Jump to content

Smještaj/skrb onemoćalog rođaka lošeg imovinskog stanja


rosarosa

Preporučene objave

Poštovani, molila bih savjet:

Suprugova rođakinja, nikad udavana, bez partnera , djece i sl. živi sama u garsonjeri koju nije uspjela otkupiti( radi niza svojih propusta), dakle imovine nema.

Ima  preko 70 godina i onemoćala je pa bi trebala u dom ili neki drugi smješaj no problem je što  ima minimalnu mirovinu, oko 1300kn.

Ušteđevine nema nikakve, ni pokretnina ni nekretnina, ta garsonjera nije u njenom vlasništvu (pretpostavljam da je zaštićeni najmoprimac do svoje smrti) no sama više ne može živjeti.

Koja su njena prava?

Postoji li mogućnost za moj suprug ili ja preko CZSS postanemo njeni udomitelji i koja prava imamo mi, a koja rođakinja ako ju primimo k sebi? Kad bi moj suprug bio udomitelj, bi li imao pravo na naknadu s obzirom na srodstvo? Koliki su to uopće iznosi?

Hvala unaprijed

uređeno: od rosarosa
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam upucena u mogucnosti, zato i pitam. 

A sto predlazete? U kom smislu bi bila jednostavnija procedura?

Osoba je mentalno ok, ali fizicki sve slabija. Do nedavno je uz tu malu mirovinu zarađivala peglanjem, radom u udrugama..razne posliće kojima bi uprihodila koju stotinu kuna.

Sad je u situaciji da vise ne moze, jedva i rezije plati. Mi kao njeni rođaci pomažemo hranom, kupnjom aparata kad se pokvare, servisima bojlera i sl. no na duge staze ne vidim smisao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sto znaci zainteresirani rođaci?

Mi nemamo zakonsku obavezu brinuti se o njoj. Ili imamo? Ona nije sudjelovala u nicijem odgoju, skolovanju, finaciranju.

Smatram da je svaki nas cin samo ljudska gesta, ali ne i zakonska obaveza.

Zar bi bilo covjecnije pustiti ju da umre sama i gladna i je pitati za nju? Ili pokusati s CZSS rijesiti problem na prihvatljiv nacin.

Dakle, postoji li zakonska osnova temeljem koje bi ju se moglo smjestiti u dom ili udomiteljsku obitelj na teret njene mirovine plus ostatak na teret drzave,tj.socijalne skrbi?

 

Koje mogucnosti imamo osim uzeti ju na svoj teret, to znamo i sami.

uređeno: od rosarosa
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija