

(4) Tko neovlašteno pravi, nabavlja, posjeduje ili daje na uporabu opremu, materijal ili tvari za koje zna da su namijenjene za proizvodnju opojnih droga,

kaznit će se kaznom zatvora od tri mjeseca do pet godina.

 

Jedino ovaj dio donekle govori o tome sto mene zanima. No ovo je poprilicno nedoreceno jer kad bi se primjenilo doslovno covjek ne bi smio posjedovati ni jedaci pribor. I sto znaci ovo "za koje zna" jel to znaci da se za to samo zna da sluzi tome ili je dokazano da netko to koristi za proizvodnju opojne droge.

Nadalje ostaje cinjenica da psilocin i psilocibin nisu opojne droge vec psihoaktivne tvari.

Molim ljepo, sam gosp. Mesic je nekoliko puta izjavio da je dozvoljeno sve sto nije zakonom zabranjeno pa ja molim odgovor u tom svijetlu.

Jer ako cemo pravo biljaka koje sadrze neke od tvari na tom popisu ima u svakom drugom vrtu a nekoliko vrsta tih gljiva raste i kod nas na vecini livada na kojima pase krupna stoka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

... jer KZ ima odredbe koje strogo ukazuju na cinjenice i namjere o vrsenju kaznenog djela.

 

Naime, svi mi imamo opasne predmete po kucama : plinske stednjake, kucne nozeve (svih mogucih vrsta i ostrina), neki mozda imaju nozeve za kosnju zivice (skare) .... a netko i gljive u vrtu (za koje mozda ni ne zna da postoje).

 

Bitna je namjera i cinjenje. Ako netko s namjerom cini ili pocne ciniti kazneno djelo, tada to sigurno nije dozvoljeno i to jasno u KZ-u pise, kao i na koji nacin je kaznjivo.

 

Ako s namjerom imate takove vrste gljiva negdje u vrtu, cinite kazneno djelo. Bitna je cinjenica dokazivanja namjere.

 

Ali isto tako, saznanjem da cinite kazneno djelo, mozete odustati od istog, te ako takovo cinjenje zavrsi bez posljedica za ikoga, moze se proci i bez kazne.

 

Dakle, ako uzmem kuhinjski noz (svakodnevni predmet za uporabu) i prijetim nekome njime, pocinio sam kazneno djelo. Ali ako uzmem taj isti noz i rezem njime svakodnevno kruh, nisam ucionio nista lose.

 

Vase pitanje ne mozete generalizirati na nacin da "sve sto je dozvoljeno ..." nije po zakonu zabranjeno ... jer bi prema toj logici posjedovanje ostrog kuhinjskog noza (sa kojim radi, usput, i svaka domacica, kuharica, kuhar...) bilo dozvoljeno, zaista, nije zabranjeno, ali nije stvar u tome da li to posjedujete ili ne, nego sto imate namjeru ciniti ili ne.

 

Kopipaste clanka KZ-a :

 

Članak 33.

 

(1) Tko s namjerom započne ostvarenje kaznenog djela, ali ga ne dovrši kaznit će se za pokušaj kaznenog djela za koje se po zakonu može izreći kazna zatvora od pet godina ili teža kazna, a za pokušaj drugog kaznenog djela samo kad zakon izričito propisuje kažnjavanje i za pokušaj.

 

(2) Počinitelj koji je pokušao ostvarenje kaznenog djela kaznit će se kao da je djelo dovršeno, ali se može i blaže kazniti.

 

Lijepi pozdrav, B.

 

P.S. Cini mi se da ste vec dobili ovaj odgovor... ispricavam se na povljanju, ali sad nema smisla da sve brisem ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nadalje ostaje cinjenica da psilocin i psilocibin nisu opojne droge vec psihoaktivne tvari.

 

evo da se ne naprezes previse jer ti ocito ne ide:

 

1-ako si optuzen jer su te uhvatili s tim/presreli narucenu posiljku bilo gljiva bilo spora - osudit ce te

 

2-ako te nisu uhvatili, ostavi se ludih gljiva i svega vezano uz njih

 

3-ako bas neces mjeru upozorenja vec inzistiras na bezuvjetnom zatvoru - poruci sucu tamo u sudnici sto je "mesic rekao"

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidim, kao obican covjek, da Vas ovo jako muci. Presreli su Vam nesto, vjerojatno i pretresli stan. Nalazite se ocito u situaciji u kojoj ne znate sto Vas ocekuje.

 

A da direktno postavite pitanje ? Npr. u stilu "Sto da sad radim ?"

 

Osim zlocestih (tu i tamo) odgovora, vjeroajtno cete dobiti i konstruktivan savjet. Imate na ovom forumu vec slicnih tema po pitanju slicnih stvari, dajte si malo prosurfajte po tim odgovorima ... brze cete dobiti konkretno rjesenje i odgovor sto Vam je ciniti.

 

Ne zamjerite, to je moje osobno misljenje.

 

Zelim Vam srecu i zivot bez takvih pitanja i problema ...

 

Lijepi pozdrav, B.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osim zlocestih (tu i tamo) odgovora, vjeroajtno cete dobiti i konstruktivan savjet

 

ako ovim "zlocest" aludiras na moj reply, onda nisi u pravu, moj reply je dobronamjeran i s njim savjetujem da se "spasava" u drugom smjeru, a njemu je pametnije da ne gubi vrijeme pretakanjem iz supljeg u prazno i trazeci dlaku u jajetu jer nema suda koj ce mu za psilocibe reci da nisu zabranjene ili da on nije znao cemu sluze, pa ga osloboditi i jos mu ih vratiti...

 

jos manje se sudovi impresioniraju citiranjem mesica i njegovih viceva...

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

... nisam mislio na tebe konkretno, nego na odgovore koje obicno ja dobivam kada postavljam pitanja dok sam u gabuli. Iskreno se ispricavam jer nisam mislio na tebe Anonimno, naime, posto sam nesto ispravljao, kopipaste-ao, ocito smo negdje u isto vrijeme pisali postove, pa u biti nisam niti procitao tvoj post ... nego sam samo uocio da su se odmah pojavila dva, prvo moj i onda Vas ... prihvatite ispriku.

 

Uvazavam Vas savjet dan BoreLee-ju.

 

Lijepi pozdrav, B.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

... apsolutno se slazem s Vama u pogledu njegovih (BoreLee-ovih) komentara o Mesicevim izjavama. Moze mu se lako dogoditi da mu jos ponesto dodaju zbog nepostivanja suda, a on ako misli da je to neki vic, grdno se vara. Suci su dosta osjetljivi na neke izjave i tu treba biti jako pazljiv.

 

Lijepi pozdrav, B.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vec su meni padale posiljke ali nisu podizane optiznice jer kolko god mi neislo, ipak znam kako se neke stvari rade ;)

 

Zadnje sto sam narucio sam platio karticom a sve sto sam narucio je legalno odnosno nije ni na koji nacin ilegalno i moze se i kod nas kupit u trgovini ali bi ja trebao za sve to kupit napravit bar 100 KM puta pa mi je ovako bilo jednostavnije. I ja imam tu u racunalu njihov mail s potvrdom o tome da je roba uredno placena i sta i koliko kosta a tocno taj iznos se nalazi i na izvjestaju od kreditne kartice. Problem je u tome da su me kao stalnu musteriju oni "nagradili" sa sporama koje su kako oni kazu poslali odvojeno i bla bla. Problem je u tome sto je od tada proslo vec 2 mjeseca a ja nisam dobio nijednu od te 2 posiljke dakle ni ovu s legalnim stvarima ni ovu drugu i ja u stvari nemam pojma jel to palo ili je posiljka tj obadvije izgubljena.

Sad je jedino pitanje ako murija vidi da je nesto naruceno oce li oni meni samo uletit bez pitanja u stan ili cu imat priliku objasnit sta sam narucio i koliko ce me spasit taj mail kojeg i nije neki problem falsificirat i prepravit. Ostaje mogucnost da se ode na stranice te firme i vidi kolko sta kosta i to bi nadam se bilo dovoljno.

E sad ako oni dodju pitat onda ce to valjda bit sve 5 a ako jednostavno ulete onda ce tu bit svega. <CENZURA>

E sad dal oni svo ovo vrijeme rade na tome da izmuzu neki nalog ne znam. Eto to mene u stvari muci, ocel oni prvo pitat pa uletit ili obratno. Jer ako je obratno nece morat puno pitat.

 

To je ustvari objasnjenje onog mog pitanja od neki dan ;)

A muci mene i to zasto gljive nisu navedene ako vec nisu legalne a konoplja i koka su navedene, al dobro nije to ni bitno :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani i dragi (ili draga) Anonimno !

 

JA BAREM IMAM NICK, TI NEMAS NITI TO !

 

Ja imam barem salo, a ti ocito nemas niti "s" od toga !

 

Za mene barem znaju tko sam,

a ti se kukavicki skrivas iza Anonimno,

 

tko kontaktira samnom,

gotovo da zna i moj pravi identitet jer se ne skrivam iza njega,

jer ja nisam Anonimno koji vrijedja i baca klipove pod noge !

 

O prodaji ocito znas jako malo,

jer da znas sto je prodaja onda bi znao da to ima cijenu

koja se mora platiti jer inace to nije - prodaja !

 

Zao mi je ako sam svakom loncu poklopac,

ili ti je mozda zao sto to nisi ti, pa si ljubomoran (ili ljubomorna) ?!

 

Svoje insinuacije o necijim sposobnostima ostavi u svojim mislima

jer tako neces nikoga povrijediti niti vrijedjati,

a o mudrosti ne mogu govoriti jer da sam mudar, ne bih ovo napisao,

ali isto tako cu ti reci jos samo ovo :

 

ILI pomogni vec jednom ljudima onim sto znas i onim sto si prosao (-la), ILI prestani napadati one koji to dobronamjerno rade.

 

Zelim ti svu srecu ovog svijeta, ljubav, uspjeh i razumijevanje !

 

Lijepi pozdrav, B.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da su me kao stalnu musteriju oni "nagradili" sa sporama

 

pazi, da budes sudac i/ili drzavni odvjetnik (isto ti je) moras zavrsiti pravni, pa stazirati, pa polagati pravosudni... jel tebi ta ekipa doista djeluje kao grupica idiota koji su na brdu ovce napasali pa da ce ti povjerovati kako su tebe, nakon 2 cd-a i jedne stolne lampe "nagradili" sporama psilocibe mexicane?

 

koliko godina ti uopce imas?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znam da mi oni to nece povjerovati kao ni ti i velika vecina ljudi koji su to procitali ali to nije bitno. Bar meni nije.

Da si na vrijeme procitao taj moj post iz kojeg si izvukao tu liniju a kojeg sam po savjetu g. Gaiusl-a cenzurirao, vidio bi koliko sam naivan i koliko skrivam neke stvari i lazem tu.

Ostala je ona prva recenica koja ti dovoljno govori o tome.

Ovo nece doci do suda, a i ako dodje nije bitno sta ce oni povjerovat vec sta mogu dokazat. Pa ako tebi vise odgovara formulacija "narucio sam ali nema za to dokaza" prihvacam, mozemo i tako nastavit.

Postoji organizacija koja djelom iz vjerskih, a djelom s toga sto su kao i ja duboko uvjereni da nam to nitko nema pravo branit, djeli i salje spore tih gljiva besplatno, odnosno narucioc placa samo 1 (jedan) euro troskove postarine i dobije 5 spora. Pa ako mi ne vjerujes da bi se nasao netko ko bi ti nesto dao besplatno zato jer kod njega trosis novce vec neko vrijeme, onda mi barem vjeruj da bi ja, kad bi vec te spore narucivao postom, narucio kod ovih drugih a ne tu gdje jedne spore kostaju vise od 10 eura.

 

Narkomanom sam postao u osnovnoj skoli kad sam se prvi put napio a to je bilo prije vise od 20 godina. U medjuvremenu sam drogu konzumirao medju dosta fakultetski obrazovanih ljudi a medju njima su bili i odvjetnici i buduci suci i zadnje sto bi za njih mislio je da su "ovce pasli", a jos manje za ove ovdje po ciji sam savjet dosao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo nece doci do suda

 

ako si tako siguran, ne znam cemu ovaj thread uopce?

 

za razliku od tebe, i ma koliko ti se ne svidjao moj odgovor (mislim mogu ja tebe i tjesiti, ali pretpostavljam da si dosao po realni pogled na stvari, ne po rame za plakanje) ja sam uvjeren u suprotno (pod uvjetom da su te spore "pale" na carini), a uvjeren sam i u osudjujucu, a znam i da ti nisi prvi ovakav primjer...

 

a i ako dodje nije bitno sta ce oni povjerovat vec sta mogu dokazat

 

suprotno onome sto se vidi u americkim filmovima i unatoc cinjenici da je jos od ustavne pretpostavke nevinosti pa nanize teret dokazivanja stavljen na tuzitelja - dokazivanje nije neki velebni pojam, odnosno ne izgleda onako kako ga vecina zamislja: imas suca koji dokaze ocjenjuje po vlastitom nahodjenju, a taj, buduci da smo se slozili da nije ovce napasao, nece povjerovati da su spore iz kojih se u konacnici dobija halucinogen nalik lsd-u poslane na tvoju adresu bez tvog znanja, bit ce svjestan da jedino sto s tim sporama mozes napraviti jeste uzgajanje gljiva ludara sa supstancom na popisu opojnih droga, a sto sve zajedno cini nabavku (u najmanju ruku pokusaj) sredstava za proizvodnju opojnih droga, a sto se sankcionira kz-om.

 

u prilog ovome, mozda ti pomogne malo statistike: cca 90% okrivljenika se pred sudom izjasnjava sa "nisam kriv" (i ima neku svoju pricu), a drzavno odvjetnistvo unatoc tome ima efikasnost (osudjujuce) u otprilike istih cca 90% predmeta.

 

kao i ja duboko uvjereni da nam to nitko nema pravo branit

 

pretpostavljam da jesi svjestan da tvoje osobno misljenje o kaznenom zakonu za tvoju kaznenu odgovornost nema apsolutno nikakvog znacaja?

 

Narkomanom sam postao u osnovnoj skoli

 

lijecenje je uvijek opcija, a za isto nikada nije kasno... zelim ti da shvatis sto je to i izvuces se cim je prije moguce i uz sto manju permanentnu stetu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za pojedinca je dozvoljeno sve što nije zabranjeno.

 

to znamo pa zato malo konkretiziraj i kazi nam sto ti mislis, je li nabava spora koje mogu posluziti iskljucivo za proizvodnju gljiva, a koje se opet iskljucivo mogu upotrijebiti za proizvodnju opojne droge pojedincu dozvoljeno ili zabranjeno, s posebnim naglaskom na onaj st kz-a koji govori o proizvodnji opojnih droga?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pokusat cu sve sazeti tu bez citiranja.

 

Vec sam rekao da mi je i prije pala posiljka pa dalje od obavjesnog razgovora nije doslo. Tada nije bilo "pisanog traga" odnosno nikakvog dokaza da sam ja narucio i to mi je inspektor na obavjesnom razgovoru rekao. Dakle oni su unaprijed provjerili/znali za to. Ja nemam aluzija da su oni meni povjerovali ali eto nisu nista mogli. Meni je to bilo dovoljno da shvatim da to vise ne radim jer zadnje sto mi treba je da se netko u policiji zainati ili pomisli da ja od nekog pravim budalu.

 

Ova narudzba u kojoj nije naruceno nista nelegalno je placena karticom i sada taj "pisani trag" postoji. Opet ponavljam da ja imam tu potvrdu (mail) o tome sta sam narucio i platio a nasao sam i "screenshot" brovsera nakon obavljene kupnje.

Dakle ako policija najprije dodje pitat objasnjenje onda im ja to mogu i pokazat jer su tocno ti iznosi i na slici ekrana i u mailu i na izvjestaju od kreditne i mislim/nadam se da ce to bit dovoljno da do pretresa i krivicne ne dodje niti ovoga puta.

 

I to mene u stvari zanima oce li oni doc po objasnjenje pa onda ici u pretres ili ce jednostavno uletit na osnovu toga sto vide da je nesto narucivano.

 

Iskreno receno ja bi bio ruku u vatru stavio da je "institut" sudskog uvjerenja ostao u socijalizmu... U svakom slucaju hvala na prosvjetljenju.

 

Isto tako sam svjestan ovoga o mojim uvjerenjima i kolko mi to vrijedi ali nemojmo o tome ili otvorimo novu temu :).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iskreno receno ja bi bio ruku u vatru stavio da je "institut" sudskog uvjerenja ostao u socijalizmu

 

e super, odmah poslje citiranja mesica, kazi jos i ovo tamo na sudu i bezuvjetni ti je zagarantiran...

 

"institut" sudackog uvjerenja nije socijalisticka tekovina i nema veze sa tim drustvenim uredjenjem niti je karakteristican samo za hr pravni sustav, a kod nas je propisan konkretno ovim clanom zkp-a.

 

Pravo suda i državnih tijela koja sudjeluju u kaznenom postupku da ocjenjuju postojanje ili nepostojanje činjenica nije vezano ni ograničeno posebnim formalnim dokaznim pravilima.

 

sto ti u praksi izgleda tako da ti u skopu svoje obrane kazes da su ti poslali spore jednome ni krivom ni duznom, a onda sudac tebi kaze da je to nezivotno i da lazes jer zelis izbjeci kaznenu odgovornost.

 

tako to izgleda kada ti recimo nadju drogu u autu pa ti pokusas reci kako nije tvoja, kako su ti ju podmetnuli, kako je to neki autostoper zaboravio itd...

 

posebno sto su ti, cini se, vec dvaput greskom poslali spore gljiva ludara...bas nemas srece...

 

i opet mi ne rece koliko godina imas?

 

e, da, i ovo sto pitas, manje ti je bitno hoce li te i sto pitati policija, tvoje je pravo da svoju obranu izneses na sudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moram priznat da me sve vise podsjecate na gospodina Beusana :)

Vidim ja da neke stvari nisu za ovu moju ludu glavu i zahvaljujem Vam na servisiranju i nema govora da cu se uvrijediti ili naljutit sto vise ne zelite o tome.

 

Vidim i to da su sve Vase rijeci bile dobronamjerne i da sam ja po svim stavkama kriv no ipak se ja uz najbolju volju tako ne osjecam.

 

opet mi ne rece koliko godina imas?

Ako je to toliko bitno 33.

 

Ipak sam nesto naucio:

 

Mesiceve izjave cuvati kao zadnji adut i na tu kartu igrati pred komisiom za pomilovanje ;)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

BoreLee, uvaženi ti gospon Anonimus zapravo želi suptilno poručiti kako je prema KZ-u najbolje za svakog pojedinca da se rodi kao dijete nekog opapučenog opanka s puno love jer će jedino tada, sukladno zakonima, moći razljepljivati lubanje civila i biti nenarkomansko, nekriminalno, uvaženo, bar-codeovosko grlo u stadu jednakih.

 

Evo mog savjeta za uspješno izvlačenje iz "Procesa":

 

-opljačka firmu, isprebijaj ženu, otvori narodnjački klub, skupi ekipu, razbijajte bircuze, pucajte po ulicama, obračunavajte se projektilima.

-ni slučajno nemoj biti malo, usrano, narkomansko govance s posterom Chea na regalu, koje zeli uzgojiti gljive za samo par sati razgovora s purpurnim, metafizičkim entitetom.

 

Pokušaj shvatiti što činiš zajednici ovim sporama!

 

Znaš da su naši zakoni osobito brižni prema pojedincima koje, majkatereza represijom, žele odvratiti od dredlova i dobrog duba.

 

Čudno mi je kako si uopće otvorio ovu temu. Prva i jedina stvar koju si trebao naučiti o državi, zakonima i osobnoj slobodi je ona stara, natripana:

sve su životinje jednake, ali neke su jednakije od drugih.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prva i jedina stvar koju si trebao naučiti o državi

 

a cuj, znas kako ide: ako ti nije dobro u ovoj, imas jos more drugih drzava, ne trosi vrijeme i intelekt, bjezi tamo gdje je bolje i gdje te hoce.

 

nego, hoce li tebe igdje? i jel tamo "igdje" dozvoljeno proizvodit opijate?

 

ajde gukni golube, ima li toga? ako ima, i ja bi tamo isto....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija