Jump to content

Isplata prve mirovine-kada?


idvi

Preporučene objave

Sta po tebi znaci proslost...

Ako si cijeli radni vijek odradi u HR i prije "zahtjeva za odlazak u mirovinu" predao si "zahtjev za pretkompletiranje" (barem 6 mjeseci prije), kako bi se u pretkompletiranju rjesili svi eventualni problemi kao sto bi bio neupisani staz ili neplaceni doprinosi, onda bi konacni izracun i isplatu realno mogao dobiti 10.05.2017. mirovina za 4 mjesec 2017. sa zaostacima za dio 3 mjesec.

 

Ako "zahtjev za pretkompletiranje" nisi podnio moguce je da se postupak odulji (sve zavisi dali ce se naici na kakav problem sa tvojim radom ili uplatama doprinosa), ali nemas brige dobit ces "privremeno rjesenje o mirovini" sa isplatom "predujma" mirovine koji iznosi cca 85 do 90% od iznosa konacne mirovine, sve dok se eventualni problemi ne rijese i izracuna konacni iznos mirovine, prilikom isplate konacnog iznosa mirovine isplatit ce se i svi zaostaci-razlike od 11.03.2017.god.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

OK, pretpostavljam da cijeli radni staz imate u RH, ako ste bili dali zahtjev i obavili pretkompletiranje prije nego sto cete dati zahtjev za odlazak u nirovinu dana 11.03., onda se nadajte prvoj isplati dana 10.05. za period od 11.04 do 30.04.2017.

Ako niste obavili pretkompletiranje onda ovisi od toga dali su vam podaci o radnom stazu i uplate doprinosa azurni, ako nisu sljedi vam ono sto sam napisao u drugom dijelu mog gornjeg posta, sa zaostacima-razlike od 11.04.2017.god.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vjerojatno ako je sav staz navrsen u RH, ali kao imas i djelom inozemnog staza onda zna trajati i 4 do 6 mjeseci (a ako si radio u vise zemalja i duze) s tim da dobijes za Hrvatski dio mirovine "privremeno rjesenje o mirovini" sa isplatom "predujma" mirovine koji iznosi cca 85 do 90% od iznosa konacne Hrvatske mirovine.

Kad inozemni nositelj izracuna pripadajuci dio inozemne mirovine i dostavi rijesenje HZMO-u onda HZMO izracunava i konacni iznos Hrvatske mirovine, prilikom isplate konacnog iznosa mirovine isplatit ce se i svi zaostaci-razlike.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam isto pitanje, sa različitim okolnostima, pa ako mi možete reći otprilike za koliko vremena optimalno bi mogao očekivati isplatu mirovine ? RVI HVO-a dobio rješenje o mirovini početkom svibnja 2016g. sa naputkom da pošaljem još neke papire(radni staž u BIH, potvrdu da sam živ i sl.) što sam odmah u roku dva dana poslao poštom preporučeno, također me je ljubazna službenica iz Mirovinskog naputila da se žalim na visinu i da to ne odlaže isplatu mirovine a da o tome odlučuje posebna komisija koja se ponekad sastaje ne baš često, tako da sam tim papirima poslao odmah i žalbu. Znam da su mnoge moje kolege čekale duži period do isplate mirovine, a također sam pročitao o velikom poslu koji imaju ljudi u Mirovinskom, a da imaju vrlo niske plaće pa onda ne želim dosađivati sa zapitkivanjima .

Zanima me najviše da li ako im bude nedostajao neki papir ili sl. da li će me izvijestiti na kućnu adresu (kao što su mi poslali rješenje i izvijestili me koje papire trebam prikupiti i poslati im)-što bi bilo logično po svim pretpostavkama?

I ako mi možete reći koliki je neki optimalni rok da dođe mirovina možda godinu dana ili možda 15-ak mjeseci ili više?

Lijep pozdrav i unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno Vam hvala na odgovoru, bitno mi je da će me kontaktirati u slučaju da im nešto od papira nedostaje u Mirovinskom, što ne vjerujem da nešto fali ali opet nikad se ne zna . Pročitao sam negdje kako imaju male plaće ljudi u Mirovinskom i posla preko glave tako da ne mogu iz neke osnovne pristojnosti još uvijek zapitikvati , čekam ni 10 mjeseci a znam da se dugo čeka, bar još neko vrijeme ne mogu zvati i pitati. Hvala još jednom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija