Jump to content

Izvodac radova ne postuje ugovor


mitch25

Preporučene objave

Molim nekoga za savjet.

Naime ,radim kucu i za nju sam potpisao ugovor sa izvodacem da mi izvodi grubu gradnju i dio finih radova.U ugovoru je navedeno do u detalje sto tocno on meni mora napraviti (sa materijalom )i do kojeg datuma ,a ja sam mu duzan isplatiti 60 % sredstava u gotovini i 40 % u jednoj pokretnini (znaci posao je dogovoren u 40% kompenzaciji).Po navedenom ugovoru ja sam njemu sve navedeno isplatio/predao,ali on meni nakon isteka dogovorenog termina (5 mjeseci)u ugovoru za zavrsetak radova jos uvijek nije odradio barem 30% posla.

Znam da je cudno zasto sam mu isplatio sve ,ali zbog kompenzacije smo se tako dogovorili. U ugovoru je navedena svota koju sam ja njemu dao na ruke jednim dijelom za materijal, a za radove je navedena svota koju sam ja njemu isplatio na racun njegove firme sa PDV-om. Ugovor sam potpisao ja i izvodac ga je ovjerio svojim pecatom firme i svojim potpisom kao vlasnik iste,ali nismo ga ovjerili kod javnog biljeznika.Znaci rok je istekao,izvodac ne zavrsava radove,nije mi dao racune za kupljeni materijal,i neznam hoce li mi uopce dati ateste za ugradene materijale,trpim stetu jer zivim u iznajmljenom stanu a i na samoj gradevini dolazi do stete zbog nezavrsavanja gradnje.molim nekog za odgovor i dali ima ovdje elemenata za tuzbu ili krivicnu prijavu zbog prevare.

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znam da je cudno zasto sam mu isplatio sve ,ali zbog kompenzacije smo se tako dogovorili.

U ugovoru je navedena svota koju sam ja njemu dao na ruke jednim dijelom za materijal, a za radove je navedena svota koju sam ja njemu isplatio na racun njegove firme sa PDV-om. Ugovor sam potpisao ja i izvodac ga je ovjerio svojim pecatom firme i svojim potpisom kao vlasnik iste,....

 

Nije čudno, nego totalno bedasto. U državi u kojoj se građevinari bore za svaki posao, vi idete plaćati unaprijed? I to cijeli iznos?!!!

Građevinaru se plaća po situacijama, ni lipe unaprijed!

Ja sam se bavio gradnjom, i kad god mi je neki u ponudi izvalio da traži 30 ili 40% unaprijed, ja bi mu odgovorio - nema problema, donesite mi bankovnu garanciju ili vlasnički list svoje nekretnine na koju ćemo upisati teret. I onda kad mi kaže - 'Pa zar vi meni ne vjerujete? - odgovaram - pa zašto bih ja vjerovao vama , kad vi ne vjerujete meni da ću vam platiti radove na mojoj nekretnini?

Plaćanje po situacijama koje ovjeri osoba ovlaštena za nadzor gradnje (koju ja angažiram, a ne izvođač!).

 

 

Znaci rok je istekao,izvodac ne zavrsava radove,nije mi dao racune za kupljeni materijal,i neznam hoce li mi uopce dati ateste za ugradene materijale,trpim stetu jer zivim u iznajmljenom stanu a i na samoj gradevini dolazi do stete zbog nezavrsavanja gradnje.molim nekog za odgovor i dali ima ovdje elemenata za tuzbu ili krivicnu prijavu zbog prevare.

 

Jeste li uopće provjerili njegove reference?Ta njegova tvrtka vjerojatno je u banani, svima dužna... od vas je novac već dobio, zašto bi kod vas radio?

Za taj ugovor - upitno je kako je sročen i možete li ga ganjati. Vjerojatno će vas zavlačiti i na kraju će firma propasti.

 

Možete tužiti tvrtku za neispunjavanje ugovora, a možete tužiti i vlasnika ako postoje elementi kaznenog djela.

U svakom slučaju za to vam je potreban odvjetnik da pogleda ugovor i da vidite što se može napraviti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve OK, Felixx. Pišem iz iskustva, obzirom je napravljeno 30% radova i svi znamo kak građevina funkcionira danas, nema DORH-a koji bi tu išao u progon. To je stvar građansko-pravne regulative, koja nažalost ne nudi brzo rješenje. Nije se smjelo ući u ovakav aranžman, ali šta je tu je. Sigurno ni izvođaču nije cilj povlačiti se po sudovima, ali opet, ako je firma pri kraju, biti će mu svejedno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije se smjelo ući u ovakav aranžman, ali šta je tu je. Sigurno ni izvođaču nije cilj povlačiti se po sudovima, ali opet, ako je firma pri kraju, biti će mu svejedno.

 

Treba vidjeti je li taj izvođač stvarno puko ko kokica, ili je otvorio dvije nove firme na ženu i sina, i prebacio sve na nove firme. Ako je puko, piši kući propalo. Ali ako je ovaj drugi slučaj, onda bi ga mogućnost kaznenog progona za rečeno djelo mogla privoliti da izvrši obaveze iz ugovora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ali ako je ovaj drugi slučaj, onda bi ga mogućnost kaznenog progona za rečeno djelo mogla privoliti da izvrši obaveze iz ugovora.

 

Jedino s psihološke strane, jer ako usput nije zeznuo na isti način više ljudi ili državu - neće biti kaznenog progona. A to što se kod nas može otvoriti 1000 d.O.o. ili j.d.O.o.-a - to je druga pjesma. Francuzi primjerice imaju (ili su imali) tzv. "crne knjige", pa jednom kad uđeš u nju, tek kada sve dugove vratiš, skidaju te s nje, a obzirom je to javni registar, svatko u svakom trenutku može provjeriti s kim ima posla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Hvala vam puno na odgovorima ,ali samo da vam kazem jednu stvar; onaj dio kompenzacije koju sam izvodacu isplatio pokretninom kod javnog biljeznika smo ovjerili i u tom kupoprodajnom ugovoru je navedeno sto on u zamjenu meni mora napraviti i vezano je na nas medusobni ugovor koji sam prethodno naveo ,takoder taj kupoprodajni ugovor je srocen i potpisan sa svim podacima direktno na vlasnika(znaci ne na njegovu firmu) firme.sto bi trebalo znacit da on osobno garantira za radove koje treba napraviti. Hvala vam unaprijed na misljenju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve OK, Felixx. Pišem iz iskustva, obzirom je napravljeno 30% radova i svi znamo kak građevina funkcionira danas, nema DORH-a koji bi tu išao u progon. To je stvar građansko-pravne regulative, koja nažalost ne nudi brzo rješenje. Nije se smjelo ući u ovakav aranžman, ali šta je tu je. Sigurno ni izvođaču nije cilj povlačiti se po sudovima, ali opet, ako je firma pri kraju, biti će mu svejedno.

 

Neznam jesmo li se dobro razumili, on je napravio otprilike 70% radova a jos otprilike 30 % nije .pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam puno na odgovorima ,ali samo da vam kazem jednu stvar; onaj dio kompenzacije koju sam izvodacu isplatio pokretninom kod javnog biljeznika smo ovjerili i u tom kupoprodajnom ugovoru je navedeno sto on u zamjenu meni mora napraviti i vezano je na nas medusobni ugovor koji sam prethodno naveo ,takoder taj kupoprodajni ugovor je srocen i potpisan sa svim podacima direktno na vlasnika(znaci ne na njegovu firmu) firme.

 

Ovaj dio bi svakako mogao interesirati poreznu upravu, to bi bilo na tragu onoga ima li kakvih kaznenih djela.

 

Samo pazite, tu bi se i na vaš račun možda moglo svašta 'adresirati'.

 

sto bi trebalo znacit da on osobno garantira za radove koje treba napraviti. Hvala vam unaprijed na misljenju.

Ne znam što bi to trebalo značiti, to ovisi kako je sročen taj ugovor.

 

U svakom slučaju, bilo bi dobro da se posavjetujete s nekim odvjetnikom koji je stručan za ovakve sporove.

Ako on 'osobno jamči' onda vidite s odvjetnikom da mu temeljem tužbe stavite zabran otuđenja na tu pokretninu ili kakvu drugu imovinu.

 

Neznam jesmo li se dobro razumili, on je napravio otprilike 70% radova a jos otprilike 30 % nije .pozdrav

 

Znam za puno takvih primjera.

Sad će vas na kraju zavlačiti do besvjesti. Takve stvari zavuku se koju godinu - dvije. Dok ne poludite . Vi stalno čekate da dođe i završi to, a on to radi kao da radi badava. Puno toga ne bude napravljeno kako treba. A vi šutite i trpite u nadi da će se konačno 'slijedeći tjedan' prmiti posla i sve dovršiti. poče Na kraju vam se zgadi i ta gradnja, pokvare svi planovi...

Vjerujte mi, bolje vam je da ga nagazite tužbom, postavite mu ultimatum da to dogotovi - čak i uz rizik da on to ne napravi i da se nikada ne naplatite. Uzmete druge majstore, dovršite to i uštedite jako puno živaca. A na kraju i novaca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovaj dio bi svakako mogao interesirati poreznu upravu, to bi bilo na tragu onoga ima li kakvih kaznenih djela.

 

Samo pazite, tu bi se i na vaš račun možda moglo svašta 'adresirati'.

 

 

Ne znam što bi to trebalo značiti, to ovisi kako je sročen taj ugovor.

 

U svakom slučaju, bilo bi dobro da se posavjetujete s nekim odvjetnikom koji je stručan za ovakve sporove.

Ako on 'osobno jamči' onda vidite s odvjetnikom da mu temeljem tužbe stavite zabran otuđenja na tu pokretninu ili kakvu drugu imovinu.

 

 

 

Znam za puno takvih primjera.

Sad će vas na kraju zavlačiti do besvjesti. Takve stvari zavuku se koju godinu - dvije. Dok ne poludite . Vi stalno čekate da dođe i završi to, a on to radi kao da radi badava. Puno toga ne bude napravljeno kako treba. A vi šutite i trpite u nadi da će se konačno 'slijedeći tjedan' prmiti posla i sve dovršiti. poče Na kraju vam se zgadi i ta gradnja, pokvare svi planovi...

Vjerujte mi, bolje vam je da ga nagazite tužbom, postavite mu ultimatum da to dogotovi - čak i uz rizik da on to ne napravi i da se nikada ne naplatite. Uzmete druge majstore, dovršite to i uštedite jako puno živaca. A na kraju i novaca.

 

Hvala vam,ovaj dio o zavlacenju je gotovo tocan; ali stvar je ovakva,ti ljudi trenutno rade na gradilistu( kad odu nema ih po misec dana) ali kad dodu oni rade brzinom da bi po mom misljenju napravili vise da samo sjede ..oni meni krovic od 54 m2 na pomocnoj zgradi rade vjerovali ili ne vec gotovo dva misece(znaci "rade"nisu kuci) zamislite da krenu stavljat dva roga ja dodem za dva dana oni ga jos nisu zavrsili,to je tolko izludujuce da bi bilo bolje da ni nerade,zato mi nista nije jasno,ko moze to istrpit,ko njih moze placat zanista,tako da ovim tempom ili ce se zavrsit do iduceg Bozica ili se nece zavrsit .ja sam vec poludio zbog svega tako ionako ,definitivno ga necu vise cekati i ukoliko u dogledno (do Bozica ovog )vrijeme ne napravi vecinu tuzicu ga makar me to isto kostalo .hvala vam jos jednom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam,ovaj dio o zavlacenju je gotovo tocan; ali stvar je ovakva,ti ljudi trenutno rade na gradilistu( kad odu nema ih po misec dana) ali kad dodu oni rade brzinom da bi po mom misljenju napravili vise da samo sjede ..oni meni krovic od 54 m2 na pomocnoj zgradi rade vjerovali ili ne vec gotovo dva misece(znaci "rade"nisu kuci) zamislite da krenu stavljat dva roga ja dodem za dva dana oni ga jos nisu zavrsili,to je tolko izludujuce da bi bilo bolje da ni nerade,zato mi nista nije jasno,ko moze to istrpit,ko njih moze placat zanista,

...

Ufff

 

Ovo je i gore nego izgleda.

Da rade negdje drugdje, onda bi još imalo smisla - čovjek mlati pare gdje i kad može, a ovo neodrađeno će 'kad stigne'.

 

Ali ovo je znak totalnog raspada.

Ti ljudi ne dobivaju plaću - to je sasvim sigurno. Nitko ih ne bi plaćao da tako rade.

Tvrtka koja ne isplaćuje plaće je u banani - neisplata plaće sada je definirana kao kazneno djelo, osim ako vlasnik nema otkud isplatiti plaću.

To vam dovoljno govori.

tako da ovim tempom ili ce se zavrsit do iduceg Bozica ili se nece zavrsit .ja sam vec poludio zbog svega tako ionako ,definitivno ga necu vise cekati i ukoliko u dogledno ...

 

Na vašem mjestu, ja ne bi čekao niti trenutka, nego bi odmah izvidio ima li taj lik neku imovinu koja je 'slobodna' od tereta da mu to blokiram temeljem tužbe.

Ali vi vidite sami što i kako.

 

I jedan savjet - sa radnicima se nemojte svađati, budite s njima korektni. I oni su tu izvisili, iako su zapravo takvim odnosom prema poslu sami tome doprinjeli. Njihov gazda će ih na kraju moguće nahuškati na vas, jer kao zbog vaše tužbe ili štoveć im ne može isplatiti plaće...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija