Jump to content

Darovni ugovor


bos

Preporučene objave

i druga kći ima pravo na nužni dio, jer se ovo pravo ne može isključiti...

 

inače svrha koju želite postići, odnosno da nekretnina pređe u vlasništvo kćeri a da ova zauzvrat doživotno uzdržava majku, se može postići i ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju, bolji je od darovanja jer se u njemu u pravilu točno naznačava od čega se sve sastoji obveza uzdržavanja...nedostatak mu je da može lakše raskinuti, ukoliko kći ne bi izvršavala preuzete obveze...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...dakle, ne postoji način da se osobi ospori nužni dio??

 

Čak i ako osoba više godina (20) uopće ne kontaktira s roditeljima, a brat/sestra ima ugovor o dosmrtnom uzdržavanju??

 

A što ako, npr., polovicu nekretnine roditelj daruje trećoj osobi? Mogu li djeca (uz podjelu svoje polovice) tražiti još i nekakav "nužni dio" od darovane polovice??

 

I još nešto...ima li taj "nužni dio" nekakav kriterij po kojem se određuje pravo na njega? Dakle, ako je brat/sestra stambeno zbrinut i radno sposoban može li svejedno tražiti svoj nužni dio?

 

Hvala unaprijed na odgovorima! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tref je napisao:

Kada se sklopi ugovor o doživotnom uzdržavanju onda se ne može tražiti nužni dio. Nužni dio iznosi polovicu zakonskog dijela i on nema veze da li su zakonski nasljednici zbrinuti i radno sposobni ili ne.

 

Uh...što sad? Može ili ne može? tko je u pravu od vas dvoje???

 

Može li malo konkretnije odgovor na moja pitanja ako znate...naravno...? Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ugovor o dozivotnom uzdrzavanju iskljucuje pravo na nuzni dio jer je to dvostruko obvezujuci, naplatnin pravni posao kao sto je to npr. kupoprodaja. O tome smo vec jako puno pisali pa procesljajte ranije teme.

 

Pravo na nuznio dio prema ZN:

 

Članak 69.

 

(1) Nužni nas­­ljednici su ostavite­­ljevi potomci, ­­nje­gova posvojčad i ­­njihovi potomci te ­­nje­gov bračni drug.

 

(2) Ostavite­­ljevi rodite­­lji, posvojite­­lji i ostali predci nužni su nas­­ljednici samo ako su trajno nesposobni za rad i nemaju nužnih sredstava za život.

 

(3) Osobe iz stavka 1. i 2. ovoga članka nužni su nas­­ljednici kad su po zakonskom redu nas­­ljeđiva­­nja pozvane na nas­­ljedstvo.

 

Pravo nužnog nas­­ljednika

 

Članak 70.

 

(1) Pravo na nužni dio jest nas­­ljedno pravo, a dio koji pripada pojedinom nužnom nas­­ljedniku naziva se nužni dio.

 

(2) Raspolaga­­nja za slučaj smrti koja su suprotna nečijem pravu na nužni dio pobojna su.

 

(3) Nužni dio potomaka, posvojčadi i ­­njihovih potomaka te bračnog druga iznosi jednu polovicu, a nužni dio ostalih nužnih nas­­ljednika jednu trećinu od onoga dijela koji bi svakom pojedinom od ­­njih pripao po zakonskom redu nas­­ljeđiva­­nja.

 

(4) Oporučite­­lj može oporukom odrediti i da nužni nas­­ljednik primi svoj dio u određenim stvarima, pravima ili u novcu.

 

(5) Nužni nas­­ljednik na svaki način ima pravo na ime svoga nužnog dijela dobiti onoliku vrijednost koliko na ­­nje­ga otpada kad se obračunska vrijednost ostavine podijeli s veličinom ­­nje­gova nužnoga nas­­ljednog prava (vrijednost nužnog dijela).

 

 

 

Sto se Isključenja nužnih nasljednika tice, zakon kaze ovako:

 

Razlozi isk­­ljuče­­nja

 

Članak 85.

 

(1) Oporučite­­lj može isk­­ljučiti iz nas­­ljedstva nas­­ljednika koji ima pravo na nužni dio:

 

1) ako se on povredom neke zakonske ili moralne obveze koja proizlazi iz ­­nje­gova obite­­ljskog odnosa s ostavite­­ljem teže ogriješio prema ostavite­­lju,

 

2) ako je namjerno počinio neko teže kazneno djelo prema ­­njemu ili ­­nje­govu bračnom drugu, djetetu ili rodite­­lju,

 

3) ako je počinio kazneno djelo protiv Republike Hrvatske ili vrijednosti zaštićenih međunarodnim pravom,

 

4) ako se odao neradu ili nepoštenu životu.

 

(2) Isk­­ljuče­­nje iz nas­­ljedstva može biti potpuno ili djelo­mič­no.

 

Pretpostavke va­­ljanosti isk­­ljuče­­nja

 

Članak 86.

 

(1) Oporučite­­lj koji želi isk­­ljučiti nekog nas­­ljednika mora to očitovati u oporuci na izričit način i navesti razlog za isk­­ljuče­­nje.

 

(2) Razlog za isk­­ljuče­­nje mora postojati u vrijeme oporu­čiva­­nja.

 

(3) U slučaju spora o opravdanosti isk­­ljuče­­nja teret dokaza da je isk­­ljuče­­nje opravdano leži na onome koji se na isk­­ljuče­­nje poziva.

 

Pos­­ljedice isk­­ljuče­­nja

 

Članak 87.

 

Isk­­ljuče­­njem nas­­ljednik gubi nas­­ljedno pravo u mjeri u kojoj je isk­­ljučen, a prava ostalih osoba koje mogu naslijediti ostavite­­lja određuju se kao da je isk­­ljučeni umro prije ostavite­­lja.

 

Nasljednik moze osporavati darovni ugovor sacinjen u korist bilo koga ako smatra da je tim raspolaganjem povrijedjeno njegovo pravo na nuzni dio.

 

Ova tema je ispreplela nekoliko grana prava ali je pokretac teme pitanjem istu usmjerio u obvezno. Barem za sada je tu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ane je napisao:

 

 

Pravo nužnog nas­­ljednika

 

(2) Raspolaga­­nja za slučaj smrti koja su suprotna nečijem pravu na nužni dio pobojna su.

 

:-?:-? što ovo znači :-?:-?

 

Nasljednik moze osporavati darovni ugovor sacinjen u korist bilo koga ako smatra da je tim raspolaganjem povrijedjeno njegovo pravo na nuzni dio.

 

A može li nasljednik osporavati kupoprodajni ugovor?? Mislim, i meni to glupo zvuči, ali...bolje pitat nego se hvatat za glavu jednog dana...Dakle, ako ja KUPIM pola stana od nekoga, kad on umre, mogu li njegovi nasljednici osporavati tu moju polovicu??

 

Ova tema je ispreplela nekoliko grana prava ali je pokretac teme pitanjem istu usmjerio u obvezno. Barem za sada je tu.

 

A pročešljala sam ja već cijeli forum, ali svaki je slučaj specifičan pa nikako da nađem prave odgovore a ono što mene konkretno zanima...ali puuuuno sam, zaista puuuuno "pravno pametnija"!

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cisto laicki receno: svaki darovni ugovor nasljednik moze pobijati ako smatra da je njime ostecen u pogledu nuznog dijela. Drugi je par rukava da li je doista njima ostecen i hoce li sud prihvatiti tuzbeni zahtjev. Pogledajte u ZN sto su raspolaganja za slucaj smrti.

 

Morali bi malo duze proucavati pravo i ZOO da shvatite sto su nistetnost i pobojnost, no i kupoprodajni ugovor se moze pobijati iz zakonom propisanih razloga (nevazno radi li se o nasljednicima) , no opet je pitanje hoce li to sud prihvatiti. Nacelno mozete pobijati ugovor cak i ako nemate mogucnosti dokazati tu pobojnost, time stvarati nekome problem iako ce sud odbiti ili odbaciti (ovisno o sigutuaciji) taj tuzbeni zahtjev.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ane je napisao:

Cisto laicki receno: svaki darovni ugovor nasljednik moze pobijati ako smatra da je njime ostecen u pogledu nuznog dijela. Drugi je par rukava da li je doista njima ostecen i hoce li sud prihvatiti tuzbeni zahtjev. Pogledajte u ZN sto su raspolaganja za slucaj smrti.

 

Morali bi malo duze proucavati pravo i ZOO da shvatite sto su nistetnost i pobojnost, no i kupoprodajni ugovor se moze pobijati iz zakonom propisanih razloga (nevazno radi li se o nasljednicima) , no opet je pitanje hoce li to sud prihvatiti. Nacelno mozete pobijati ugovor cak i ako nemate mogucnosti dokazati tu pobojnost, time stvarati nekome problem iako ce sud odbiti ili odbaciti (ovisno o sigutuaciji) taj tuzbeni zahtjev.

 

Što je ZN, što je ZOO?? :-?

 

Hmmm...pobijati se može svašta, slažem se, ali ako netko i pobije taj kupoprodajni ugovor mora onda meni vratiti i novac, nije li tako???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma ja, evo, već danima "skidam" zakone s neta i "proučavam"...ne smatram se "glupom", ali ne idu pravnici uzalud tolike godine u školu...iskreno - za mene je sve to "špansko selo"... :cita: :tupan:

 

A obzirom na sve probleme koje imam...ufff....da je to samo jedan zakon...lako bih ja njega savladala...

 

Otvaram po forumu "srodne" teme, al najčešće je tu samo pitanje, bez ikakvih odgovora... :-?:-(

I sama sam postavljala neka pitanja pa nisam dobila nikakve odgovore...

 

Ok...u svakom slučaju, iz svega sam zaključila da je bolje napraviti kupoprodajni nego darovni ugovor...ispravi me ako griješim, molim te?

 

Kako se radi kupoprodajni ugovor za polovicu stana? Kod javnog bilježnika ili...?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ugovor o dozivotnom uzdrzavanju iskljucuje pravo na nuzni dio jer je to dvostruko obvezujuci, naplatnin pravni posao
Sto se Isključenja nužnih nasljednika tice, zakon kaze ovako:

 

I sad meni nije jasno: da li je ugovor o doživotnom uzdržavanju jači od oporuke, jer očlito nasljednik mora izričito biti isključen iz nasljedstva. A to ne može biti nikakvim ugovorom.

Jesam li u pravu?

 

:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ugovorom o doživotnom uzdržavanju se njasljednika ne isključuje iz nasljedstva. Primjerice,ja s Vama sklopim navedeni ugovor i ustupim Vam svoju jedinu nekretninu, a Vaša obveza je da me do kraja života uzdržavate.To je dakle dvostruko obvezujući i naplatni pravni posao. Nakon toga ja više nemam nekretnine,dakle nemam zašto pisati oporuku.Nadan se da sam Vam uspjela pojasniti :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, ja kao drugo dijete mojih roditelja mogu ostati bez ičega ukoliko oni sklope ugovos s mojom sestrom o doživotnom uzdržavanju.

A da li se uzdržavanje dokazuje time što je moja sestra živjela s roditeljima u istoj kući...je li to dovoljan dokaz, npr. ako idem pobijati taj Ugovor? (pretpostavljam da taj ugovor mogu pobijati jedino u ostavinskom postupku).

Što to onda znači..."povreda nužnog dijela", kada je on povrijeđen? :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lex je napisao:

Dakle, ja kao drugo dijete mojih roditelja mogu ostati bez ičega ukoliko oni sklope ugovos s mojom sestrom o doživotnom uzdržavanju.

A da li se uzdržavanje dokazuje time što je moja sestra živjela s roditeljima u istoj kući...je li to dovoljan dokaz, npr. ako idem pobijati taj Ugovor? (pretpostavljam da taj ugovor mogu pobijati jedino u ostavinskom postupku).

Što to onda znači..."povreda nužnog dijela", kada je on povrijeđen? :misli:

 

Hm...ima jedna tema, starija o tome...na kraju je korisnica napisala da je uspjela naći način da pobije ugovor o dosmrtnom uzdržavanju...mislim da je napisala da treba otići na stranice Vrhovnog suda i upisati u tražilicu "pobijanje ugovora o dosmrtnom uzdržavanju" ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ugovor o doživotnom uzdržavanju se kao i svaki drugi ugovor može pobijati, ali za to moraju postojati valjani pravni razlozi. Ako Vas zanima nešto više o tome pročitajte malo Zakon o obveznim odnosima. Što se tiče nužnog dijela pročitajte malo pozornije gornje postove urednice Ane. Nužni dio je povrijeđen onda kada ne dobijete ili dobijete manje koliko taj nužni dio iznosi. U Vašem slučaju nužni dio iznosi polovinu zakonskog dijela, a to je 1/4 ostavinske mase.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

Imao bih jedno pitanje, nakon što sam pročitao nekoliko topica po raznim forumima i malo zakon, u pogledu darovnog ugovora i nužnog prava.

 

Ako meni otac darovnim ugovorom, daruje stan, i nakon toga uđe u brak s trenutnom partnericom, da li ona (budući mu je tada žena) ima pravo na nužni dio, s obzirom da u vrijeme darivanja i sklapanja darovnog ugovora mu nije bila žena?

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija