Jump to content

Mogu li sudovi u BiH podizati tužbene zahtjeve protiv državljanja i građana Hrvatske?


zorro128

Preporučene objave

Prije nekoliko godina kao vlasnik web stranice, registrirane u RH, od jednog općinskog suda u BiH sam dobio tužbu zbog klevete. Tužila me osoba iz BiH i tužbeni zahtjev mi je uručen u mjestu prebivališta u Hrvatskoj.

 

Inače imam dvojno državljanstvo, BiH i RH, a u navedenom razdoblju sam imao i prebivalište u Hrvatskoj, ali i u BiH.

 

Napomenuo bih da sam u tom razdoblju domenu i hosting plaćao kao državljanin i građanin RH i to koristeći bankovnu karticu hrvatske banke. I da sam u vrijeme počinjenja ovoga prekršaja boravio u Hrvatskoj.

 

Moje pitanje se odnosi na nadležnost suda. Je li osoba koja me tužila uopće i mogla podnijeti tužbeni zahtjev općinskom sudu u BiH ili je to morala učiniti u RH s obzirom da je vlasnik web stranice državljanin i građanin RH i ti su podaci navedeni prilikom registracije domene?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok, ali ono što mene muči jest je li navodno oštećeni trebao podnijeti zahtjev za tužbu u RH s obzirom da je počinitelj nastanjen u RH i da je u vrijeme počinjenja djela bio u RH i da je vlasnik web stranica hrvatski državljanin i građanin.

 

moga je podnijeti tužbu sudu koe hoće.

tvoje je da u odgovoru na tužbu osporavaš nadležnost suda u BiH.

ak nisi osporavao nadležnost BiH suda a upustio si se u raspravu priznao si nadležnost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa i jesam osporavao nadležnost, ali sud u BiH to nije uvažio. Prema ovome ispada da te netko može tužiti u Americi, Kanadi, Njemačkoj... i da o tome nemaš pojma.

 

Primjera radi meni na pamet padne tužiti neki dnevni list u BiH, kao državljanin RH na sudu u RH, jer je nešto napisao o meni što mi se nije svidjelo. I dobijem presudu protiv njih. I što onda?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija