Jump to content

Sudskaa pristojba


kristijanvg

Preporučene objave

Opcinski sud u V. Gorici donio je riješenje za platiti sudsku pristojbu na odgovor na tužbu u iznosu od 400 kn, rok prigovora je 3 dana. Riješenje je primljeno 26.11.2015.

U kojem uvjetima bi postojala mogućnost da se oslobodi tog plačanja?

Također predmet tog sudskog postupka završio je mirnjem 25. rujna 2013 i tek sada bez ikakvih poziva je stiglo ovo riješenje o plaćanju sudske pristojbe.

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Da, ne spadam u tu skupinu oslobađanja. No pitanje da li je to normalno tako da tek nakon dvije godine stigne takvo riješenje za plačanje bez da je privremeno stigla neka napomena ili obavijest.

Takođe u riješenju se navodi da je "radi privremene uporabe nekretnina tuženih dana 08. rujna 2015", a nije bilo nikakvog saslušanja niti poziva vezano za taj datum već je sve završeno 2013 godine. Pa me tako buni kako je moguće da stigne takva odluka odjednom. Te što bi onda trebalo napisati u prigovoru za koji imam rok 3 dana? Pretpostavljam ovo što sam i iznio, da je to sve završeno 2013. i da nije bilo nikakve obavijesti o ovom datumu kao niti prisutnosti takve odluke, treba li još išta dodati, te imali opće smisla, hoće li prigovor opće i proći? Također imam informaciju da se takva pristojba na području Zagreba ne plaća, dok u V. Gorici, da.

 

Edit:

Dobio sam i besplatni pravni savjet da se uputi prigovor zastare potraživanja placanje naknade od 400 kn jer je postupak zavrsen 2013. mirenjem kao i navesti da je slabije imovinsko stanje upitanju.

Te ako netko ima još bolji prijedlog, zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisu stigli prije a pitanje je što je s boldanim datumom pa onda kasne samo 2 mjeseca.

 

Rješenje za plaćenje je došlo kad je došlo a po tim pitanjima ni nisu baš ažurni.

 

Prigovor ide samo na to imate li zakonske uvjete za oslobađanje i ništa drugo.

 

Ako je bila sudska nagodba onda se ne plaća pristojba.(Isti zakon pod tarifa sudskih pristojbi-4.nagodba)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako piše u presudi/rješenju suda da je bila nagodba onda može.

Od Hrvatske udruge za mirenje u nagodbi stoji:

Radi privremene upotrebe nektretnina kod Općinskog suda u V.G. povlače tužbe i odustaju od tuženog zahtjeva protiv nas.

Te još u nagodbi stoji dio:

Da tom nagodbom su razriješeni međusobni odnosi u pravnim stvarima u prethodno navedenim predmetima kod Općinskog suda u V.G. uključujući i sudske troškove i da više nemaju međusobnih tražbina osim navedenih u prethodnoj točki ove nagodbe. A tamo je navedeno da se sve isplačuje na naš račun, kao i našoj odvjetnici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Glede zastare, ukazujem na čl. 10. Zakona o sudskim pristojbama -

 

"Pravo na naplatu pristojbe zastarijeva za pet godina po isteku godine u kojoj je trebalo platiti pristojbu."

 

A kod nagodbe je pravilo da svaka strana snosi svoje troškove, osim ako je samom nagodbom drugačije određeno.

Navest ce se nekoliko razloga u pokušaju oslobađanja placanja naknade (zastara, kao i iz nagodbe gdje se spominje da druga strana plaća sudske troškove, te i slabo imovinsko stanje), ako prođe prođe, ne ne, šta sad.

Zahvaljujem, na pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija