Jump to content

hrt prijemnik u automobilu


anton887

Preporučene objave

molim vas za odgovor. dobio sam od hrt-a dopis kojim me se obavještava da sam u roku od 30 dana dužan prijaviti prijemnik u vozilu, koje podatke su oni navodno pribavili od leasing kuća. Inače imam obrt i pozivaju se na članak 34. st. 4. Zakona o hrt-u.

 

jel ja moram njima dostaviti podatke ili ako ima netko iskustva u ovome da mi pomogne. Nitko od mojih kolega obrtnika ovo još nije dobio

 

molim vas za pomoć

 

hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala vam Felix.. U jednom članku od dipl.iur. koji je pisao o ovoj temi citiram: Leasing kuća dužna je plaćati RTV pristojbu za svaki automobil u svom vlasništvu koji ima tvornički ugrađen radio prijamnik, a ako korisnik leasinga sam kupi i ugradi radio prijamnik u automobil, onda je on dužan plaćati RTV pristojbu budući da leasing kuća nije ni vlasnik ni posjednik takvog radio prijamnika...

 

Da li onda to po Vama drži vodu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala vam Felix.. U jednom članku od dipl.iur. koji je pisao o ovoj temi citiram: Leasing kuća dužna je plaćati RTV pristojbu za svaki automobil u svom vlasništvu koji ima tvornički ugrađen radio prijamnik, a ako korisnik leasinga sam kupi i ugradi radio prijamnik u automobil, onda je on dužan plaćati RTV pristojbu budući da leasing kuća nije ni vlasnik ni posjednik takvog radio prijamnika...

 

Da li onda to po Vama drži vodu

 

Prije svega moramo objasniti pojam 'leasing' (najam).

 

Postoje razne vrste leasinga.

Da sad ne ulazimo u široke rasprave, da razlučimo dvije osnovne vrste najma automobila.

 

Prvi je rent-a-car.

Vozilo je u vlasništvu tvrtke koja se bavi (uglavnom) jednokratnim i kratkoročnim najmom vozila koja se uvijek vraćaju , tj. ostaju kao osnovno sredstvo tvrtke koja se bavi takvim najmom.

U takvom slučaju, unajmitelj vozila ima samo kratkoročan posjed vozila i nema nikakve osnove da bude obveznik pretplate.

 

Ekvivalentan slučaj bi bio kao kada gost u hotelu unajmi sobu sa rtv uređajima. Gost nije obveznik plaćanja rtv naknade.

 

U oba slučaja rtv prijemnik je dio usluge koja se pruža na kraći rok.

 

 

Leasing koji vi imate je oblik financijskog obostrano obvezujućeg ugovora po kojem automobil prelazi u trajni posjed unajmitelja, a vozilo ostaje formalno u vlasništvu tvrtke (koja se zapravo bavi prodajom automobila) kao zalog otplate automobila kroz 'najam'.

Vi ste u isključivom posjedu vozila, i vezani ste trajnim ugovorom na više godina na način da morate vozilo do kraja otplatiti. Osim u slučaju raskida ugovora, vozilo se neće više vratiti u posjed tvrtke davatelja leasinga. Kao trajni posjednik automobila sa rtv prijemnikom, dužni ste plaćati naknadu zato jer ste automobil 'kupili'/unajmili na obrt.

Da ste uzeli leasing kao građanin koji već u svom kućanstvu plaća pretplatu, ne biste bili obvezni plaćati dodatnu naknadu.

 

Ekvivalentan slućaj bio bi dugotrajni najam stana od strane građanina. Unajmitelj je po zakonu dužan plaćati rtv naknadu, bez obzira je li rtv oprema njegovo vlasništvo ili ju je dobio zajedno sa stanom koji je unajmio. Unajmitelj je obveznik plaćanja naknade, a ne vlasnik stana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uzeli ste auto na leasing, dakle vi ste kao obrt u posjedu auta i prijemnika.

Da ste privatna osoba, onda bi vam naknada HRT-u koju plaćate ta tv u stanu pokrivala i auto, i mobitel.

I mobitel/smartphone se smatra prijemnikom.

 

Imam isti problem, danas stigla obavijest naslovljena na POČINITELJA PREKRŠAJA, što mi je također momentalno diglo tlak. Cijela famozna Obavijest sročena je kao da ju šalje sud, a ne navodno oštećena strana.

No, na stranu sad to - dotični automobil u leasingu je prije dva i pol mjeseca prodan trećoj osobi, otprilike 2 tjedna nakon opomene. Kako odgovoriti na ovu gnjavažu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija