Jump to content

Ogromna materijalna korist-Ug. o dož.uzdrž.


Mak

Preporučene objave

Poznato mi je da se Ugovor o doživotnom uzdržavanju tretira kao Ugovor na sreću!!

Pitanej: što i kako postupiti u slućaju, kad je taj Ugovor, sastavljen poslije saznanja da mi je 80 god.majka neizlječivo bolesna od smrtne bolesti,koja je i nastupila 6 mj.kasnije. Ugovor obuhvaća ogromne materijalne vrijednosti u nekoliko nekretnina ( kuće, stanovi) i gradilištima. Ugovor je sastavljen sa očuhom, koji je na provedenoj ostavinskoj raspravi nakon smrti moje majke, zajedno sa svojim sinom i mojim polubratom svjesno zatajio moje postojanje???

Lijepo Vas molim za pomoć, jer sam ostala bez ićega, i da li je to pravno u redu???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ugovor je sastavljen sa očuhom, koji je na provedenoj ostavinskoj raspravi nakon smrti moje majke, zajedno sa svojim sinom i mojim polubratom svjesno zatajio moje postojanje???

Lijepo Vas molim za pomoć, jer sam ostala bez ićega, i da li je to pravno u redu???

 

 

 

1. imate argument da se radi o prevari od strane ocuha

2. Ugovor o dosmrtnom uzdzavanju je nekvalitetan i nedorecen- trebao bi postojati jedan normativ tj do koje granice se osoba koja nekog uzdrzava po takvom ugovoru moze isplatiti jer po ovakvom sadasnjem zakonu stara, bolesna i senilna osoba potpise sve od onog tko mu prvi dodje sa ugovorom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Očuh je sigurno znao, jer je dijagnosticirana bolest: karcinom jetre, dakle prije potisivanja Ugovora imao je to saznanje!

Negdje sam pročitala da u takvom slučaju, kada se radi o velikim vrijednostima, takav se Ugovor može smatrati Darovnim ugovorom, pa bi po toj osnovi imala pravo barem na nužni dio ostavine.

Da li je to tako, i dali netko zna postoji li u sudskoj praksi slićan primjer?

Zahvaljujem na svakom odgovoru i pravnom savjetu!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gospodjo imate kvalitetne dokaze da dobijete parnicu samo pronadjite strucnog odvjetnika.

Ne slusajte ove savjete koji Vas odgovaraju od tuzbe, ja sam imao slicnih problema i obisao sam par odvjetnika (jedan me oderao bez racuna za 15 min usmeno nebuloznih savjeta po kojima ne bih nista dobio). Nasao sam drugog i rekao mi da imam argumente i pokrenio sam parnicu.

Dogovorite se s odvjetnikom, ako on prihvaca parnicu tj vidi da ce uspjeti i ako nemate dovoljno novaca u ovom trenutku za tog odvjetnika - potpisite da cete mu dio platiti odmah a ostatak nakon uspjesne parnice- nekad se to uredjuje i u postotku procjenjene nekretnine-u svakom slucaju Vam se isplati dati odvjetniku novac za pocetne troskove i onda nakon svega npr 20% od procjenjene nekretnine koju ste dobili nazad a kazete da se radi o velikim vrijednostima.

pozdrav i svako dobro

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zar nije mala stvar da osoba koja me je prevarila sada zeli razgovarati o iznosu koji bi mi ustupila tj vratila ? Dogovor izmedju osobe koja me je prevarila i mog odvjetnika je u toku.

 

A ako se i malo razumijete u pravnu struku kao u sarkazam, ironiju i cinizam znali biste koliko takve i sve ostale parnice traju.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zar nije mala stvar da osoba koja me je prevarila sada zeli razgovarati o iznosu koji bi mi ustupila tj vratila ?

 

tebi je to mozda "nesto", ali drugima i dalje ne znaci bas nista.

 

mozda iza te namjere tuzenog stoji njegov osobni osjecaj za pravdu, cinjenica da mu se ne da potezati po sudovima ili tako nesto...

 

u svakom slucaju - slazem se sa prethodnim, ako savjetujes - samo je pravomocna presuda "nesto", sve drugo mogu biti pogresni savjeti koji mogu dovesti do placanja enormnih troskova postupka...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma daj okani me se molim te picajzla si i cjepidlaka i davis i nemoj mi se vise obracati ko Boga te molim,

 

Nije isto odustati od svega i osjecati se citav zivot prevaren i zakinut i obratiti se strucnom odvjetniku koji je pozitivno poceo razrjesavati stvar.

Do sada taj koji me je prevari me je jos samo i vrijedjao a sada uz predocenje od strane odvjetnika svih dokaza spreman je razgovarati i sa mnom i saslusati moj prijedlog kao i suradjivati sa mojim odvjetnikom tj doci do nekog rjesenja prihvatljivog za obe strane. :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Štovani - Anonimni !

Zahvalan sam na svakom dobronamjernom savjetu, jer ono što mi se dogodilo stvarno je istina i nešto što ne bi željela nikome. Nije mala stvar izgubiti majku, a onda i sve ostalo... Zato Vas sve molim. Stanite na loptu, nemojte se molim Vas prepucavati preko ovoga za mene važnog životnog pitanja. Budite konstruktivni i pomognite mi savjetom, iskustvom, znanjem...Cijenim Vaš trud, ali ne bi volio da se radi moje nepravde i patnje još stvar umjesato da se "razbistruje" dobiva neželjene konotacije... Zahvaljujem srdačno na razumjevanju i pomoći!

Mak

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam ti lijepo napisao sve moguce savjete jer sam i sam bio i jos uvijek ali trenutno u boljj poziciji i poslusaj me i sa svim sakupljenim dokazima otidji kod provjereno dobrog odvjetnika za to podrucje i saslusaj ga sta ce ti reci : imas li sanse ili nemas. Ne mozes se zitav zivot nositi sa teretom nepravde. Poduzmi sve sto je u tvojoj moci. Pravi posteni odvjetnici prvi razgovor ne naplacuju.Odakle se javljas?

 

borac protiv picajzla

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma daj okani me se molim te picajzla si i cjepidlaka i davis i nemoj mi se vise obracati ko Boga te molim,

 

mama ti je picajzla - ja sam se prvi put javio u ovaj thread, a to sto sam se misljenjem slozio sa prethodnim anonimcem ne znaci da smo ista osoba!

 

znam da nije isto "odustati od svega", ali znam i nesto o odvjetnicima iz prakse sto ti ne znas - ima ti nestrucnih odvjetnika koji na neupucene ostavljaju dojam strucnih, a ima ti i strucnih koji imaju drugacije misljenje od onog koje tebi kao stranci prezentiraju je im je sustav naplate takav da im se isplati pisati podneske i odlaziti na rocista bez ikakvog obzira na uspjeh u njemu.

 

a ne presudjuje odvjetnik nego sud, a uvijek jedna stranka u sporu izgubi, a dok je na sudu, sigurno joj odvjetnik nije rekao "namas sanse"

 

a onaj tko izgubi - placa troskove i svog odvjetnika i protivnickog odvjetnika i sudske troskove.

 

i zato ovo nije moralno bodrenje ili ohrabrivanje na tuzbu vec pokusaj da se stvari sagledaju REALNO, a ne emotivno da ne bi bilo jos vise stete - i tu "igra" samo pravomocna presua i sudska praksa.

 

a ti si misli, ako tvrdis da je protivnik "spreman na rjesenje koje ce zadovoljiti obje strane" - zasto ste jos uvijek na sudu?

 

svasta ovdje, vrijednost spora u stotinama tisuca eura - po tome se ravna i tariffa odjetnika obje strane - a ti onome tko ti kaze da bez pravomocne presude namas nista kazes da je picajzla?!

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A zašto bi to bio ugovor na sreću?Ja sam sa suprugom uzdržavao stariju osobu za njezin imetak koji i nije bio velik(starija kućica i nešto zemlje),i mislim da smo pružili toj osobi sve kaj je bilo u našim mogućnostima i prema ugovorenim obavezama iz Ugovora o doživotnom uzdržavanju! Ali nismo znali kada će umrijeti, a nakon njezine smrti svi su joj bili rodbina i svi bi htjeli jedan dio "kolača", a dok je trebalo voditi je oko doktora, voditi brigu o njoj dan i noć i još mnogo toga s obzirom da je bila dijabetičar onda nitko "ama baš nitko nije" niti prstom maknuo!!!!!!!Osoba nije imala svoje djece, a da je imala valjda bi ta djeca još za života se adekvatno pobrinula za nju i nebi poslije preko suda tražila "pravicu" jer pravica se stiče brigom o roditelju za života a ne po njegovoj smrti! :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko sam sama o tome pročitala, "ugovor na sreću" je pravni termin - baš zbog toga, što kada ga potpisuju obje strane neznaju koliko dugo će ta njega trajati. Može to biti 1 mj., 6 mj. ili 10 god;

 

Navodno, postoji razlika u sudskoj praksi ako je bolest takova da je "kraj" brzi i nemonovan, a davatelj uzdržavanja je imao to saznanje, kada je Ugovor potpisivan.!!!

 

Navodno...? Ukoliko ima netko drugačije pravno saznanje, ili iskustvo, molila bi da mi to napiše !

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"a ti si misli, ako tvrdis da je protivnik "spreman na rjesenje koje ce zadovoljiti obje strane" - zasto ste jos uvijek na sudu?"

 

 

 

zato oko potpisa tog prevaranta i lopine i sudske ovjere, provjere kod odvjetnika da me opet ne prevari laznim ugovorom isl ii konacnog dodovora oko svote koju ce mi vratiti . U svakom slucaju ja svog odvjetnika platiti nista se ti ne brini . Sudske troskove tko snosi ako se stranke dogovore ne znam - ako si tako pametan odgovori mi - ali u svakom slucaju i za to cu imati novaca iz svote koju ce mi taj lopina prevarant kojeg tuzim dati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Mak je napisao:

Poznato mi je da se Ugovor o doživotnom uzdržavanju tretira kao Ugovor na sreću!!

Pitanej: što i kako postupiti u slućaju, kad je taj Ugovor, sastavljen poslije saznanja da mi je 80 god.majka neizlječivo bolesna od smrtne bolesti,koja je i nastupila 6 mj.kasnije. Ugovor obuhvaća ogromne materijalne vrijednosti u nekoliko nekretnina ( kuće, stanovi) i gradilištima. Ugovor je sastavljen sa očuhom, koji je na provedenoj ostavinskoj raspravi nakon smrti moje majke, zajedno sa svojim sinom i mojim polubratom svjesno zatajio moje postojanje???

Lijepo Vas molim za pomoć, jer sam ostala bez ićega, i da li je to pravno u redu???

to je sramno, suosjećam s vama. i meni se to desilo. dobro je rekao onaj da je u hrvatskoj to sklapanje ugovora o doživotnom uzdržavanju uzelo maha a sve u cilju eliminacije ostalih nasljednika u obitelji. Naglasak stavljam na sklapanje takvog ugovora s jednim članom obitelji.smatram da je puno olakšavajuće kad netko nema nikog pa sklopi s nekime takav ugovor , gdje nema nasljednika , to je onda zaslužena dobit , ali u situacijama gdje su poremećeni odnosi u obitelji,(a toga ima često ) i gdje "crna ovca" ne dobija ono što mu pripada zakonom o nužnom dijelu... e to je drugačije.

Ima puno situacija gdje je roditelj kojeg treba netko naslijediti nečastan bii za života(iako roditelj) dijete je ispaštalo nepravdu čitavog života i onda i nakon smrti roditelja ispašta jer je taj sklopio s drugim djetetom ili članom obiteliji ugovor o dož. uzdržavanju. A taj je bio dupeuvlakač, prepreden i odgojen tako da zaje... vlastitog brat, sestru ili ostalog....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

... i još da nastavim,primjer kad je roditelj(i) loše brinuo o djetetu, jer ni roditelji nisu savršeni.po mnogima bi to trebalo maknuti s uma i poštovati roditelja jer je roditelj.u mom primjeru je od rana djetinjstva moj roditelj preferirao mog brata, patio sam i tugovao, i ništa nisam mogao učiniti. To je greška , zašto onda i dijete koje nije po mjeri roditelja i manje mu je simpatično od drugog djeteta ima maje prava i tada ga se gleda kao "lovca na imovinu " .Zašto je dijete u gorem položaju od lošeg roditelja???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

neću o konkretnom slučaju ali smatram da bi trebali općenito ukinuti zakonsku odredbu o nužnom dijelu.

neka se stvarno prepusti ostavitelju da sa svojom imovinom radi što ga želi.

dakle, ako želi ostaviti sve regici iz prepuštovca onda neka mu bude, ako želi darovati nekome neka mu bude, a takodjer to isto ako zeli sklopiti s nekime ugovor o doživotnom uzdržavanju.

 

svi gledaju jadne nasljednike, a nitko ne pita kako je tim starijim ljudima koji traže pažnju i brigu, a od svojih rodjenih dobivaju suprotno.

ne bi oni sklapali te ugovore da su zadovoljni sa vama.

ali to je moje mišljenje koje ne mora nitko prihvatiti.

 

sto se tice sudske prakse ona je jasna i biti će teško pobijati taj ugovor, ali ne i nemoguće

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U tom slučaju zakon je trebalo pojednostaviti i prihvatiti onaj stari i jedini TESTAMENT iliti oporuku koja bi bila uvijek pravomoćna i jedina ispravna koja bi poštivala želju pokojnoga a ne iskomplicirati s nužnim dijelom, raznim ugovorima o doživotnom uzdržavanju, o dosmrtnom... i td.

Ali što bi naši dragi odvjetnici radili kad bi bilo tako jednostavno..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija