Jump to content

Odgovornost odvjetnika za podatke u ugovoru


Bretia

Preporučene objave

Lijep pozdrav svima

 

U postojecim upisima nisam pronasao odgovor na pitanje ima li odvjetnik odgovornost kod sastavljanja ugovora.

 

Radi se o kupoprodajnom ugovoru za gradjevinsko zemljiste gdje je prodavatelj izrijekom tvrdio da ne postoji pravo trecih osoba ili drugih tereta na zemljistu. Uz posredovanje odvjetnika zakljucen je Kupoprodajni ugovor, isplacen je novac, odvjetnik nas je proknjizio kao vlasnike u zemljisnik.

 

Pri pokusaju vadjenja gradjevinske dozvole otkrivamo da je na izvadku zabiljezen sudski spor sa datumom prije kupoprodaje.

 

Rjesavanje sudskog spora izmedju prodavatelja i familije je trajalo punih 8 godina. U medjuvremenu su se promjenile neke okolnosti tako da vise nismo mogli dobiti gradjevinske dozvole.

 

Postoji li osnov za potrazivanje naknade stete od strane odvjetnika koji je zestoko naplatio sastavljanje ugovora (radi se o velikim povrsinama) te je li to pokriveno osiguranjem odvjetnicke komore.

 

Njegovo pojasnjenje je da spora nije bio zabiljezen kada je on kontrolirao.

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lijep pozdrav svima

Radi se o kupoprodajnom ugovoru za gradjevinsko zemljiste gdje je prodavatelj izrijekom tvrdio da ne postoji pravo trecih osoba ili drugih tereta na zemljistu....

Lijep pozdrav

I Vi ste, koliko shvaćam iz Vaših navoda, na temelju samo te njegove tvrdnje izrijekom radili taj kupoprodajni ugovor?

Pa zašto niste Vi, kad već odvjetnik nije, od prodavatelja zatražili izvadak iz ZK, tj. vlasnički list, a na kojem je zasigurno stajala oznaka Z..., tj. da je na predmetu kupoprodaje sudski spor, kako Vi navodite, koji je postojao i prije zaključenja kupoprodajnog ugovora...

Po meni od strane prodavatelja bi se moglo raditi čak o KD prijevare ( čl. 236. KZ), mada ste i Vi, a naravno i odvjetnik suodgovorni koji niste sve detaljnije provjerili prije sklapanja kupoprodajnog ugovora...

Inače, imao sam sličan slučaj kada je prodavatelj priložio stariji vlasnički list u kojem nije bio evidentiran teret na nekretnini, no kasnijim uvidom utvrđeno je da je teret stavljen nakon datuma koji je stajao na priloženom vlasničkom listu..., ipak je na kraju sve dobro prošlo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po meni od strane prodavatelja bi se moglo raditi čak o KD prijevare ( čl. 236. KZ)...

 

U teoriji bi moglo drugo kazneno djelo (čl. 240. KZ-a - zlouporaba povjerenja), ali u praksi dokazati namjeru je Sizifov posao i prepušten progonu od strane oštećenika, jer DORH ne želi gubiti vrijeme na takve slučajeve.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I Vi ste, koliko shvaćam iz Vaših navoda, na temelju samo te njegove tvrdnje izrijekom radili taj kupoprodajni ugovor?

Pa zašto niste Vi, kad već odvjetnik nije, od prodavatelja zatražili izvadak iz ZK, tj. vlasnički list, a na kojem je zasigurno stajala oznaka Z..., tj. da je na predmetu kupoprodaje sudski spor, kako Vi navodite, koji je postojao i prije zaključenja kupoprodajnog ugovora...

Po meni od strane prodavatelja bi se moglo raditi čak o KD prijevare ( čl. 236. KZ), mada ste i Vi, a naravno i odvjetnik suodgovorni koji niste sve detaljnije provjerili prije sklapanja kupoprodajnog ugovora...

Inače, imao sam sličan slučaj kada je prodavatelj priložio stariji vlasnički list u kojem nije bio evidentiran teret na nekretnini, no kasnijim uvidom utvrđeno je da je teret stavljen nakon datuma koji je stajao na priloženom vlasničkom listu..., ipak je na kraju sve dobro prošlo

 

Hvala svima na trudu oko ovoga pitanja.

 

Problem je kada zivite vani i sa tim mentalnim sklopom razmisljate u zemlji kao sto je Hrvatska. Covjek angazira odvjetnika koji se tim poslovima bavi i ocekuje da ce ovaj uraditi svoj posao za sto je itekako masno naplatio.

 

Znaci li to zapravo da bi trebalo angazirati odvjetnika da kontrolira drugog odvjetnika.

Drugo je pitanje cemu uopce angazirati odvjetnika ako moras sam sve provjeravati.

 

Nasa hrvatska iskustva u industriji su zaista izvanredna, ali tamo ne srecemo politicare i odvjetnike muljatore (cast onima koji svoj posao rade kako spada)

 

Hvala i lijep pozdrav svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala svima na trudu oko ovoga pitanja.

 

Znaci li to zapravo da bi trebalo angazirati odvjetnika da kontrolira drugog odvjetnika.

Drugo je pitanje cemu uopce angazirati odvjetnika ako moras sam sve provjeravati.

 

Nasa hrvatska iskustva u industriji su zaista izvanredna, ali tamo ne srecemo politicare i odvjetnike muljatore (cast onima koji svoj posao rade kako spada)

 

Hvala i lijep pozdrav svima

 

 

Nažalost, tako ispada, opreza nikad dosta...:tuzan:

Sretno...:mase2:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija