Jump to content

dvostruki troškovi spora


nixolian

Preporučene objave

Imao sam spor sa osiguravajućom kućom i unajmio sam odvjetnika da mi vodi proces pred sudom.

U Ugovoru o zastupanju, u dijelu sa financijskim elementima ugovora, odvjetnik je ugradio tri stavke:

1. Naknada za poduzete radnje – XX % od realizirane isplate stranci

2. Troškove vještačenja, sudskih pristojbi…snositi će odvjetnik te će mu se svaka uplata priznata kao parnični trošak refundirati po isplati naknade

3. Stranka je suglasna da odvjetniku pripadaju parnični troškovi koje mu dodijeli osiguravajuće društvo ili sud…

Ako se ne varam, pojam parničnog troška je u ugovoru upotrijebljen dva puta za dva različita financijska elementa.

U točki 2 to je stvarni materijalni trošak sudskog procesa, a u točki 3 to je naknada koju tuženik plaća tužitelju za pokriće troškova pravnog zastupanja.

I po tome je ispalo da mi je odvjetnik dva puta uzeo novac za pravno zastupanje. Jednom kao svoju naknadu ugovorenu u točki 1, a drugi puta time što mi je oduzeo dodijeljeni parnični trošak iz točke 3.

 

Može li se to smatrati prevarom klijenta od strane odvjetnika i mogu li nekako utjerati svoj novac, tj. da mi isplati troškove dodijeljene po stavci 3.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovakav ugovor je uobičajen. U tijeku postupka niste ništa plaćali (što je jako rijetko, da odvjetnici sami snose materijalne troškove postupka), ugovorena je nagrada u postotku od uspjeha u sporu i cjelokupni dosuđeni trošak.

 

To je ''cijena'' rizika koji je odvjetnik preuzeo na sebe. Vi za cijelo vrijeme trajanja postupka niste ništa plaćali i odvjetnik ima pravo naplatiti sve što ste sporazumno s njim ugovorili, a ugovorili ste upravo ovo što je navedeno (postotak i dosuđeni trošak).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija