Jump to content

Ratni put


MSGROGI

Preporučene objave

Poštovani, molim vas da mi pomognete, tj. da me uputite kako doći do ratnog puta. Evo za što mi treba ratni put. Već četvrti puta sam bio na liječničkom vještačenju radi utvrđivanja opće radne nesposobnosti u našem mjestu. Uz medicinsku dokumentaciju priložio sam i potvrdu ureda za obranu o branitelja dradovoljca Domovinskog rata, 10 mj.20 dana. Od 1997.godine redovito se liječim od PTSP-a u Referentnom centru KB Dubrava. Pošto mi je liječnička dokumentacija priložena u svrhu vještačenja obilata, a skoro svi specijalisti 6 dijagnoza pišu da smatraju da su to kronične bolesti i da smatraju tu bolest uzrokom radne ne sposobnosti, gotovo svi liječnici mi nakon 2, 3 pitanja pitaju meni naj odvratnije pitanje što sam ja kao vojno nesposoban za JNA tj. vojnu službu radio u domovinskom ratu? Istog trena daju odgovor da je iz dokumentacije vidljivo da ja imam zdravstvenih probleme ali da sam si sam kriv za to a pogotovo za dg. PTSP. Nakon toga mi kaže da ću rješenje dobiti poštom. A ono je uvijek odbijenica bez ikakve smanjene sposobnosti. Radio sam 32 godine u državnoj tvrtki te me je temeljem sve lošijih zdravstvenih problema na prijedlog liječnika naše medicine rada tvrtka uz otprmninu otpustila kao tehnološki višak uz potvrdu medicine rada da je moje loše zdravstveno stanje uzrok otkaza. Zadnji puta sam od strane liječnika bio upitan imam li ratni put. Nakon toga sam bio u Uredu za obranu i oni su rekli da moram sam tražiti ratni put. Dali su mi adresu.

Zanima me dali ja sam moram tražiti ratni put ili bi to trebao tražiti dr. koji je bio u komisiji službenim putem? Zanima me ako netko zna zašto je u tzv. komisiji uvijek u sobi samo jedna osoba, a ne više liječnika?

Žalbu na zadnje rješenje inv.komisije sam uputio.

Oprostite na duljini teksta.

Hvala na savjetu vezanom uz zahtjev za ratni put.

Sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, molim vas da mi pomognete, tj. da me uputite kako doći do ratnog puta. Evo za što mi treba ratni put. Već četvrti puta sam bio na liječničkom vještačenju radi utvrđivanja opće radne nesposobnosti u našem mjestu. Uz medicinsku dokumentaciju priložio sam i potvrdu ureda za obranu o branitelja dradovoljca Domovinskog rata, 10 mj.20 dana. Od 1997.godine redovito se liječim od PTSP-a u Referentnom centru KB Dubrava. Pošto mi je liječnička dokumentacija priložena u svrhu vještačenja obilata, a skoro svi specijalisti 6 dijagnoza pišu da smatraju da su to kronične bolesti i da smatraju tu bolest uzrokom radne ne sposobnosti, gotovo svi liječnici mi nakon 2, 3 pitanja pitaju meni naj odvratnije pitanje što sam ja kao vojno nesposoban za JNA tj. vojnu službu radio u domovinskom ratu? Istog trena daju odgovor da je iz dokumentacije vidljivo da ja imam zdravstvenih probleme ali da sam si sam kriv za to a pogotovo za dg. PTSP. Nakon toga mi kaže da ću rješenje dobiti poštom. A ono je uvijek odbijenica bez ikakve smanjene sposobnosti. Radio sam 32 godine u državnoj tvrtki te me je temeljem sve lošijih zdravstvenih problema na prijedlog liječnika naše medicine rada tvrtka uz otprmninu otpustila kao tehnološki višak uz potvrdu medicine rada da je moje loše zdravstveno stanje uzrok otkaza. Zadnji puta sam od strane liječnika bio upitan imam li ratni put. Nakon toga sam bio u Uredu za obranu i oni su rekli da moram sam tražiti ratni put. Dali su mi adresu.

Zanima me dali ja sam moram tražiti ratni put ili bi to trebao tražiti dr. koji je bio u komisiji službenim putem? Zanima me ako netko zna zašto je u tzv. komisiji uvijek u sobi samo jedna osoba, a ne više liječnika?

Žalbu na zadnje rješenje inv.komisije sam uputio.

Oprostite na duljini teksta.

Hvala na savjetu vezanom uz zahtjev za ratni put.

Sretno.

Po mom mišljenju u tvom slučaju komisije žele osporiti tvoju bolest povezanu sa domovinskim ratom.

Zato te i pitaju doktori da šta si radio u DR ako si za JNA bio nesposoban za službu. Oni smatraju da ako si i prije DR-a imao nekih određenih zdravstvenih problema ( pogotovo psihičkih ) da se nakon tvog sudjelovanja u DR isti zdravsteni problemi ne mogu dovesti u vezu kao posljedica sudjelovanja u DR već da si ti bio bolestan i prije DR-a i da je to bolest od prije DR-a .

 

E sada na tebi je da dokažeš i da to temeljiš na pisanoj dokumentaciji da baš i nije tako kako oni to žele prikazati.

 

Ratni put se izdaje na tvoj zahtjev ( ako si bio u MUP-u , onda idi sa zahtjevom prema onoj PU u kojoj si bio u DR a ako si bio u HV onda pitaj u uredu državne uprave gdje slati zahtjev).

 

Inače ratni put je jedan od bitnijih dokumenata kod ostvarivanja prava na mirovinu HR branitelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Vi sami tražite ratni put (podnosite zahtjev u područnom odsjeku za obranu), liječnik nema s tim ništa. Vještak može jedino od Vas tražiti da mu dostavite ratni put, jer bez njega je nemoguće ostvariti pravo na braniteljsku mirovinu. Isti je potreban revizoru pri ministarstvu branitelja kod ocjene Vaše radne sposobnosti.

A što se tiče ratnog puta, za većinu to ide jako sporo. Za neke postrojbe se može dobiti dosta brzo, a za neke se čeka i po godinu dana, zavisno od toga da li je postrojba ugašena ili ne i ako je ugašena gdje joj je sad ratna dokumentacija. Ovo su moja iskustva od prije nekih 2 godine, možda se sad i nešto ubrzalo zbog manjeg broja zahtjeva, zaista ne znam. U svakom slučaju podnesite zahtjev, pa barem možete dobiti potvrdu da ste predali zahtjev, te istu možete priložiti vještaku kao dokaz da ste poduzeli što ste mogli, a ako se njemu žuri, on će to zatražiti i službeno.

Pozdrav

 

P.S.

Kolega Kompa je točno napisao za MUP, ali ako ste bili u postrojbama HV, onda svakako trebate otići u Vaš područni odsjek za obranu (nemojte gubiti vrijeme odlazeći u ured državne uprave)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

malo da se nadovežem svojim razmišljanjem u svezi ovoga........zašto ti treba ratni put?.....ja pretpostavljam da nemaš hrvi nit to više možeš dobiti........s obzirom na to mirovinski vještak vještaći bolest i radnu sposobnost bez obzira dali je ta bolest posljedica rata ili nije......čak štoviše više to niti može..........vještak donosi rješenje da li su te bolesti dovoljne za umirovljenje ili nisu.....

jedino što je možda bitno je dal je čovjek bio u vojsci pa ima pravo na dodatak ili minimalnu mirovinu,a za to netreba ratni put već potvrde o statusu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani gospodine medeni66, zahvaljujem vama i gospodinu kompi na brzim i konstruktivnim savjetima. Branitelj sam Hrvatske vojske i u područnom uredu Ureda za obranu dobio sam adresu na koju se mogu pismenim putem obratiti i zatražiti ratni put. Što se tiće medicinske dokumentacije vidljivo je da sam JNA bio oslobođen uz dijagnozu vezanu sa problemima visokog tlaka i srca. ostale dijagnoze izviru s odmakom vremena od razvojačenja. Molim Vas još ako mi možete odgovoriti na još jednu nepoznanicu. Pošto sam uložio pisanu žalbu na rješenje komisije i po potvrdi HZMO-a da su žalbu uputili u Zagreb, moje pitanje glasi: Dali se imam pravo žaliti na odluku zagrebačke komisije, pri tome tražiti vještačenje pred nekom neovisnom komisijo, te koliko je potrebno vremena da se mogu ponovo javiti na novo vještačenje. Napominjem da nisam ciljano išao na HRVI status već na opću nesposobnost za rad. Još jednom se zahvaljujem i vama medeni66 i g. kompa na vašoj brzoj i iz vašeg iskustva konstruktivnoj pomoći. Sretno.

Poštovani,

Vi sami tražite ratni put (podnosite zahtjev u područnom odsjeku za obranu), liječnik nema s tim ništa. Vještak može jedino od Vas tražiti da mu dostavite ratni put, jer bez njega je nemoguće ostvariti pravo na braniteljsku mirovinu. Isti je potreban revizoru pri ministarstvu branitelja kod ocjene Vaše radne sposobnosti.

A što se tiče ratnog puta, za većinu to ide jako sporo. Za neke postrojbe se može dobiti dosta brzo, a za neke se čeka i po godinu dana, zavisno od toga da li je postrojba ugašena ili ne i ako je ugašena gdje joj je sad ratna dokumentacija. Ovo su moja iskustva od prije nekih 2 godine, možda se sad i nešto ubrzalo zbog manjeg broja zahtjeva, zaista ne znam. U svakom slučaju podnesite zahtjev, pa barem možete dobiti potvrdu da ste predali zahtjev, te istu možete priložiti vještaku kao dokaz da ste poduzeli što ste mogli, a ako se njemu žuri, on će to zatražiti i službeno.

Pozdrav

 

P.S.

Kolega Kompa je točno napisao za MUP, ali ako ste bili u postrojbama HV, onda svakako trebate otići u Vaš područni odsjek za obranu (nemojte gubiti vrijeme odlazeći u ured državne uprave)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mogu Vam reći da je i mene to pitanje vezano uz ratni put iznenadilo, a još više pitanje što sam radio u DR-u ako sam bio vojno nesposoban. Mislim da on nije znao kako bi me otkakntao. No vrijeme će pokazati konačnicu. nisam se nikada predao pred zadatkom, te neću niti sada. još jednom hvala.

malo da se nadovežem svojim razmišljanjem u svezi ovoga........zašto ti treba ratni put?.....ja pretpostavljam da nemaš hrvi nit to više možeš dobiti........s obzirom na to mirovinski vještak vještaći bolest i radnu sposobnost bez obzira dali je ta bolest posljedica rata ili nije......čak štoviše više to niti može..........vještak donosi rješenje da li su te bolesti dovoljne za umirovljenje ili nisu.....

jedino što je možda bitno je dal je čovjek bio u vojsci pa ima pravo na dodatak ili minimalnu mirovinu,a za to netreba ratni put već potvrde o statusu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani gospodine medeni66, zahvaljujem vama i gospodinu kompi na brzim i konstruktivnim savjetima. Branitelj sam Hrvatske vojske i u područnom uredu Ureda za obranu dobio sam adresu na koju se mogu pismenim putem obratiti i zatražiti ratni put. Što se tiće medicinske dokumentacije vidljivo je da sam JNA bio oslobođen uz dijagnozu vezanu sa problemima visokog tlaka i srca. ostale dijagnoze izviru s odmakom vremena od razvojačenja. Molim Vas još ako mi možete odgovoriti na još jednu nepoznanicu. Pošto sam uložio pisanu žalbu na rješenje komisije i po potvrdi HZMO-a da su žalbu uputili u Zagreb, moje pitanje glasi: Dali se imam pravo žaliti na odluku zagrebačke komisije, pri tome tražiti vještačenje pred nekom neovisnom komisijo, te koliko je potrebno vremena da se mogu ponovo javiti na novo vještačenje. Napominjem da nisam ciljano išao na HRVI status već na opću nesposobnost za rad. Još jednom se zahvaljujem i vama medeni66 i g. kompa na vašoj brzoj i iz vašeg iskustva konstruktivnoj pomoći. Sretno.

Nakon žalbe ide tužba. Pouku o pravnom lijeku vezano za tužbu češ dobiti isto u rješenju kao što si dobio pouku o pravnom lijeku u rješenju s komisije pa si se na isto rješenje i žalio.

 

Ja bi ti iz svog iskustva ali i drugih kolega savjetovao ponovno pokretanje procjene radne sposobnosti pred komisijom nakon nekih godinu dana ( dok skupiš dovoljno nove medicinske dokumentacije od prošlog puta kada si bio). Bolje je ponovno ići na novu procjenu radne sposobnosti , brže je i efikasnije nego se žaliti i tužiti ( " Kadija te tuži, Kadija te sudi " )....

 

Na kraju ipak sam odlućuješ o svim potezima pa tako i pravnim .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kompa, shvatio sam nakon par pročitanih postova vezanih uz istu temu da je ostvarivanje prava dug i znojav put. Ne pada mi na pamet tužiti se sa državom za koju sam uložio jedan dio svoga zdravlja i života, ali ništa neću izgubiti ako nakon nekog vremena ponovo ne zatražim vještačenje. Ionako bez lijekova i strikne discipline vezane uz liječenje mogu biti na teret svojoj suprugi koja svojom plaćom uz stnbeni kredit prehranjuje studenta, srednješkolca i mene bitangu. Još jednom hvala na savjetima i pomoći. Sretno.

 

Nakon žalbe ide tužba. Pouku o pravnom lijeku vezano za tužbu češ dobiti isto u rješenju kao što si dobio pouku o pravnom lijeku u rješenju s komisije pa si se na isto rješenje i žalio.

 

Ja bi ti iz svog iskustva ali i drugih kolega savjetovao ponovno pokretanje procjene radne sposobnosti pred komisijom nakon nekih godinu dana ( dok skupiš dovoljno nove medicinske dokumentacije od prošlog puta kada si bio). Bolje je ponovno ići na novu procjenu radne sposobnosti , brže je i efikasnije nego se žaliti i tužiti ( " Kadija te tuži, Kadija te sudi " )....

 

Na kraju ipak sam odlućuješ o svim potezima pa tako i pravnim .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

MSGROGI,

kao prvo, ti nisi bitanga, ti si čovjek koji je dao svoje zdravlje za Domovinu.

E sad, kako ti se to vraća vidiš i sam.

 

Kolege su ti objasnili za ratni put, u Ured za obranu ako si bio u HV-u (čeka se jako dugo, većina papira iz vojarni je prenešena u druge gradove, nema veze što nije navala više za ratne puteve, čeka se i čeka ta famozna rečenica od koje se sad sastoji ratni put: da si sudjelovao u po život ugrožavajućim situacijama, bio izložen napadima...i još malo toga) ili ako si bio u MUP-u (u mom slučaju čeka se 3-4 dana), onda u Policijsku upravu gdje si radio.

 

Također, kolega Kompa ti je objasnio najbolje, bolje na ponovnu ocjenu nego predavati Tužbu od koje ionako ništa, kao niti od žalbi, na žalost.

 

To da su na komisiji takvi, znam iz iskustva, još su me gore izvrijeđali.

Da te legalno otkantaju, gledaju sve i jednu bolest prije rata, valjda će na kraju uzimati u obzir ako si imao vodene kozice u 1. razredu osnovne škole pa to onda ostavi traumu na nama jer su nam se druga djeca rugala zbog prištića. Malo šale, ali na žalost to je sve manje šala na komisijama.

 

Tjeraj i ne odustaj (a što ONI žele, da odustaneš) do kraja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovani kolega, pa ti imaš 32 god. radnog staža u državnoj firmi, nadams e da je to bez ratnog uvećanja.Pošto si predao zahtjev za ocjenu radne sposobnosti uz sve dijagnoze koje imaš oni su već odavno trebali tebe poslati u invalidsku mirovinu sa općom nesposobnošću za rad, a pošto si Dragovoljac Domovinskog rata već si trebao ostvariti i mirovinu barem u iznosu najmanje braniteljske mirovine od cca 2.500,00 kn.

Svakako ako tome nije tako obavezno se nastavi liječiti i dalje , redovne kontrole, te nakon 1 god, kako su kolege napisale u prijašnjim postovima opet traži ponovno vještaćenje a u međuvremenu ćeš valjda i dobiti taj ratni put jer bez njega nećeš ostvariti status RVI. Sretno!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Važna je medicinska dokumentacija. O tome najviše ovisi hoće li dobiti opću ili profesionalnu radnu nesposobnost. I sa statusom HRVI nitko ne može jamčiti da je radno nesposoban da bi dobio opću radnu nesposobnost.

 

Iz medicinske dokumentacije mora biti razvidno da je zaista radno nesposoban (dakle, teža oboljenja). Vještak u mirovinskom, na procjeni predlaže, a povjerenstvo u Zagrebu donosi konačnu odluku. Status dragovoljca i branitelja tu ne igraju neku ulogu, jedino medicinska dokumentacija iz koje se ocjenjuje koliko je osiguranik radno sposoban-nesposoban.

Dugogodišnje liječenje, ležanje u bolnici, dnevne bolnice, psihoterapije, psihološka testiranja........sve ovisi o vrsti oboljenja................

 

Zakon o mirovinskom osiguranju se promijenio i nije više isti kao prije nekoliko godina (godinu dana). Ništa više nije isto.

 

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sve u svemu ratni put uopće nije sada više bitan....niti igra ikakvu ulogu,.......jedino može igrati ulogu da je vještak "simpatizer" branitelja pa bude blagonaklon prilikom vještaćenja......to što su pričali priče,ako je to istina,nema veze s ničim,osim da traže neki izgovor.....

po mom netrebaš se uopće mučiti za dobijanje ratnog puta.....jedino je bitno da li si dovoljno bolestan za umirovljenje,neovisno od čega je i kada nastalo.......

jedino što možda imaš koristi od rata je kad budeš umirovljen,tad ćeš imati pravo na postotak uvećanja ili minimalnu mirovinu ako ti je povoljnija,....ali to tek ima efekta kad budeš umirovljen........

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani kolege, stvarno sam vam svima jako zahvalan na uputama i kao što sam napisao ja bez kontinuiranog liječenja i po pitanju PTSP, KOPB, Astme, SleepApnee, Gerb, Gastritis isl. nisam u mogućnosti recimo normalno funkcionirati kao osoba 14 tbl dnevno je dovoljan znak. Neki me pitaju zašto to nisi išao zganjati ranije kada se moglo dobiti. U ratu sam se bavio ekshumacijama i pregovorima xxx naših kolegica i kolega i civila sam kao pripadnik Crvenog križa (sa položenim Ženevskim konvencijama i ovlastima Službe traženja MCK) vratio njihovim obiteljima. dok me ljudi iz HV-a nisu prijavili u svoju postrojbu. Aktivnosti CK i MCK i sve vrijeme dok nisam zaveden u evidenciju brigade HV-a ne vodi mi se kao ratni staž zato što smo mi volonteri. Smatram da sam postupio ispravno i po svojoj savijesti i poštujući prisagu Ženevskih konvencija i radio ono za što sam bio i dovoljno educiran i emotivno nabijen. To pravo mi nije mogao nitko oteti. Zašto nisam tražio mirovinu ranije. 1992.g sam se zavojačio, oženio imam dva sina. Radio sam u INA - Naftaplinu kao rud.naft.tehn. posao koji sam volio, volim i sada, ali ga nemam..što su moju mirovinu trebali plačati napačeni građani Lijepe naše? Hvala. Idemo dalje. Još jednom svima vam hvala na vašim nesebičnim savjetima.. nije moj život stao.. žena , dva sina jedan odličan student, drugi odličan učenik med tehničar..to je razlog zašto sam molio za savjete, to je moj razlog za život. Oprostite na emocijama hvala i sretno vam svima bilo. Hvala,hvala,...

 

Važna je medicinska dokumentacija. O tome najviše ovisi hoće li dobiti opću ili profesionalnu radnu nesposobnost. I sa statusom HRVI nitko ne može jamčiti da je radno nesposoban da bi dobio opću radnu nesposobnost.

 

Iz medicinske dokumentacije mora biti razvidno da je zaista radno nesposoban (dakle, teža oboljenja). Vještak u mirovinskom, na procjeni predlaže, a povjerenstvo u Zagrebu donosi konačnu odluku. Status dragovoljca i branitelja tu ne igraju neku ulogu, jedino medicinska dokumentacija iz koje se ocjenjuje koliko je osiguranik radno sposoban-nesposoban.

Dugogodišnje liječenje, ležanje u bolnici, dnevne bolnice, psihoterapije, psihološka testiranja........sve ovisi o vrsti oboljenja................

 

Zakon o mirovinskom osiguranju se promijenio i nije više isti kao prije nekoliko godina (godinu dana). Ništa više nije isto.

 

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija