Jump to content

Promet 5 grama marihuane - kolika kazna?


ivan913

Preporučene objave

Sina su uhvatili kako dila marihuanu, on priča da neće dobiti kaznu u što čisto sumnjam.

 

Uglavnom, uhvatili su ga u samom činu, nekom frendu je prodao 5 grama za 200 kn. Inače ima 21 godinu, studira (čuo sam da to može pomoći), nije prije osuđivan, nema nikakvih prekršaja.

 

Zanima me kolika bi trebala biti kazna?

Ima li šanse za uvjetnu kaznu?

Može li novčanom naknadom "platiti slobodu"?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eh, da barem nije prodao nego samo dao, bilo bi puno bolje. Ovako se radi o kaznenom djelu iz čl. 190. st. 2. KZ-a, za što je predviđena kazna zatvora u trajanju od 1 do 12 godina.

 

Uglavnom, uz priznanje, kajanje, "mladost-ludost" i sve ovo što navodite, postoji vrlo dobra šansa da će se izreći "samo" uvjetna osuda, predviđam 1 godina uvjetno na 2.

 

Novčana kazna ovdje nije moguća.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eh, da barem nije prodao nego samo dao, bilo bi puno bolje. Ovako se radi o kaznenom djelu iz čl. 190. st. 2. KZ-a, za što je predviđena kazna zatvora u trajanju od 1 do 12 godina.

 

Uglavnom, uz priznanje, kajanje, "mladost-ludost" i sve ovo što navodite, postoji vrlo dobra šansa da će se izreći "samo" uvjetna osuda, predviđam 1 godina uvjetno na 2.

 

Novčana kazna ovdje nije moguća.

 

Nije priznao da je prodao, možda nije ni njegov frend. Postoji li šansa da sud popuši priču kako mu je zapravo vraćao pare ili slično? Bili ga to spasilo od zatvora?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo je vrlo mršava i prozirna obrana koju će sud ocijeniti kao nevjerodostojnu i usmjerenu na evaziju kaznene odgovornosti. Plus što bi prijatelj za to mogao još onda zaraditi i kaznenu prijavu za davanje lažnog iskaza te posljedičnu osudu, a ako se s tim hoće kockati - isključivo njegova odluka.

 

Moja sugestija je, uz ovakovo stanje predmeta, gdje je dakle on uhvaćen u samom činu predaje marihuane, a protivna strana mu je zauzvrat predala novac - da se poklopi ušima i prizna, jer ako će negirati djelo, a prijatelj kaže sve kako je i bilo, onda će biti upitna uvjetna osuda, iako bi najvjerojatnije i onda išla, ako ne na prvom stupnju, onda na drugom. No, to je veliki rizik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo je vrlo mršava i prozirna obrana koju će sud ocijeniti kao nevjerodostojnu i usmjerenu na evaziju kaznene odgovornosti. Plus što bi prijatelj za to mogao još onda zaraditi i kaznenu prijavu za davanje lažnog iskaza te posljedičnu osudu, a ako se s tim hoće kockati - isključivo njegova odluka.

 

Moja sugestija je, uz ovakovo stanje predmeta, gdje je dakle on uhvaćen u samom činu predaje marihuane, a protivna strana mu je zauzvrat predala novac - da se poklopi ušima i prizna, jer ako će negirati djelo, a prijatelj kaže sve kako je i bilo, onda će biti upitna uvjetna osuda, iako bi najvjerojatnije i onda išla, ako ne na prvom stupnju, onda na drugom. No, to je veliki rizik.

 

Zvao sam Zagreb sad, kaže da su obojica šutjeli, barem su to pametno odradili. Njega se ipak tereti da je prodavao drogu, tako da je moguće da priča prođe (po meni). Koji bi ishod bio kad bi ga optužili da je samo dao drogu? Nismo u baš najboljoj financijskoj situaciji pa još ne znam hoćemo li uzeti odvjetnika...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koji bi ishod bio kad bi ga optužili da je samo dao drogu?

 

Daleko povoljnije djelo (čl. 191. st. 1. KZ-a), budući je propisana kazna u rasponu 6 mjeseci do 5 godina.

 

Nismo u baš najboljoj financijskoj situaciji pa još ne znam hoćemo li uzeti odvjetnika...

 

Ako optužba ostane na prodaji, a doista ne vidim razloga da neće, onda će se sinu nakon dostave optužnice postaviti branitelj po službenoj dužnosti (ako ga sami ne uzmete) budući se ovdje radi o slučaju tzv. obvezne obrane.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija