Jump to content

Žalba na ovrhu


zaglibio

Preporučene objave

Imam pitanje

 

Na rješenje o ovrsi postoji mogućnost žalbe u roku od osam dana. Nakon toga nadležni Sud odbaci isto rješenje i dalje se vodi parnica na sudu između ovrhovoditelja i ovršenika

odnosno između tužitelja i tuženika.

 

S obzirom da po članku 185 ZPP parnični postupak započinje isključivo podnošenjem tužbe

kakav se onda u ovom slučaju vodi postupak kada tužba ne postoji?

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

parnični. sud ne odbaci rješenje o ovrsi, nego donese rješenje da će se postupak nastaviti kao u povodu prigovora na platni nalog (jer rješenje o ovrsi sadrži nalog za plaćanje, platni nalog), i to je posebna vrsta parničnog postupka regulirana ZPP-om u člancima 445.a - 456.

 

(pretpostavljam da govorimo o rješenju o ovrsi na temelju vjerodostojne isprave - računa, izvoda otvorenih stavaka i slično. ako pak govorimo o rješenju o ovrsi na temelju ovršne isprave pa se podnosi žalba, tada ovršni sud donosi rješenje kojim ovršenika upućuje da u roku od 15 dana pokrene parnicu, i tada on pokreće parnicu tužbom koju podnosi sudu - čl. 52. Ovršnog zakona - u kojem slučaju opet, parnični postupak započinje tužbom).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ali nije mi jasno kako sam ja iz ovršenika prešao u status tuženika bez tužbe.

 

znači u rješenju o ovrsi ja sam ovršenik, njihova vjerodostojna isprava je vjerodostojna samo za njih i za Finu...taj dokument može biti bilo što, na kraju krajeva ja mogu priložit i plaćene uplatnice kao dokaz, ali sve jedno završavamo na sudu kao tužitelj i tuženik bez tužbe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija