Jump to content

ratni zlocin


galeb123

Preporučene objave

molim vas dal mi moze netko ovo malo bolje protumaciti:

 

Ratni zločin

Članak 91.

(1) Tko kršeći pravila međunarodnog prava za vrijeme rata, okupacije ili međunarodnog oružanog sukoba ili oružanog sukoba koji nema međunarodni značaj počini neko od sljedećih teških kršenja protiv osoba ili imovine zaštićenih Ženevskim konvencijama od 12. kolovoza 1949.:

 

21. skrnavljenje osobnog dostojanstva, posebice ponižavajući i degradirajući postupci, kolektivno kažnjavanje,

 

 

 

kaznit će se kaznom zatvora najmanje tri godine.

(3) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko djelo iz stavka 2. ovoga članka počini prema velikom broju ljudi ili na osobito okrutan ili podmukao način, iz koristoljublja ili drugih niskih pobuda.

(4) Tko zapovijedi da se počini djelo iz stavka 1., 2. ili 3. ovoga članka kaznit će se kao da ga je sam počinio.

 

kaznenu odgovornost razumijem,ali onu tocku 21 molio bih ako netko moze malo pojasniti.

 

tnx

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radi se o kaznenom djelu, kojih primjera ima i na našem području, međutim praksa po njima i nije nešto detaljna ni bogata kvantitetom.

 

Aktualni KZ usklađen je sa Statutom Međunarodnog kaznenog suda, te je u pogledu definicije modaliteta počinjenja konkretnog djela, slijedio tekst Statuta (ranije uređenje je bilo malo drugačije).

 

Nažalost, neću vam nešto previše pomoći, jer ovo nadilazi moje znanje, ali kako ja shvaćam - radilo bi se o postupcima, koji su usmjereni na potpuno poniženje i degradaciju osoba koje se nađu u ratnoj situaciji ("skrnavljenje"), nakon čega naglašava "posebice ponižavajući i degradirajući postupci, kolektivno kažnjavanje", primjerice da se ljude prisiljava da žive u nehumanim uvjetima (npr. psećoj kućici ili slično), izvrće javnom ruglu, sve u svrhu "zabave" druge strane kroz razne predstave. Kolektivno kažnjavanje mislim da je jasno samo po sebi, dakle kažnjavanje većeg broja ljudi (u pravilu iste etničke ili nacionalne/rasne pripadnosti).

 

U biti se radi o jednom od najgorih mogućih ponašanja svojstvenih ljudskoj rasi. Ako njihove počinitelje uopće možemo zvati ljudima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Konkretno, radi se o vremenu od 1991-1995,dakle ratno vrijeme,ali to podrucje nije bilo zahvaceno ratom. Osobe prema kojima se nehumano postupalo bili su zaposleni u MUP-u,a radi " krivih krvnih zrnaca " dozivljavali su nemoguca ponizenja,maltretiranja,ponizavanja,onemogucavanje napredovanja u sluzbi, zastrasivanja od tkz.radnih kolega,premjestanje u udaljenije policijske postaje i nad njima je vrsena pauperizacija jer im nije priznat stvarni trosak puta na posao i kuci vec su dobili cca. 1/4 u vidu mjesecne karte umanjeno za dane koje nisu radili. Dakle,sve je radjeno od strane sluzbe koja bi prva u drzavi trebala biti avangarda zastite ljudskih prava i dostojanstva ljudi. Mnogi su davali otkaze. A ima ih dosta koji zbog takvog nehumanog postupanja nadredjenih i dan danas se nose sa teskim bolestima.

 

Dali bi ovo moglo imati karakteristike ratnog zlocina?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija