Jump to content

Odnos vlasnika i ovlaštenika plodouživanja


glorijadi

Preporučene objave

Smrču moga oca po oporuci,postala sam vlasnik stana na kojem je uknjiženo pravo osobne služnosti prava doživotnog plodouživanja u korist moje majke.Mene zanima koja su moja prava kao vlasnika a i koje obveze? Jednako tako i koja su prava a i obveze moje majke u odnosu na mene.Npr. dali ja mogu bez smetnje koristiti taj stan i da li ga mogu koristiti moja djeca ako im ja to dopustim?Tko ima obvezu plaćanja režija ili eventualnu obvezu plaćanja štete u stanu,popolave,požara i sl.? Hvala unaprije

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , glorijadi je napisao:

Smrču moga oca po oporuci,postala sam vlasnik stana na kojem je uknjiženo pravo osobne služnosti prava doživotnog plodouživanja u korist moje majke.Mene zanima koja su moja prava kao vlasnika a i koje obveze? Jednako tako i koja su prava a i obveze moje majke u odnosu na mene.Npr. dali ja mogu bez smetnje koristiti taj stan i da li ga mogu koristiti moja djeca ako im ja to dopustim?Tko ima obvezu plaćanja režija ili eventualnu obvezu plaćanja štete u stanu,popolave,požara i sl.? Hvala unaprije

prava tebe  kao vlasnice su nikakva. tvoje obveze kao vlasnice  su da plaćaš troškove (režije i održavanje).

prava majke kao  korisnice prava plodouživanja su da koristi cijeli stan po svojoj volji, može iznajmiti stan i ubirati najam . stan nemože prodati a ni ti jer ga niko neće  kupiti kad ima  upisano pravo plodouživanja. ta prava ima dok  je živa.

dobila si samo obvezu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala,ali mislim da i nije baš tako koliko sam čitala. Jer imam i ja pravo u njemu stanovati. Jednako tako sam čitala po Zakonu da je njena obveza baš zato "što su moja prava nikakva" održavanje i režije.Ona mene ne može spriječiti da ja tamo živim.npr.(što necu ali stavljam kao primjer). Ali da,istina bez nje ne mogu baš nisšta,tj,njenog odobrenja. To mi je jasno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , glorijadi je napisao:

Hvala,ali mislim da i nije baš tako koliko sam čitala. Jer imam i ja pravo u njemu stanovati. Jednako tako sam čitala po Zakonu da je njena obveza baš zato "što su moja prava nikakva" održavanje i režije.Ona mene ne može spriječiti da ja tamo živim.npr.(što necu ali stavljam kao primjer). Ali da,istina bez nje ne mogu baš nisšta,tj,njenog odobrenja. To mi je jasno.

dali se radi o upisanom pravu uživanja?  (korisniku prava mora se omogućiti korištenje upisanog prava).

ili se radi o upisanom pravu plodouživannja? (korisnik upisanog prava raspolaže  cijelom nekretninom kao da je njegova osim prodaje).

Vidi ovdje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija