Jump to content

Pad sa 25g marihuane - pomoc hitnoo


Mali1995

Preporučene objave

Pozdrav,

 

Imam 19 godina. Prije par mjeseci me prijatelj zamolio da mu sredim 25grama marihuane sto sam i napravio zajedno sa prijateljem koji me je odvezao po to. Tada sam imao 18 godina.

U međuvremenu je taj moj prijatelj pao sa marihuanom i policija mu je usla u facebook i vidjela poruke između nas dvoje. Do sada nisam kaznjavan niti ista. Na policiji mi je receno da je to kazna zatvora od 1 do 12 godina.

Zanima me da li je moguce da izvucem uvijetnu? I da si obavezno uzmem odvjetnika ili kako? Ako sam ja imao koristi od tih njegovih novaca da li to ide u moju korist?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije par mjeseci me prijatelj zamolio da mu sredim 25grama marihuane sto sam i napravio zajedno sa prijateljem koji me je odvezao po to. Tada sam imao 18 godina. Do sada nisam kaznjavan niti ista. Na policiji mi je receno da je to kazna zatvora od 1 do 12 godina.

 

Dobro su vam rekli. Radi se o kaznenom djelu neovlaštene proizvodnje i prometa drogama iz čl. 190. st. 2. KZ-a, najvjerojatnije modalitet posredovanja u nabavci ili eventualno prijenosa droge. Zapriječena kazna je u rasponu od 1 do 12 godina. Vrlo ozbiljno djelo.

 

U međuvremenu je taj moj prijatelj pao sa marihuanom i policija mu je usla u facebook i vidjela poruke između nas dvoje.

 

I to će biti valjani dokaz (ako nisu zeznuli u proceduri).

 

Zanima me da li je moguce da izvucem uvijetnu?

 

Uvjetna osuda jeste mogućnost, ali bi nekakav preduvjet bio vaše potpuno priznanje i suradnja sa tužiteljstvom, pokajanje, obećanje nikad više, obrazloženje mladost-ludost. I naravno - da vam se radi o prvom kaznenom djelu. Uz ove uvjete, već će i samo tužiteljstvo predlagati uvjetnu.

 

I da si obavezno uzmem odvjetnika ili kako?

 

Ovako, ovaj slučaj potpada pod slučaj tzv. obvezne obrane, po osnovi čl. 66. st. 1. t. 5. ZKP-a, tako da ćete dobiti branitelja po službenoj dužnosti, ako ga sami ne uzmete, ali tek od trenutka dostave optužnice vama, što bi moglo biti kasno. Ako imate mogućnosti, svakako angažirajte branitelja odmah, tako da bude s vama već na prvom ispitivanju i da vam može sugerirati način obrane.

 

Ako nemate te mogućnosti, onda na prvom ispitivanju ili priznajte sve (uz ovo što sam vam napisao) ili se branite šutnjom, pa onda po podizanju optužnice, će vam se postaviti branitelj po službenoj dužnosti i onda ćete s njim vidjeti dalje u kom smjeru ćete se braniti u postupku pred sudom.

 

Savjet - ako su dokazi čisti, bolja opcija je priznanje. Izađete vi njima u susret, oni će vama. Uz to ste još praktički "klinac" (bez uvrede), na početku pravog života i nikome nije u interesu da vas se smjesti u zatvor, jer je moguće daleko više štete od koristi postići zatvorom.

 

Ako sam ja imao koristi od tih njegovih novaca da li to ide u moju korist?

 

Vjerojatno mislite, ako niste imali koristi? Svakako bolja opcija doli ona u kojoj ste profitirali tok nabavkom. Ali irelevantna u pogledu pravne kvalifikacije djela.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno da cu surađivati...

 

" I naravno - da vam se radi o prvom kaznenom djelu. "

 

Ustvari imao sam jednu tucnjavu u 8. mj. 2014. godine ali sud jos nije bio za to. S time da uzmemo u obzir da me je provocirao i napao flasom decko koji ima dosje kao neka manja lektira u osnovnoj skoli... imao je lakse tjelesne ozljede i receno mi je da cu dobit i to mozda kaznu od 500kn radi krsenja javnog reda i mira.

 

Rijesenje za moj slucaj gore sam dobio 26. sijecna 2015. Da li mi mozete reci kad bi otprilike mogao biti taj sud? mjesec, dva?

 

Hvala puno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ustvari imao sam jednu tucnjavu u 8. mj. 2014. godine ali sud jos nije bio za to. S time da uzmemo u obzir da me je provocirao i napao flasom decko koji ima dosje kao neka manja lektira u osnovnoj skoli... imao je lakse tjelesne ozljede i receno mi je da cu dobit i to mozda kaznu od 500kn radi krsenja javnog reda i mira.

 

Ispada da se radilo o prekršaju, ne o kaznenom djelu. Tako da to neće biti od neke važnosti.

 

Rijesenje za moj slucaj gore sam dobio 26. sijecna 2015. Da li mi mozete reci kad bi otprilike mogao biti taj sud? mjesec, dva?

 

Ali niste naveli - kakvo rješenje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija