Jump to content

Par pitanja


AlenG

Preporučene objave

1. Ako djed ostavlja unuku u oporuci dio kuče koliko unuk mora platiti to? (jer znam da se nešto plača, a neznam točnu cifru i kako se to računa).

 

2. Koliko oporuka smije stati na mjestu tj jeli ima neko vremensko ograničenje kada se unuku oporuka čita? (Jeli oporuka može stati 1-2 godine?)

 

3. Koliko mjeseci drugi u oporuci imaju da se žale na moju ostavštinu? Jeli ima tu žalbe ili što jer je djed svoj djeci ostavio po nešto, a ja jedini muški pa i meni ostavio dio. Neželim da me "moji" tuže zbog dijela itd. Jeli me netko može tužit?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo i osnovno pitanje,jel djed/oporučitelj živ.

U smislu troškova se izjasnite,na koje troškove aludirate,ako je to u smislu poreza na promet nekretnina,vrijedi porezno oslobođenje,sukladno članku 13.Zakona o porezu na promet nekretnina.

Oporuka če čekati sve dok se ne otvori nasljedstvo iza djeda,znači da se čeka njeno proglašenje u ostavinskom postupku.

Ako postoje djedovi nužni nasljednici i ako su oporučnim raspolaganjem povrijeđeni u svom pravu na nužni dio nasljedstva,imaju mogućnost da u ostavinskom postupku zahtijevaju namirenje nužnog dijela iz oporučne imovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo i osnovno pitanje,jel djed/oporučitelj živ.

U smislu troškova se izjasnite,na koje troškove aludirate,ako je to u smislu poreza na promet nekretnina,vrijedi porezno oslobođenje,sukladno članku 13.Zakona o porezu na promet nekretnina.

Oporuka če čekati sve dok se ne otvori nasljedstvo iza djeda,znači da se čeka njeno proglašenje u ostavinskom postupku.

Ako postoje djedovi nužni nasljednici i ako su oporučnim raspolaganjem povrijeđeni u svom pravu na nužni dio nasljedstva,imaju mogućnost da u ostavinskom postupku zahtijevaju namirenje nužnog dijela iz oporučne imovine.

 

Jest, meni je rekao da je svoj djeci ostavio dio, te da će od unuka jedini ja dobiti isto jedan dio pošto sam jedini muški unuk. Mislim na troškove prepisivanja dijela kuče na mene. Što se tiće te povrede, kako ću ja njih namiriti, kako se to radi, jer od ostavština mene može doći brdo para od tih namirenja... ako me možete shvatiti, više štete nego koristi. Ta mogučnost namirenja, koliko oni imaju vremenski da prilože tu žalbu? 2-6-12 mjeseci?

 

ps: Ovo je naravno sve oporuka kada .....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možete mi reći:

 

1. Koliko moram platiti da bi preuzeo nasljedstvo?

2. Ako se netko bude žalio, tko to presuđuje jeli se ta žalba prihvača ili ne?

3. Ako žalba bude prihvačena kako se namiri osobu koja tuži? Nije valjda platit toj osobi punu cijenu nekretnine?

4. Kako se netko može žaliti ako je taj netko isto dobio dio? Ja nisam odvjetnik, ali ovo mi nije logično, jer mogu se i ja žaliti na njegov dio iako ja nisam SIN nego UNUK.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

postavljate besmislena pitanja,kao prvo neradi se o nikakvoj žalbi,već o prigovoru radi povrijede prava na nužni dio učinjeno oporučnim raspolaganjem ostavitelja(ako je uopće povrijeđeno pravo).

Na što bi se vi kako kažete žalili,na nešto što neko ima pravo na temelju zakona,zato polako i ne prejudicirajte stvar bespotrebno.

Već vam je rečeno da bi bili oslobođeni poreza na promet nekretnina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možete mi reći:

 

1. Koliko moram platiti da bi preuzeo nasljedstvo?

2. Ako se netko bude žalio, tko to presuđuje jeli se ta žalba prihvača ili ne?

3. Ako žalba bude prihvačena kako se namiri osobu koja tuži? Nije valjda platit toj osobi punu cijenu nekretnine?

4. Kako se netko može žaliti ako je taj netko isto dobio dio? Ja nisam odvjetnik, ali ovo mi nije logično, jer mogu se i ja žaliti na njegov dio iako ja nisam SIN nego UNUK.

 

AlenG,

 

ako želite da vam netko objasni podrobno 'što bi bilo', onda se potrudite pa opišite sve okolnosti. Ne može nitko nagađati kakav je vaš slučaj.

 

Dakle:

Je li djed živ, je li baka živa. Koliko djed ima djece (živih ili umrlih a da imaju potomke) i unuka. O kojoj se otprilike vrijednosti imovine radi ,a koju je dobio svaki od spomenutih u oporuci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija