Jump to content

5dc166bde45d9_hkzupma4.png.9590e296d178dd1c80ff94d41d2e91a8.png Hrvatsko udruženje za kaznene znanosti i praksu, u suradnji s Vijećem Europe, vas poziva na  XXXII. redovno savjetovanje, pod nazivom "JAČANJE UČINKOVITOSTI KAZNENOG POSTUPKA PRIMJENOM STANDARDA EUROPSKOG SUDA ZA LJUDSKA PRAVA", koje će se održati od 5. do 7. prosinca 2019., u hotelu Remisens Premium Hotel Kvarner u Opatiji.  Preuzmite PROGRAM XXXII. REDOVNOG SAVJETOVANJA, Opatija.pdf i prijavite se za sudjelovanje.

Anka10000

Ostavinska rasprava/dug

Preporučene objave

Pozdrav svima, nadam se da će mi netko moći pomoći s nižim problemima.

Ukratko, nakon smrti oca (u trenutku smrti je bio jamac po kreditu, temeljem čega je na svoj njegvoj imovini upisana ovrha) - nismo bili pozvani na ostavinski postupak (ja, majka i sestre). Pretpostavljam da postupak nije pokrenut radi ovrha ali zapravo ne znam zašto nije.

Od smrti je pošlo preko 5 godina.

S obziorm da je moja majka imala spor sa vjerovnikom/ovrhovoditeljem za nedopuštenost ovrhe - ista nije provedena te ovrhe tako "stoje" na ZK izvatcima a mi i dalje koristimo imovinu, postupak je u tijeku i ovrhovoditelj će tražiti preuzimanje imovine te ovršnog postupka - nas svih kao

nasljednika.

Moja pitanja su sljedeća:

- može li nas vjerovnik prisiliti da se prihvatimo imovine,

- postoji li zastara za provođenje ostavinske rasprave / postupka - te ako da, koliko iznosi,

- da li bismo mi bili odgovorni za jamstvo oca - ovrhe su dakle upisane temeljem njegovog jamstva po kreditima pravne osobe, a ne duga (mada na kraju dođe na isto)

- ukoliko se mi ne "prihvatimo" imovine - može li se isto zahtijevati od RH ili jedinice lokalne samouprave? Znači li to da bi i jedinica lokalne samouprave ili RH odgovarala po dugovima tj. jamstvu? Zna li itko koliko bi to trajalo i može li jedinica lokalne samouprave/RH odbiti tu imovinu? Što ako odbije?

Kompleksno je ali unaprijed hvala na svakoj pomoći.

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama
prije 4 sati , Anka10000 je napisao:

može li nas vjerovnik prisiliti da se prihvatimo imovine

Ne.

postoji li zastara za provođenje ostavinske rasprave / postupka - te ako da, koliko iznosi

Ne.

da li bismo mi bili odgovorni za jamstvo oca - ovrhe su dakle upisane temeljem njegovog jamstva po kreditima pravne osobe, a ne duga (mada na kraju dođe na isto)

Da, ukoliko se prihvatite nasljedstva.

ukoliko se mi ne "prihvatimo" imovine - može li se isto zahtijevati od RH ili jedinice lokalne samouprave? Znači li to da bi i jedinica lokalne samouprave ili RH odgovarala po dugovima tj. jamstvu? Zna li itko koliko bi to trajalo i može li jedinica lokalne samouprave/RH odbiti tu imovinu? Što ako odbije?

Da, isto kao i Vi ukoliko se prihvatite nasljedstva. I svi odgovarate do visine nasljednog dijela.

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite svoj korisnički račun na ovoj stranici. Lako je, potpuno besplatno i trajno!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad