Jump to content

Prijetnja -139KZ


zabrinutiotac

Preporučene objave

Poštovani,

može li se upozorenje da ćete morati platiti kaznu smatrati prijetnjom?

Ove riječi mi se stavljaju na teret: "Sud je prihvatio moj ovršni zahtjev. On će se provesti i kazna je 30000kn."

To što je napisano je inače istina. Dakle, na temelju tih riječi ODO je napravio optužnicu i traži godinu dana zatvora i sud ju je potvrdio. Može li se što poduzeti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako je kvalificirana prijetnja - kome ste i čime to prijetili?

 

Ne mislim na detalje, već na zakonski opis djela, to vam je onaj dio koji ide nakon činjeničnog opisa sa riječima "dakle, da je time ozbiljno prijetio drugome usmrćivanjem/premlaćivanjem/nečim drugim, a čime je počinio kazneno djelo prijetnje iz čl. 139. st. 2/3. KZ-a".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...dakle, drugome ozbiljno prijetio da će njemu uništiti društveni položaj i materijalni opstanak, a djelo je počinjeno prema bračnom drugu.

 

Ujedno, protiv te osobe je stvarno doneseno rješenje o ovrsi i stvarno je u njemu pisalo da je kazna 30000kn ako se neće pridržavati rješenja.

Jesam li spomenuo da sam državni službenik i da svaku godinu moram donijeti potvrdu da se protiv mene ne vodi postupak?

 

Kako je kvalificirana prijetnja - kome ste i čime to prijetili?

 

Ne mislim na detalje, već na zakonski opis djela, to vam je onaj dio koji ide nakon činjeničnog opisa sa riječima "dakle, da je time ozbiljno prijetio drugome usmrćivanjem/premlaćivanjem/nečim drugim, a čime je počinio kazneno djelo prijetnje iz čl. 139. st. 2/3. KZ-a".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko se u optužnici navode samo citirane riječi i stvarno nije izrečeno/napisano ništa drugo pored tih riječi, osobno tu ne vidim elemente kaznenog djela prijetnje u opisanome smislu.

 

Kazneno djelo prijetnje je tzv. kazneno djelo apstraktnog ugrožavanja, što znači da je za ostvarenje njegova bića nužno da su izrečene riječi, objektivno gledajući, podobne da na strani oštećenika izazovu osjećaj straha ili bojazni/nesigurnosti. Međutim, za ostvarenje djela nije nužno da su te riječi doista i izazvale takav osjećaj kod oštećenika, kao ni je li počinitelj imao namjeru da ih i sprovede u djelo.

 

Naravno, svaki slučaj je svijet za sebe i nema generaliziranja.

 

A sud će reći svoje.

 

Kazneni postupak za ovo kazneno djelo vam potencijalno može kao DS-u donijeti udaljenje iz službe ili stegovni postupak, a u slučaju osude i prestanak iste po sili zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno. Da, primio sam kopiju poruke od državnog odvjetništva i lijepo su mi markerom označili kako sam "počinio kazneno djelo". Čak su poslali i drugu poruku u kojoj se dogovaramo o vožnji biciklom. Znači prvo smo se dogovarali da ćemo ići na vožnju biciklom, a onda sam joj "prijetio". Osobno sam ogorčen što je sud potvrdio tu optužnicu uz sljedeće riječi: "Okrivljenik ima mogućnost dokazati svoju nedužnost na ročištu u studenom ove godine." Znači, uništit ćemo čovjeku karijeru i život i onda ćemo ga nakon 2 godine osloboditi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Razumijem vas, ali optužno vijeće ne može ulaziti u meritum predmeta (u pravom smislu te riječi), već kontrolira druge stvari za koje očito nije našlo da bi bile povrijeđene.

 

Zato je optužnica i potvrđena te se ide u postupak, gdje će se ključnim postaviti pitanje mogu li se navedene riječi smatrati objektivno podobnima da na strani oštećenika izazovu osjećaj straha/bojazni/nesigurnosti. Ovisno o toj ocjeni donijet će se i oslobađajuća ili osuđujuća presuda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija