Jump to content

Obavezni prekršajni nalog


Nesvrstani

Preporučene objave

Pozdrav svima,

 

20170311_083854.jpg

 

Ovaj prekršajni nalog mi je uručen u policijskom vozilu oko 22:00h istog dana kad se incident dogodio. Radi se o dječjoj igri sa mojim psom, i između ostalog i sa mojim sinom koji ima 2,5 god. Ono što su oni naveli kao "ugriz" hitni prijem je klasificirao kao lakšu tjelesnu ozljedu. Moj pas je uštipnuo dijete (7 god., bez roditeljskog nadzora udaljeno cca 500m od mjesta stanovanja) u igri i sad je tu riječ o izvlačenju novca od osiguranja i od mene.

 

Moja pitanja su:

1. Kako je moguće da se u roku od par sati izvrši očevid i odradi prekršajni postupak za kojeg sam dužan nadoknaditi troškove u iznosu 100 kuna?

2. Da li to znači da je slučaj završen ukoliko ja platim novčanu kaznu i troškove p.p. u zadanom roku?

3. Policijski službenik, iako iznimno susretljiv, netočno je napisao moje ime(fali zadnje slovo), netočan OIB(fali zadnji broj), netočan datum rođenja(dan i mjesec), netočno mjesto rođenja, netočno prebivalište(upisao je mjesto boravišta). Da li je prekršajni nalog važeći u ovom slučaju?

 

Svi savjeti vezani za cijeli događaj su dobrodošli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moj pas je uštipnuo dijete (7 god., bez roditeljskog nadzora udaljeno cca 500m od mjesta stanovanja) u igri i sad je tu riječ o izvlačenju novca od osiguranja i od mene.

 

S obzirom da se radi o prekršaju (svi se progone po službenoj dužnosti), liječnik mora napisati bolničku prijavu policiji i policija po njoj mora provesti prekršajni postupak, u ovom slučaju izdati prekršajni nalog.

 

 

1. Kako je moguće da se u roku od par sati izvrši očevid i odradi prekršajni postupak za kojeg sam dužan nadoknaditi troškove u iznosu 100 kuna?

 

Nije vršen očevid, a ovaj trošak je paušalni iznos troška izdavanja prekršajnog naloga.

 

 

2. Da li to znači da je slučaj završen ukoliko ja platim novčanu kaznu i troškove p.p. u zadanom roku?

 

Da, prekršajni postupak je gotov tvojim plaćanjem te kazne.

 

 

3. Policijski službenik, iako iznimno susretljiv, netočno je napisao moje ime(fali zadnje slovo), netočan OIB(fali zadnji broj), netočan datum rođenja(dan i mjesec), netočno mjesto rođenja, netočno prebivalište(upisao je mjesto boravišta). Da li je prekršajni nalog važeći u ovom slučaju?

 

Ako prigovoriš s tim navodima (po meni, neoprostivim - ajde da je greška u jednom broju i/ili slovu, ali baš u svemu?!?!), taj će poništiti i izdati ti novi, a ako platiš, svejedno će poništiti ovaj i poslati ti novi (čisto da imaš novi, ne da još jednom platiš).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

G-man, djetetu nije ništa. Radi se o izazivanju psa koji je samo prihvatio igru. Pas(kuja) ima 5 godina, i sa mojim je sinom od rođenja. To je kućni pas koji spava s nama na krevetu i kojeg moj sin svakodnevno "maltretira". Problem su djetetovi roditelji. Njegov otac mi je rekao da ne bi bilo nikakvog problema da sam ga ja osobno doveo doma(jer je dijete došlo plačući) i to imam snimljeno jer mi se svi pozivi na mobitelu automatski snimaju. To su shvatili i policijski službenici o čemu smo popričali "off the record" te večeri.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nesvrstani, nitko tu ne misli ništa loše o tebi, ali čim su ljudi išli kod liječnika i čim je liječnik utvrdio ozljedu, ma kako mala bila, ide se u postupak. A s obzirom da se radi o djetetu, nije čudno da su išli kod liječnika.

 

Što se tiče snimanja, ne spominji snimku ako nisi upozorio onog s druge strane da se snima, bilo automatski ili ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

G-man, djetetu nije ništa. Radi se o izazivanju psa koji je samo prihvatio igru.

 

Sve mi je jasno, a kao vlasnik ne baš tako malog "peseka" i sam znam o čemu se radi. Nije moj post usmjeren kontra vas, nego samo ističem da se u takvim situacijama zna potegnuti i kaznena prijava budući su liječnici klasificirali ozljedu kao LTO. Tu ste dobro prošli, ako će na tome ostati. Jer, u protivnom će i sudbina samog psa doći u pitanje.

 

A sa psom nikad opreza, ja primjerice svom mogu doslovce posegnuti za hranom u usta i neće biti reakcije, ali to sam ja. Tako je i pas naučen na vašeg sina, ali na drugu djecu nažalost nije i tu onda pas reagira instinktivno. Nije nikakva njegova krivica, već jednostavno je to njegova narav. Zato treba biti oprezan u takvim stvarima i jednostavno ih izbjegavati.

 

A naravno da će djeca pretjerati u igri, pogotovo ako su recimo vidjela vašeg sina kako se on ponaša prema psu, pa onda pomisle da i oni mogu isto. Ali, psu to nije isto. Previše se tragedija na taj način desilo.

 

Uglavnom, ako je ovo konačan "ceh" koji se plaća - sve je prošlo super. I ne dao Bog "kamata".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na svim savjetima. Budući da je spomenut kazneni postupak htio sam malo elaborirati situaciju da vas bolje upoznam sa istom, dakle da se ne radi o nekom "bijesnom" psu koji se drži na lancu. Meni je najmanji problem platiti tu kaznu jer ono što mi je sad najbitnije je upravo to što ste spomenuli, sudbina mog psa. Ja sam spreman prihvatiti bilo kakvu kaznu, bilo novčanu, bilo zatvorsku.

Ne želim da moj pas snosi posljedice moje nesmotrenosti, a time i moj sin koji se cijeli svoj život budi i ide na spavanje uz tog psa. Osjetljiv i emotivan kakav je, posljednja stvar koju bih htio je da doživi traumu.

Sad bih vas zamolio pojašnjenje daljnjeg zakonskog postupka. Ako sam već dobio prekršajni nalog zar postoji mogućnost i kaznene prijave i zašto nije odmah išla umjesto prekršajnog?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kaznena prijava bi bila da je dijete zadobilo teške ozljede, što je moguće i u igri s obzirom na odnos veličina djeteta i psa. Znači, radi se o tehničkoj stvari, a ne nekom tvom eventualnom doprinosu događaju.

 

Jesu te policajci tražili da im pokažeš pasju knjižicu o cijepljenju? Ako je cijepljen, nema nikakvog daljnjeg postupka. Nekad se izvješćuje i veterinarska inspekcija, ali ako je pas uredno cijepljen, možda dođu samo vidjeti u kakvim uvjetima pas živi i to je to. S obzirom da je tvoj kućni, a ne u nekom boksu treniran kao napadač, nemaš brige.

 

S obzirom na sve, najbolje je platiti kaznu po ovom nalogu i miran si.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kaznena prijava moguća je još i sada, jer ovdje bi se radilo o dovođenju u opasnost života ili imovine općeopasnom radnjom ili sredstvom, koje kazneno djelo je djelo konkretnog ugrožavanja, pri čemu posljedica nije nužna karakteristika djela. Bitno je da nastane konkretna opasnost, a obzirom na tjelesnu ozljedu (lakšu) djeteta, ta opasnost je nastala (sreća je da nije bilo nečeg goreg). Pas je svakako opasno sredstvo, prema stajalištu naše sudske prakse.

 

Da imamo posljedicu u vidu TTO, onda bi se radilo o teškom kaznenom djelu protiv opće sigurnosti.

 

Sve u svemu, moguće je da je policija ovdje išla vama u susret, pogotovo kada nema ozbiljnijih posljedica. Zato sam i naveo da ste prošli super.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Županijski sud u Zagrebu Kž-149/99 od 30. ožujka 1999. -

 

"Optuženik je proglašen krivim da je općeopasnim sredstvom izazvao opasnost za tijelo ljudi s neizravnom namjerom, tako što je izveo u šetnju svog psa, odraslog mužjaka pit bull terijera, a da ga nije držao na povodniku, pa da je taj pas potrčao prema oštećenici, koja je u svoje naručje primila svog psa pasmine škotski terijer kako bi ga zaštitila od napada okrivljenikova psa, te je istom okrenula leđa. Nakon toga je pas okrivljenika skočio na oštećenicu i zagrizao je za desni gluteus, počeo trzati glavom lijevo-desno, ne obazirući se na zapovijed okrivljenog da prestane, a prestao je napadati tek kad ga je okrivljenik odvojio od oštećenice udarajući ga po njuški. Tom prilikom oštećenica je zadobila lake tjelesne ozljede u obliku četiriju rana - razderotina dužine 1-1,5 cm, uz okolne oguljotine kože u predjelu debelog mesa i desne natkoljenice."

 

Ovo je presuđeno kao dovođenje u opasnost života općeopasnim sredstvom, iako se radilo na kraju (hvalabogu) o "samo" LTO. No, kao što sam ranije spomenuo, za konkretno kazneno djelo nije bitna posljedica u vidu TTO, već da je nastala konkretna opasnost, a izostanak TTO je onda čista sreća. Tako da za ova kaznena djela možemo reći da je nastanak konkretne opasnosti posljedica sama po sebi. Pojasnit ću to još jednim primjerom, ako ja primjerice na svadbi člana obitelji, kako je običaj u nekim krajevima, ispalim par metaka iz pištolja u zrak na otvorenom - nikome ništa (osim jasno prekršaja protiv JRM-a), ali ako to učinim u zatvorenome, pa metak fijuče iznad glava ljudi unutra, ne pogodi nikoga i zabije se u šank - e, onda ću bogme odgovarati i kazneno. Tu je razlika.

 

Dakle, ne tvrdim ja 100% (mali ispravak posta #3) da ovo definitivno zavređuje kazneni postupak, jer ne znamo mnogo detalja priče, samo kažem da postoji mogućnost, još više zbog toga jer se radi o djetetu, a tu treba biti iznimno obziran.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija