Jump to content

Oštečenik-svjedok u kaznenom djelu, kako dalje?


jony

Preporučene objave

Poštovani!

 

Nedavno sam dao iskaz pred opčinskim sudom sudom, kao svjedok-oštečenik za TTO.

Sud je prihvatio prijedlog odštetnog zahtijeva, kojim potražujem odštetu od počinitelja za fizičke i duševne boli, te za

nanijetu materijalnu štetu. Odnosno, sud me za naknadu štete nije uputio u privatnu parnicu.

Na raspravi je bilo još svjedoka. Ja sam ipitan prvi. Sudac je rekao da nema potebe da ostajem do kraja

rasprave, pa sam otišao.

 

1.) Zanima me da li ću ja kao svjedok-oštečenik dobiti kakav papir od suda, kakva je bila presuda, kada i kako okrivljenici trebaju

platiti odštetu idt.? Ako ne trebam dobiti nikakav papir, da li onda ja kao svjedok-oštečenik imam pravo na uvid u daljni razvoj ovog slučaja i na koji

način.

 

2.) Također, zanima me da li ja mogu, nevezano za odštetu od okrivljenika, zatražiti novčanu naknadu kao žrtva kaznenog djela

prema ovom zakonu http://www.mup.hr/172462.aspx

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stvarno ne znam.

Okrivljenike ne poznam osim iz tog događaja i iz sudskih papira.

Imam neprovjerenu informaciju da je jedan od njih vlasnik pravnog subjekta.

Ali to nije provjereno.

 

Bojazan imam, jer se to dogodilo jako davno.

A oni nisu blesavi, mogli su već petnaest puta sve šta imaju prepisati na rodbinu, partnere...znate kako to ide.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, to jeste moguća opasnost, glede čega možda i ne bi bilo loše ići sa zahtjevom prema državi.

 

Hvala!

 

Tako ću i napraviti.

Imam kompletnu medicinsku dokumentaciju i dokumentaciju o izgubljenoj zaradi.

Sve je crno na bijelo. Na sudu su i drugi svjedoci 99% podtvrdili moj iskaz.

Osim ako nisu izmanipulirani od odvjetnika.

 

Vidim da ima i podrška za žrtve i svjedoke kz-a.

https://pravosudje.gov.hr/podrska-zrtvama-i-svjedocima/6156

 

Raspitati ću se kod njih.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

G-man, ipak ne mogu od države dobiti naknadu, jer je to kazneno djelo počinjeno 2010. a ovaj zakon se odnosi na djela počinjena (ako sam dobro zapamtio) 2012-2013.

 

Imam još dva pitanja ako nije problem:

 

1.) Prošlo je više od dva mjeseca od zadnjeg ročišta a presuda još nije donesena. Postoji li nekakav rok za odluku suda (vidim to na portalu e-predmet), odnosno presudu?

 

2.) Da li ja mogu podnijeti imovinsko pravni zahtijev prije nego što se optuženici proglase krivima?

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

G-man, ipak ne mogu od države dobiti naknadu, jer je to kazneno djelo počinjeno 2010. a ovaj zakon se odnosi na djela počinjena (ako sam dobro zapamtio) 2012-2013.

 

Točno, ali niste mi precizirali vremenski trenutak počinjenja djela, pa sam pretpostavio da se radi o relativno friškom djelu.

 

1.) Prošlo je više od dva mjeseca od zadnjeg ročišta a presuda još nije donesena. Postoji li nekakav rok za odluku suda (vidim to na portalu e-predmet), odnosno presudu?

 

Je li rasprava zaključena? Ako je zaključena, objava je trebala biti odmah ili najkasnije u roku 3 radna dana, a izrada i otprema presude u roku od maksimalno 60 dana (iako imajte na umu kako se radi o instruktivnim rokovima, dakle nisu obvezujući).

 

2.) Da li ja mogu podnijeti imovinsko pravni zahtijev prije nego što se optuženici proglase krivima?

 

To ste trebali učiniti do završetka dokaznog postupka, ukoliko je on završio, tu mogućnost više nemate, ali parnica vam je svakako na dispoziciji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala G-man!

 

Ne znam da li je rasprava zaključena gledam na stranici http://e-predmet.pravosudje.hr, tamo piše ovako;

 

Sudske radnje

 

Glavna rasprava 15.02.2016. Održano

Glavna rasprava 16.03.2016. Održano

Glavna rasprava 20.04.2016. Održano

Glavna rasprava 30.05.2016. Održano

Glavna rasprava 22.08.2016. Održano

Glavna rasprava 28.09.2016. Održano

Ročište za objavu odluke 29.09.2016. Održano

 

Podaci o odluci

 

Vrsta donesene odluke prazno (ništa ne piše)

Datum pravomoćnosti odluke prazno (ništa ne piše)

Datum ovršnosti odluke prazno (ništa ne piše)

 

Tako da mi nije jasno. Ako je održano ročište za objavu odluke, kako to da ja kao oštečenik-svjedok nisam dobio nikakav papir? Pitanje da li sustav e-predmet relevantan i ažuriran.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ispada da je donesena presuda, a primjerak iste ćete dobiti na kućnu adresu.

 

Uvijek možete i osobno otići do kaznenog kancela i izvršiti uvid u spis odnosno dobiti informaciju kakva je presuda donesena.

 

E-sustav spisa jeste relativno ažuran, pogotovo na sudovima gdje je već duže vremena "u pogonu".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
Ukoliko ga niste istaknuli unutar kaznenog postupka, onda ga više ni ne možete podnijeti (osim ako se postupak vrati na ponovno suđenje po žalbi), već morate ići sa parnicom za naknadu štete.

 

Hvala gsp. G na odgovoru!

 

Da, u pitanju je parnica. Da li onda ja sam mogu podnijeti imovinsko pravni zahtijev u parnici ili to mora napraviti odvjetnik?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija