Jump to content

Carina i 2200 kn limita


ivek159

Preporučene objave

Zanima me ono pravilo oko uvoza robe autom u Hrvatsku bez plaćanja carina i PDV-a ako je roba ispod 2200 kn. Da li tih 2200 kn predstavlja neto vrijednost (iznos artikla minus povrat PDV-a u stranoj državi) ili je baš ono što sam platio? 

 

Drugim riječima da li to znači da kad ostvarim povrat PDV-a u drugoj državi iznos proizvoda izražen u kunama nesmije biti preko 2200 kn ili se gleda iznos koji sam platio u trgovini?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S obzirom da je ovo pitanje na koje nigdje ne piše konkretno odgovor, malo sam proučavao pravila i također nigdje ne piše konkretno crno na bijelo. Zato sam malo način razmišljanja promijenio na pravni način razmišljanja i zaključio sljedeće.

 

U pravilniku za Oslobođenja i ograničenja piše:

"Vrijednosni limiti za unos robe nekomercijalne naravi u osobnoj prtljazi putnika

Oslobođenje od plaćanja carine, PDV-a i trošarine odnosi se na uvoz robe čija ukupna vrijednost ne premašuje:
  • 3.200,00 kuna za putnike u pomorskom i zračnom prometu
  • 2.200,00 kuna po putniku za ostale vrste prijevoza
  • 1.100,00 kuna za putnike mlađe od 15 godina, bez obzira na vrstu prijevoza

Premašuje li vrijednost pojedinog predmeta navedene vrijednosne limite, podjela vrijednosti takvog predmeta nije dozvoljena, već se naplaćuju propisana davanja na ukupnu vrijednost tog predmeta. Isto tako nije dozvoljena kumulacija oslobođenja više osoba za pojedini predmet. "

 

Ključna riječ je "UKUPNA VRIJEDNOST ROBE", vrijednost robe podrazumijeva njenu vrijednost, a to je iznos bez PDV-a. Znači ako roba vrijedi 2100 kn na nju treba platiti PDV, u supronom ne treba.

 

Dakle preko granice (Bosna) se može plaćati sve do  2574 kune (2200kn + 17% PDV-a).

uređeno: od ivek159
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija