Jump to content

Pomoć oko deklariranja proizvoda!


remoker

Preporučene objave

Ne znam da li sam na pravom forumu, uglavnom ako nisam nadam se da ce me netko znati uputiti gdje da pitam.

 

Situacija je sljedeca, bavimo se tiskom na keramiku gdje mi repromaterijal uvozimo iz kine. Kako se na njemu nesto mijenja, to je proizvodnja i izlazni proizvod je sasvim nesto drugo.

 

Detaljnjije:

Ulaz - tinta, papir, šalica

Izlaz - foto šalica (tj. salica sa oslikanim motivom)

 

E sada, sto bi ja trebao sve navesti na deklaraciji da bude regularno?

Da li je u ovom slucaju potrebn o navesti zemlju uvoza kada sam ja proizvodjac a samo mi repromaterijal dolazi iz druge zemlje?

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam uopće sigurna, ali bed mi je što nitko ne odgovara, pa ću reći da je meni logično da se tinta i šalica računaju kao repro materijal, a krajnji proizvod bi se trebao pisati "made in Croatia".

No, pada mi na pamet - zašto ne upitati Državni inspektorat - tj. tržišnu inspekciju? Mislim da bi i ovo spadalo u njihovu nadležnost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo ti prijedlog za deklaraciju

 

naziv proizvoda :foto šalica

proizvođač: tu staviš svoju tvrtku- po ispisu iz registra ili po skraćenom imenu ako je tako registrirano, uz adresu tvrtke

godina proizvodnje:xxxx

Made in Croatia

 

evo ti članci koji se odnosi na ex deklaraciju, sada obavijest o proizvodu

 

Glava II.

OBAVIJEST O PROIZVODU

 

Članak 17.

 

(1) Obavijest o proizvodu podrazumijeva sve pisane oznake, trgovačku oznaku, zaštitni znak, naziv marke, slikovni prikaz ili simbol koji se odnosi na proizvod, a stavlja se na ambalažu, naljepnicu ili privjesnicu, na dokumente te obavijesti koji prate ili se odnose na taj proizvod.

(2) Obavijest o proizvodu obvezna je za svaki proizvod i mora sadržavati najmanje sljedeće podatke:

– proizvođački naziv proizvoda, ime pod kojim se proizvod prodaje,

– tip i model proizvoda te oznaku mjere proizvoda, ako je to bitno obilježje proizvoda,

– datum proizvodnje i rok uporabe, ako je to propisano,

– za domaće proizvode naziv i sjedište proizvođača te zemlju podrijetla,

– za uvozne proizvode naziv i sjedište uvoznika, naziv proizvođača te zemlju podrijetla.

(3) Uz podatke iz stavka 2. ovoga članka, obavijest o proizvodu mora sadržavati i podatke utvrđene posebnim propisima.

(4) Iznimno, odredba stavka 2. ovoga članka ne primjenjuje se na proizvode za koje su pravila o obavijesti o proizvodu određena odredbama Zakona o hrani i na njemu temeljenim provedbenim propisima.

(5) Proizvođački naziv proizvoda iz stavka 2. podstavka 1. ovog članka pod kojim se proizvod prodaje je oznaka ili opis proizvoda i ako je potrebno, njegove uporabe koja je dovoljno precizna da potrošaču omogući prepoznavanje traženog proizvoda i razlikovanje od drugih sličnih proizvoda s kojima bi ga se moglo zamijeniti.

(6) Sjedište iz stavka 2. podstavka 4. i 5. ovoga članka obvezno sadrži mjesto, ulicu i kućni broj.

(7) Zemljom podrijetla iz stavka 2. podstavka 4. i 5. ovoga članka smatra se zemlja u kojoj je proizvod proizveden, odnosno zemlja u kojoj je proizvod podvrgnut procesu koji je posljednji bitno promijenio njegova svojstva.

 

Članak 18.

 

(1) Obavijest o proizvodu mora se nalaziti na proizvodu ili ambalaži, a za njezino postojanje na proizvodu i potpunost odgovoran je trgovac.

(2) Svi podaci iz obavijesti o proizvodu iz članka 17. stavka 2. ovoga Zakona moraju biti istiniti, jasni, vidljivi i čitljivi te napisani hrvatskim jezikom i latiničnim pismom, što ne isključuje mogućnost istodobne uporabe i drugih jezika i znakova lako razumljivih potrošaču. Za podatke iz obavijesti o proizvodu odgovoran je proizvođač, a za uvozne proizvode uvoznik.

(3) Obavijest o proizvodu mora biti lako uočljiva, općerazumljiva, jednoznačna, čitljiva, neizbrisiva i ne smije biti prekrivena drugim tekstom ili slikovnim materijalom.

(4) Za proizvode u rasutom stanju obavijest o proizvodu mora se istaknuti na ambalaži u kojoj se proizvod stavlja u prodaju ili na prodajnom mjestu ako se proizvod ne drži u posebnoj ambalaži.

(5) Obavijest o proizvodu mora biti istaknuta tako da ne oštećuje proizvod.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

(7) Zemljom podrijetla iz stavka 2. podstavka 4. i 5. ovoga članka smatra se zemlja u kojoj je proizvod proizveden, odnosno zemlja u kojoj je proizvod podvrgnut procesu koji je posljednji bitno promijenio njegova svojstva.

 

 

Ne bih baš rekla da tisak na šalici bitno mijenja svojstva šalice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija