Jump to content

Ovrha po kreditu kao jamac


MilicaL57

Preporučene objave

Poštovani!

Zaista trebam pomoć jer ne znam kome više da se obratim.

Naime, određenoj gospođi sam bila jamac prije duži niz godina.

Da krenem iz početka: 2003. godine bila sam jamac jednoj gospođi za kredit u PBZ na 90 tisuća kuna, tada sam još bila u radnom odnosu, nakon otprilike 3 godine, negdje 2006. dolazi mi njezin kredit na naplatu jer ga dotična uopće nije plaćala, te mi moja firma počinje ustezati od primanja 500 kuna. Pokušavala sam na sve moguće uljudne načine i pritiske nagovoriti gospođu da nastavi plaćati svoj kredit, međutim bez uspjeha, svaki puta je bio odgovor "ne brinite riješit ću ja to".

Odlazila sam i u PBZ gdje su me maltene izvrijeđali kada sam rekla da ću tužiti gospođu, ono što mi je bilo rečeno u PBZ je "da što si ja umišljam da sam svejesno potpisala kao jamac nek izvolim plaćati i da ne mogu tužiti dok ne otplatim kredit". Do odlaska u mirovinu 2009. otplatila sam otprilike 20 tisuća kuna, te od odlaska invalidsku mirovinu sve do listopada 2015., nikakve obavijesti niti pozivi, rješenja ili slićno za taj kredit mi više nisu stizali niti mi je HZZMO ustezao od mirovine.

 

Početkom 9 mjeseca 2015. u Croatia banci podigla sam kredit kako bih zatvorila neka svoja dugovanja i riješila neke probleme, moram napomenuti da sam prilikom podizanja kredita vadila i HROK i bila na FINI i sve je bilo čisto nigdje nije stajalo da sam dužna po nekom kreditu kao jamac. Kada sam riješila kredit i očistila svoja dugovanja, te predala u HZMO potvrdu da sam riješila svoj prijašnji kredit da mi više ne ustežu po istome, a od Croatia banke prva rata kredita trebala mi je sjesti u studenom 2016., međutim na mirovini u listopadu vidim da mi od mirovine fali 700 kuna, te na izlistu stoji "ovrha od strane odvjetničkog društva", odlaskom u HZMO saznajem da se radi o onom starom kreditu PBZ-a gdje sam bila jamac.

Na nagovor sina odlazim i angažiram odvjetnika, koji saznaje da je dotična gospođa preminula 2013. godine, te da ostavinske rasprave nije bilo (imala je stan na Savici) i da jednostavno nemam koga utužiti za taj kredit koji je sada 98 tisuća kuna.

 

Sada mi mirovinsko temeljem ovrhe odvjetničkog društva usteže iznos od 750 kuna, te moj kredit u Croatia banci kojeg mi skidaju sa tekućeg jer ne mogu preko HZMO iznosi 600 kuna, tako da mi od moje mirovine od 2100 kuna ostaje 750 kuna, te da mi nije sina ne bih mogla živjeti.

 

Zanima me, mogu li ja otvoriti zaštićeni račun u drugoj banci na koji će mi sjedati ostatak moje mirovine ili preko HZMO tražiti da nemam prema zakonu dovoljno sredstava za život da oni nešto poduzmu.

Hvala i lijepi pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sada mi mirovinsko temeljem ovrhe odvjetničkog društva usteže iznos od 750 kuna, te moj kredit u Croatia banci kojeg mi skidaju sa tekućeg jer ne mogu preko HZMO iznosi 600 kuna, tako da mi od moje mirovine od 2100 kuna ostaje 750 kuna, te da mi nije sina ne bih mogla živjeti.

 

Zanima me, mogu li ja otvoriti zaštićeni račun u drugoj banci na koji će mi sjedati ostatak moje mirovine ili preko HZMO tražiti da nemam prema zakonu dovoljno sredstava za život da oni nešto poduzmu.

Hvala i lijepi pozdrav!

 

 

..:-?..Poštovana g-đo, zaista ste u bezizlaznoj situaciji, jer Vam HZMO, temeljem Pravilnika o načinu i postupku provedbe ovrhe na novčanim sredstvima (NN 6/13), a pošto Vam je mirovina manja od prosječne plaće, temeljem ovrhe može ustezati do 1/3 Vaših mirovinskih primanja (mirovine), tako da Vam, i ne može i ne smije, ustezati Vaš kredit, pa to čini banka preko Vašeg tekućeg računa...

U FINI ne možete otvoriti zaštićeni račun, tzv. račun 35, jer Vam ovrha ide preko HZMO-a, a ne preko FINE, a da i možete s time bi se još jače zakopali, jer bi Vam, na zaštićeni račun, bile uplaćivane 2/3 Vaše mirovine, a ostalo bi išlo na račun ovrhovoditelja, tako da bi Vaš kredit mirovao, ili bi ga morali podmirivati gotovinom, pošto bi Vam bio blokiran Vaš tekući račun..., u banci bi mogli podizati samo sa zaštićenog i odmah uplaćivati svoj kredit, a i FINA naplaćuje užasno visoke troškove provedbe ovrhe..:palacdolje:..., uglavnom nemožete u FINI otvoriti zaštićeni račun, jer Vam ista i ne provodi ovrhu..:-(

Što se tiče dogovora u HZMO, oni se moraju pridržavati naprijed navedenog Pravilnika, tako da ni na taj način, bojim se, ništa nebi uspjeli...

Iskreno, žao mi je i suosjećam s Vama, ali, nažalost, neznam što bi Vam se pametnog moglo savjetovati, jedino Vam poželjeti sreću i nadu u promjenu tog i takvog Ovršnog zakona..:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

..:-?..Poštovana g-đo, zaista ste u bezizlaznoj situaciji, jer Vam HZMO, temeljem Pravilnika o načinu i postupku provedbe ovrhe na novčanim sredstvima (NN 6/13), a pošto Vam je mirovina manja od prosječne plaće, temeljem ovrhe može ustezati do 1/3 Vaših mirovinskih primanja (mirovine), tako da Vam, i ne može i ne smije, ustezati Vaš kredit, pa to čini banka preko Vašeg tekućeg računa...

U FINI ne možete otvoriti zaštićeni račun, tzv. račun 35, jer Vam ovrha ide preko HZMO-a, a ne preko FINE, a da i možete s time bi se još jače zakopali, jer bi Vam, na zaštićeni račun, bile uplaćivane 2/3 Vaše mirovine, a ostalo bi išlo na račun ovrhovoditelja, tako da bi Vaš kredit mirovao, ili bi ga morali podmirivati gotovinom, pošto bi Vam bio blokiran Vaš tekući račun..., u banci bi mogli podizati samo sa zaštićenog i odmah uplaćivati svoj kredit, a i FINA naplaćuje užasno visoke troškove provedbe ovrhe..:palacdolje:..., uglavnom nemožete u FINI otvoriti zaštićeni račun, jer Vam ista i ne provodi ovrhu..:-(

Što se tiče dogovora u HZMO, oni se moraju pridržavati naprijed navedenog Pravilnika, tako da ni na taj način, bojim se, ništa nebi uspjeli...

Iskreno, žao mi je i suosjećam s Vama, ali, nažalost, neznam što bi Vam se pametnog moglo savjetovati, jedino Vam poželjeti sreću i nadu u promjenu tog i takvog Ovršnog zakona..:-?

 

Puno Vam hvala na odgovoru. I ja se nadam nekoj promjeni zakona jer ovo više nema smisla nisam jedini slučaj mnogi su u slićnoj i goroj situaciji, da nakon radnog vijeka ne mogu uživati u svojoj mirovini već se moram boriti kako bih preživjela. Sramota za državu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno Vam hvala na odgovoru. I ja se nadam nekoj promjeni zakona jer ovo više nema smisla nisam jedini slučaj mnogi su u slićnoj i goroj situaciji, da nakon radnog vijeka ne mogu uživati u svojoj mirovini već se moram boriti kako bih preživjela. Sramota za državu...

Nažalost, potpuno ste u pravu, a nadati se moramo, šta ćemo...:-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija