Jump to content

Uređenje katastra darovnim ugovorom- porez?


Davor112

Preporučene objave

Majčina rodica upisana je kao posjednik nekretnina (zem.čestica) u katastru, no ne i u zemljišnoj knjizi.

Darovnim ugovorom bi majčina rodica te čestice davorala mojoj majci, pa bi se moja majka vodila kao posjednik u katastru.

Sve to radimo da bi se kasnije posjedovni list iz katastra predao u prijedlogu za pokretanje pojedinačng ispravnog postupka radi upisa moje majke kao vlasnice u zem. knjigama.

 

1. Predpostavljam da se moja majka može u katastru upisati kao posjednik umjesto tetke na temelju darovnog ugovora i onda tim posjedovnim listom kasnije učiniti vjerojatnim da joj pripada pravo upisa vlasništva u zem. knjizi.

U darovnom ugovoru kao svrhu darovanja navodimo isključivo upis u katastar moje majke kao posjednice.

Jesam li u pravu?

 

2. Plaća li se također porez na darovanje iako se na temelju darovnog ugovora ne može moja majka upisati kao vlasnica u zk jer tetka nije upisana kao vlasnica, niti se to traži?

 

3. Plaća li se ista javnobilježnička pristojba bez obzira u koliko primjeraka se ovjeri darovni ugovor? Koliko primjeraka je potrebno priližiti u pojed. isp. post.?

 

U privitku se nalazi darovni ugovor pa možete samo bacit oko i upozoriti ako što ne valja.

 

Hvala puno.

Primjer darovnog ugovora.docx

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kao svrhu darovanja navodimo isključivo upis u katastar moje majke kao posjednice.

Jesam li u pravu?

pa ne baš,pored upisa je svrha da se dar preda obdareniku u posjed,znači ne samo na papiru već i fizički.

Plaća li se također porez na darovanje iako se na temelju darovnog ugovora ne može moja majka upisati kao vlasnica

neovisno o činjenici da se majka temeljem istog ugovora neće moći upisati u zemljišne knjige,porezna obveza nastaje.

Koliko primjeraka je potrebno priližiti u pojed. isp. post.?

budući da u istom postupku nema protustranke,dovoljan je jedan primjerak.

U privitku se nalazi darovni ugovor pa možete samo bacit oko i upozoriti ako što ne valja.

to je u biti to.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U darovnom ugovoru kao svrhu darovanja navodimo isključivo upis u katastar moje majke kao posjednice.

Jesam li u pravu?

 

Poštovani, pa i ne baš.

Ovo više nije moguće. Svaki kat.ured će vas uputiti kao stranku s prijavnom listom kojim se mijenjaju knjižna prava u zemljišnoknjižni odjel a katastar će postupiti po rješenju ZK odjela. Tamo će vas s ovakovim ugovorom naravno odbiti jer su za pravni promet mjerodavni podatci u zemljišnoj knjizi.

 

Da vam ne navodim članke Zakona o zemljišnim knjigama, Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina, Pravilnika o katastru zemljišta, slobodno s ovakovim upitom odite u nadležni katastarski ured.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osoba je darovnim ugovorom dobila nekretnine od izvanknjižnih vlasnika i upisala se o posjdnik u katastru. Može li posjednik izjavom ili darovim ugovorom prebacti svoj posjed na treću osobu nebitno o zem. knjižnom vlasništvu ?

 

Koliku, openito dokaznu snagu ima posjedovni list u poed. isp. post. u sudskoj praksi?

 

Je li dovoljan posjedovni list ako j upisano državno vlasništvo?

 

 

Hvala...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dok se ne plati porez sud neće knjižiiti. Hoće li porezna ikad tražiti (ovrsiti) duznika poreza na darovanje? Recimo da mu padne napamet platiti i knjiziti se za xy godina...

 

Poštovani,

knjiženje nema veze s porezom. Porezna obveza nastaje sklapanjem ugovora i ovjerom kod JB, te se nastanak porezne obveze mora prijaviti u roku 30 dana od nastanka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osoba je darovnim ugovorom dobila nekretnine od izvanknjižnih vlasnika i upisala se o posjdnik u katastru. Može li posjednik izjavom ili darovim ugovorom prebacti svoj posjed na treću osobu nebitno o zem. knjižnom vlasništvu ?

 

Koliku, openito dokaznu snagu ima posjedovni list u poed. isp. post. u sudskoj praksi?

 

Je li dovoljan posjedovni list ako j upisano državno vlasništvo?

 

 

Hvala...

 

Poštovani, duplirate temu a lijepo sam vam već dao odgovor za upis u posjedovni list darovanjem.

 

Što se tiće pojedinačnog ispravnog postupka, provodi se kad za to postoji opravdani razlog. Opravdani razlog za vođenje pojedinačnog ispravnog postupka postoji kada je nekom ispravom učinjeno vjerojatnim da nekoj osobi pripada pravo, koje nije u njezinu korist upisano i radi čijeg bi upisa trebalo ispraviti određene zemljišnoknjižne upise, a radi se o pravu koje po odredbama ZZK može biti predmet zemljišnoknjižnog upisa.

 

U slučaju ne slaganja ZK i posjedovog lista, kada su u zemljišnoj knjizi vlasnici s kraja 19. ili početka 20. stoljeća, odnosno kada je riječ o „starim“ upisima, a u katastru je upisan posjednik koji česticu uživa (sam ili po pravnim prednicima) dulje od 20 godina, a ne raspolaže ispravom kojom se može uknjižiti kao vlasnik u zemljišnu knjigu.

Upravo taj posjednik može pokrenuti pojedinačni ispravni postupak, o svom trošku.

 

Dakle, pojedinačni ispravni posupak može podnijeti onaj tko ima pravni interes a mora sudu dokazati da:

a) ima opravdani razlog i da

b) je učinjeno vjerojatnim da osobi pripada neko pravo koje u njezinu korist nije upisano i radi čijeg bi upisa trebalo ispraviti određene zemljišnoknjižne upise.

Pri tome uvijek mora biti riječ o pravu koje prema odredbama ZZK može biti predmet upisa u zemljišnu knjigu.

Opravdani razlog i činjenje vjerojatnim je propisano odredbom čl.108. Zemljišnoknjižnog poslovnika, a u tekstu ZZK odredbom članka 200. stavak 1. i 3.

 

Da li bi ZK uzeo u obzir darovni ugovor (bez obzira što ga nečete moći upisati u posjedovni list) prema čl.109 stavku 4, kao opravdani razlog te da je učinjeno vjerojatnim da majci pripada neko pravo koje u njenu korist nije upisano, ta odluka ostaje na ZK sudu.

 

Usput, teme su vam spojene.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija