Jump to content

Nova firma - stari dug


1301

Preporučene objave

Super forum, sve pohvale !!

 

Pitanje?

 

Imam butik sa robom no kroz zadnje dvije godine sam upala u probleme i dogodio mi se dug od 93.000,00 kn.

Polovicu toga mi je nakalemila porezna inspekcija a ostalo su doprinosi i porez. Prema nikome ostalome nemam dugovanja.

Jos me nisu zablokirali ali ocekujem to uskoro i vise necu moci raditi.

Da dignem kredit da to podmirim, nemogu, sve je vec iskoristeno, svi krediti, jamci, kartice.

 

Ovako necu moci dalje raditi, jer poslje blokade ce mi biti ovrha a ako mi uzmu svu robu iz ducana vise necu moci raditi, placati kredite, uzdrzavati obitelj itd.

Vidjela sam kako su jednoj kolegici to napravili, u roku tri tjedna su joj prodali svu robu iz ducana na -80% popustu. Bilo je gadno za gledati, traperice koje su bile 200kn prodavali su po 30-50kn.

 

Dali mogu otvoriti novu tvrtku a da ova stara ide u stecaj?

Navodno da se to vise nemoze od nove godine.

 

Dali ko zna nesto o tome?

 

 

Unaprijed zahvalna!

 

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1301 je napisao:

 

"Polovicu toga mi je nakalemila porezna inspekcija a ostalo su doprinosi i porez."

 

Nije Vam polovicu poreznog duga mogla "nakalemiti" porezna inspekcija na osnovu "ničega". Znači, "nakalemili" su na osnovu "nečega".Čega??? Propusta u poslovanju,utaje prometa ili nešto treće?

 

"Ovako necu moci dalje raditi, jer poslje blokade ce mi biti ovrha"

 

Pa i blokada žiro računa je ovrha nad novčanim sredstvima,koju još ovrhu očekujete? Neće Vam porezna prodavati robu da bi se naplatili porezni dugovi.Da li je Vaša kolegica obrt ili d.O.o.?Pitanje je iz kojeg razloga i tko je prodavao njenu robu i temeljem kakve ovrhe.

 

I, da, možete otvoriti stečaj nad svojim poduzećem i otvoriti novo ali to ne rješava Vaše probleme.Stečajni postupak je dug i skup i u njemu se prodaje sva imovina poduzeća kako bi se namirila dugovanja a za otvaranje nove tvrtke Vam treba novi temeljni kapital,novac za otvaranje, početni kapital za novu robu...dakle "začarani krug".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa i blokada žiro računa je ovrha nad novčanim sredstvima,koju još ovrhu očekujete? Neće Vam porezna prodavati robu da bi se naplatili porezni dugovi.Da li je Vaša kolegica obrt ili d.O.o.?Pitanje je iz kojeg razloga i tko je prodavao njenu robu i temeljem kakve ovrhe.

 

I, da, možete otvoriti stečaj nad svojim poduzećem i otvoriti novo ali to ne rješava Vaše probleme.Stečajni postupak je dug i skup i u njemu se prodaje sva imovina poduzeća kako bi se namirila dugovanja a za otvaranje nove tvrtke Vam treba novi temeljni kapital,novac za otvaranje, početni kapital za novu robu...dakle "začarani krug".

 

Neznam, moze biti da je imala i obrt.

Uglavnom vidjela sam to na svoje oci, kako i zasto nisam htijela puno prepitkivati.

 

Ako si u stecajnom postupku nemogu naplatiti dali onda taj dug po mojem OIBu kao vlasniku prvog i drugog poduzeca prelazi na kao dug u novoo poduzece. To sam nesto nacula da je na snazi od ove godine.

 

Ma posudit cu 20.000,00 kn za otvaranje nove samo me strah da mi ne uzmu tih 20.000,00 kad ih uplatim za otvaranje novog poduzeca, ipak to nije moj novac, onda cu biti u jos vecoj gabuli.

 

:tuzan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne, ne, pogrešna informacija što se tiče "utjerivanja duga" putem OIB-a vlasnika poduzeća. Poduzeće (trgovačko društvo-d.O.o.) je pravna osoba. Prilikom registracije ono dobija svoj OIB.

 

Osnovna karakteristika trgovačkog društva jest upravo neodgovornost članova društva za obveze društva.Dakle, nitko Vas, po Vašem OIB-u neće teretiti za porezni dug poduzeća u stečaju niti Vas teretiti u novoosnovanom trgovačkom društvu.

 

Druga je stvar kod obrtnika koji imaju porezni dug pa otvaraju d.O.o. Oni su ti koji su OIB-om vlasnika vezani za odgovornost obrta pa u slučaju postojanja duga ne mogu biti osnivači trgovačkog društva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ultra je napisao:

Ne, ne, pogrešna informacija što se tiče "utjerivanja duga" putem OIB-a vlasnika poduzeća. Poduzeće (trgovačko društvo-d.O.o.) je pravna osoba. Prilikom registracije ono dobija svoj OIB.

 

Osnovna karakteristika trgovačkog društva jest upravo neodgovornost članova društva za obveze društva.Dakle, nitko Vas, po Vašem OIB-u neće teretiti za porezni dug poduzeća u stečaju niti Vas teretiti u novoosnovanom trgovačkom društvu.

 

Druga je stvar kod obrtnika koji imaju porezni dug pa otvaraju d.O.o. Oni su ti koji su OIB-om vlasnika vezani za odgovornost obrta pa u slučaju postojanja duga ne mogu biti osnivači trgovačkog društva.

 

Hm, govorili su o necemu na televiziji da se nece moci

otvoriti novi d.O.o od nove godine, ko ima duga prema drzavi, tako nesto. :misli:

Neznam ne sjecam se detalja u biti. :misli:

 

No, dobro, znaci mogu bez straha otvoriti novi d.O.o.

i nastaviti kolko tolko "normalno" zivjeti bez dodatnih stresova.

 

Puno hvala na odgovoru i trudu, stvarno ste mi jako pomogli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

A poslije.......

 

Osnuješ novu tvrtku u inozemstvu, a ta tvrtka bude osnivač tvrtke kod nas.

 

Ili malo kompliciranja verzija: nova fizička osoba osnuje tvrtku u inozemstvu, ta tvrtka osnuje tvrtku kod nas (dakle ni strana tvrtka ni njen osnivač nisu ništa dužni), a onda se strana tvrtka proda 'pravom' vlasniku koji je zbog nečega ostao dužan državi.

 

Ove izmjene zakona su donešene samo da se glasačka mašinerija ima čemu zluradovati, ne shvaćajući da je ova izmjena u stvari uvrijeda inteligencije samoj glasačkoj mašineriji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čitajuči odgovore, a imajuči i pitanja svojih prijatelja i poznanika da li se može otvoriti novo trgovačko društvo (d.O.o.) ako vlasnik i osnivač trgovačkog društava koje ima porezne dugove i dugove za MIO, HZZO ostao sam u nedoumici pa sam se išao iz čiste znatiželje informirati kod jednog JB i pitati ga za osnivanje novog trgovačkog društva ako je osnivač ista osoba koja je bila osnivač i direktor prethodnog trgovačko društvo sa navedenim dugovima. Iako sam i ja imao informacije i saznanja da če prilikom otvaranja novog trgovačkog društva osnivač morati ovjeriti samo izjavu pod materijalnom i kaznenom odgovornošću da ima ili nema dugovanja u nekom drugom trgovačkom društvu u kojem ima poslovne udjele više od 5% te da če to informacije ukoliko postoje dugovanja biti zabilježena negdje u aktima u osnivanju i bite če dostupna svima koji to žele provjeriti.

Evo kakav sam odgovor dobio: UKOLIKO JE OSNIVAČ NOVOG d.O.o. I VLASNIK d.O.o. U KOJEM POSJEDUJE VIŠE OD 5% POSLOVNIH UDJELA I IMA DUGOVE PREMA POREZNOJ, MIO, HZZO NEMOŽE OTVORITI NOVO PODUZEĆE!

Iako meni nije jasno iz kojeg razloga i gdje to točno piše jer članak 40a iz NN ne spominje nigdje zabranu osnivanja novog trgovačkog društva več samo davanje izjave!

 

citat

»Članak 40.a

 

(1) Prijavi za osnivanje novog subjekta upisa, uz isprave propisane ovim ili drugim zakonom, osnivač subjekta dužan je priložiti izjavu na kojoj je njegov potpis ovjerio javni bilježnik da ni on ni drugi subjekt upisa čiji je on član, a u kojem ima udjel u društvu koji predstavlja 5% ili više udjela u kapitalu ili glasačkim pravima, ili koji omogućava ostvarenje značajnog utjecaja na upravljanje društvom, nema nepodmirenih dugovanja na osnovi poreza te doprinosa za mirovinsko, odnosno zdravstveno osiguranje.

 

(2) Izjava iz stavka 1. ovoga članka ne smije biti starija od osam dana računajući od dana podnošenja prijave i mora sadržavati popis svih subjekata upisa u kojima je osnivač član u kojem ima udjel u društvu koji predstavlja 5% ili više udjela u kapitalu ili glasačkim pravima, ili koji omogućava ostvarenje značajnog utjecaja na upravljanje društvom, matični broj i osobni identifikacijski broj tih subjekta.

 

(3) U izjavi iz stavka 1. ovoga članka, osnivač subjekta upisa će potvrditi da su podaci koje je dao točni i potpuni. Za davanje netočnih ili nepotpunih podataka osnivač i odgovorne osobe u osnivaču pravnoj osobi odgovaraju kao za lažan iskaz u postupku pred sudom.

 

(4) Izjavu iz stavka 1. ovoga članka nisu dužni priložiti:

 

1. Republika Hrvatska, županije, Grad Zagreb, gradovi i općine,

 

2. Hrvatski fond za privatizaciju.

 

(5) Odredbe stavka 1. do 3. ovoga članka odnose se i na upis promjene osnivača, odnosno članstva u subjektu upisa.

 

(6) Izjava iz stavka 1. ovoga članka daje se na obrascu koji će propisati ministar pravosuđa.«

 

Molio bih komentare ukoliko netko imas vlastitih iskustava, znanja i saznanja o tome.

Po mome mišljenu iz svega pročitanog nema nigdje ograničenja ni zabrane osnivanja novog d.O.o. uz poštivanje propisanih uvjeta tj. davanja izjave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

Članak 40.a koji navodite dio je Pravilnika koji se nadovezuje na Zakon o sudskom registru.

Stoga, treba krenuti od samog Zakona a on navodi u čl.43. da je prijava za upis subjekta dopuštena ukoliko su ispunjeni uvjeti iz stavka 3., točke 1.-8. (što je potrebno priložiti,koje isprave...)

 

Dakle,krenuvši od Zakona o sudskom registru do Pravilnika (čl.40a) nedvojbeno je da se u sudski registar (Trgovački sud) mogu upisati (tj.osnovati trgovačko društvo) osobe koje su priložile navedenu Izjavu o nepostojanju poreznog duga (jer ako dug postoji tada se Izjava i ne može priložiti pa samim tim ne postoji kompletna dokumentacija temeljem koje se može izvršiti registracija društva).

 

To kaže Zakon,Pravilnik i mišljenja MINGORP-a.

 

Praksa:

Od dana stupanja na snagu navedenog Pravilnika osnovana su trgovačka društva (izdano rješenje nadležnog trgovačkog suda) bez navedene Izjave.

Naravno da mi poslovni kodeks ne dozvoljava više reći ali odgovorno Vam tvrdim da poduzeća jesu registrirana, da nije tražen niti dostavljen navedeni dokument i da se pri tom ne radi o osnivanju uz pomoć nečije "protekcije".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ultra je napisao:

Poštovani,

 

Članak 40.a koji navodite dio je Pravilnika koji se nadovezuje na Zakon o sudskom registru.

Stoga, treba krenuti od samog Zakona a on navodi u čl.43. da je prijava za upis subjekta dopuštena ukoliko su ispunjeni uvjeti iz stavka 3., točke 1.-8. (što je potrebno priložiti,koje isprave...)

 

Dakle,krenuvši od Zakona o sudskom registru do Pravilnika (čl.40a) nedvojbeno je da se u sudski registar (Trgovački sud) mogu upisati (tj.osnovati trgovačko društvo) osobe koje su priložile navedenu Izjavu o nepostojanju poreznog duga (jer ako dug postoji tada se Izjava i ne može priložiti pa samim tim ne postoji kompletna dokumentacija temeljem koje se može izvršiti registracija društva).

 

To kaže Zakon,Pravilnik i mišljenja MINGORP-a.

 

Praksa:

Od dana stupanja na snagu navedenog Pravilnika osnovana su trgovačka društva (izdano rješenje nadležnog trgovačkog suda) bez navedene Izjave.

Naravno da mi poslovni kodeks ne dozvoljava više reći ali odgovorno Vam tvrdim da poduzeća jesu registrirana, da nije tražen niti dostavljen navedeni dokument i da se pri tom ne radi o osnivanju uz pomoć nečije "protekcije".

 

Znači metodom velikog broja "pokušaja" moguče je osnovati novo trgovačko društvo bez obzira na postojanje dugova...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija