Jump to content

Pravo koristenja nekretnine koja treba da ide na sudsku prodaju


krcanka

Preporučene objave

Postovani, ukratko cu Vam opisati situaciju te molim za savjet.

Izvanparnicnim postupkom brat i ja se nismo mogli dogovoriti o podjeli nasljedstva, posto on smatra da ima pravo na cijelo imanje jer je zivio sa pok. roditeljima. Nikakve oporuke roditelji nisu ostavili. Upuceni smo u parnicu koju sam ja pokrenuo 2001 god. Nakon 12 god. sud je donio rjesenje da svatko od nas dobiva 1/2 te ce se kuca sa pomocnim objektima prodati i novac podijeliti na nas dvoje, posto nema suglasnosti da bi se kuca podijelila fizicki iako postoje dvije mogucnosti na osnovi misljenja vjestaka (2x su izlazili na teren). Nakon ulozene zalbe brata na Rjesenje Opcinskog suda, Zupanijski je potvrdio odluku. Pokusao sam kontaktirati brata i ponuditi da on mene isplati ili ja njega ako nece da zajednicki koristimo kucu. Odbija svaki dogovor i pored Rjesenja suda, uvjeren da on ima pravo na cijelu kucu. Krajem 2013. pokrenuo sam Ovrsni postupak i do danas ne dogadja se nista. Raspitao sam se na sudu medjutim oni kazu ulozio je brat zalbu na Rjesenje o Ovrsi radi troskova Ovrhe te je predmet vracen Zupanijskom sudu. Ovo je ukratko cijela prica, a mene interesira:

 

1. Dali ima brat pravo da koristi cijelu kucu sto i koristi ako je moja neodredjena polovica? On je tu do 1999 god. zivio sa roditeljima (na otoku), a od kada su oni umrli zimi zivi u gradu a ljeti na otoku.

 

2. Na koj nacin da dodjem do svoje polovice i koja su moja prava u ovom slucaju?

 

3. Imam li pravo zatraziti da se iseli i da se kuca zapecati do prodaje?

 

4. Svi prikljuci ( voda, struja, Telefon jos uvijek glase na ime pok. oca), pokusao sam to odjaviti smrtovnim listom, jer se bojim ako ne bude on redovito placao da ce jednog dana doci meni na naplatu polovica duga. Medjutim rekli su mi da to oni ne mogu na osnovu moje prijave uciniti vec to mora moj brat sam uciniti, a ako dodje do dugova onda cu morati sudskim putem dokazivati tko je tu zivio i koristio.

 

Vidim da ovo sud nece nikad rijesiti vec ce se trebati sila upotrijebiti a tada ce sigurno doci do velikog zla, jer ovu situaciju vise ne mogu trpiti.

 

Lijepo Vas molim za savjet i unaprijed zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dali ima brat pravo da koristi cijelu kucu sto i koristi ako je moja neodredjena polovica?
ima pravo da koristi cijelu kuću u omjeru svog idealnog suvlasničkog dijela.
Na koj nacin da dodjem do svoje polovice i koja su moja prava u ovom slucaju?
reivindikacijom,zahtjev za predaju suvlasništva u suposjed
Imam li pravo zatraziti da se iseli i da se kuca zapecati do prodaje?
možete tražiti,no u konkretnom slučaju nijedan sud vam neće udovoljiti takvom zahtjevu
vec ce se trebati sila upotrijebiti a tada ce sigurno doci do velikog zla, jer ovu situaciju vise ne mogu trpiti.
sasvim izvjesno da bi glede citiranog upravo Vi izvukli deblji kraj,kako u postupcima koje država poduzima ex offo(kazneni,prekršajni),tako i u onim građanskim.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na detaljnom odgovoru, mada Vas jos molim da mi odgovorite,

1.Sta znaci:" moze da koristi cijelu kucu u omjeru svog idealnog suvlasnickog dijela." Dali se to odnosi na podjelu koju su sudski vjestaci predlozili?

2. Kome se podnosi taj zahtjev?

3. Mogu li sam ili moram putem odvjetnika?

4. Ako mogu sam, molio bi Vas da mi pomognete formulirati zahtjev, na sto Vam najsrdacnije zahvaljujem.

 

Lijepi pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dali se to odnosi na podjelu koju su sudski vjestaci predlozili?
Ne,nije to.
Sta znaci:" moze da koristi cijelu kucu u omjeru svog idealnog suvlasnickog dijela."
to u prevodu znači da gdje god da nogom kroči ima pravo taj dio koristiti u omjeru svog suvlasničkog dijela.
Kome se podnosi taj zahtjev?

Mogu li sam ili moram putem odvjetnika?

Ako mogu sam, molio bi Vas da mi pomognete formulirati zahtjev

poštovani,radi se o tužbenom zahtjevu,što znači parnica.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija