Jump to content

TEDI

Korisnik
  • Broj objava

    86
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Sve što je TEDI objavio

  1. Redovne studentice imaju pravo na rodiljni dopust.
  2. Naravno da može koristiti bolovanje ako to odredi izabrani liječnik opće medicine. Je li ozljeda na radu priznata? Da li su dostavljene potrebne tiskanice u HZZO?
  3. Da biste imali pravo na tzv. komplikacije u 100% iznosu od osnovice morate imati 12 mjeseci neprekinutog staža osiguranja ili 18 mjeseci s prekidima u zadnje 2 godine. Nezaposlena osoba nema pravo na komplikacije, ali ima pravo na rodiljni dopust ukoliko ostvaruje uvjete propisane Zakonom o rodiljnim i roditeljskim potporama http://www.hzzo-net.hr/dload/obvezno_osig/Zakon_o_rodiljnim_i_roditeljskim_potporama.pdf
  4. Očito imate dovoljno radnog staža, ali nemate neprekinuti staž osiguranja. Slažem se s prethodnikom da napišete detalje kako bi Vam mogli dati točan odgovor.
  5. U roku od 30 dana od prekida radnog odnosa javite se u HZZO kako bi bili osigurani kao nezaposlena osoba. Kao branitelj Domovinskog rata možete se osigurati ako obvezno zdravstveno osiguranje ne možete ostvariti po drugoj osnovi.
  6. Obavijest HZZO-a o novostima u svezi ozljeda na radu i prof.bolesti http://www.hzzo-net.hr/dload/novosti/20101227_Naputak_HZZOZZR.pdf Odluke Upravnog vijeća HZZO-a: http://www.hzzo-net.hr/05_02_09.php
  7. Morate imati jednog zaposlenika u obrtu, prijavljenog na istu stručnu spremu kao i obrtnik (vlasnik obrta) koji je na bolovanju. Za komorski doprinos nažalost nemam odgovor.
  8. Naknada plaće je i dalje u 100%-tnom iznosu od osnovice. Promjena je u tome što ozljede na radu i profesionalne bolesti od 1.1.2011. prelaze u nadležnost HZZO-a, odnosno više nisu u nadležnosti HZZOZZR-a.
  9. Ako je suprug jedini zaposleni u obrtu, naravno da obrt morate "zamrznuti" - odnosno prijaviti privremenu obustavu u Uredu za gospodarstvo. Inače ispada da jedini zaposleni koji je na bolovanju u "nezamrznutom" obrtu radi.
  10. Naknada plaće (bolovanje) ne ulazi u osnovicu za obračun novog bolovanja, tako da je HZZO u pravu.
  11. Nezaposlene osobe imaju pravo na rodiljnu i roditeljsku poštedu od rada (od datuma rođenja djeteta) u iznosu od 1663 pod uvjetima: - hrv.državljanstvo - prebivalište ili stalni boravak u RH najmanje 3 godine - zdr.osiguranje prema propisima o obveznom zdr.osiguranju - prijavljuje se na Zavod za zapošljavanje 9 mjeseci neprekidno ili 12 mjeseci s prekidima u zadnje 2 godine ili da ste se u evidenciju nezaposlenih javili u roku od 90 dana nakon završenog redovitog školovanja ili u roku od 30 dana od završnog ispita. Prema navedenom nema razloga fiktivnom radnom odnosu.
  12. Naknada plaće u trudnoći ovisi o Vašoj plaći i stažu osiguranja.
  13. 1.1.2011. krećete na komplikacije ili rodiljni dopust? Za rodiljni dopust treba imati staž osiguranja u neprekidnom trajanju od 12 mjeseci prije dana početka korištenja prava, a za komplikacije vrijedi shema 12 mjeseci neprekidnog staža ili 18 mjeseci s prekidima u zadnje 2 godine.
  14. Vi uopće kao što je linolada napisao/la niste naveli datume niti termin poroda, već na općeniti upit možete dobiti samo općeniti odgovor. HZZO isplaćuje sukladno uvjetima koje ostvaruje svaka pojedina osiguranica, slučajevi su vrlo različiti i ne možete se pozivati na neke odgovore iz 2009. g. koji se odnose na sasvim drugačiji slučaj.
  15. Rok za prijavu nezaposlene osobe je 30 dana od prestanka radnog odnosa, znači u tom roku ste se trebali javiti u HZZO s dokumentacijom. Burza nema veze sa zdr.osiguranjem. Ukoliko je taj rok prošao, možete se osigurati uz plaćanje do stjecanja nove osnove osiguranja, npr. zaposlenja, ukoliko imate supružnika možete se osigurati preko nje/njega, za detalje se najbolje javite u najbliži HZZO.
  16. Naknada plaće ne ulazi u osnovicu za obračun bolovanja.
  17. Nezaposlena osoba ne može ostvariti pravo na tzv. komplikacije (jer se radi o bolovanju), ali uz zakonske uvjete može ostvariti pravo na rodiljni dopust.
  18. Rodiljni za nezaposlene iznosi 1663 kn, a zaposlene 2660 kn. Ukoliko Vam se prmijeni status u nezaposlenu osobu naravno da ćete ostvarivati prava po toj osnovi, ne možete biti nezaposlena osoba a ostvarivati prava po kategoriji zaposlenja. Rok za prijavu nezaposlene osobe, odnosno promjenu statusa osiguranika HZZO je i dalje 30 dana.
  19. Kompenzacija duga u HZZO zakonski ne postoji, a ne da netko neće izvršiti kompenzaciju. Uplatnice za zdr.osiguranje trebate odnijeti u Poreznu upravu koja vrši naplatu doprinosa za zdr.osiguranje. Tražite usklađenje analitičke kartice u nadležnoj Poreznoj upravi, kad to napravite, neka Vam izlistaju novo stanje dugovanja ili preplate i to odnesite u HZZO.
  20. Fakultet nema evidenciju o tome kako je tko zdravstveno osiguran. Svaka osigurana osoba mora prijaviti promjenu svog statusa na HZZO, to znači da ste se morali javiti u HZZO kad ste prešli s vanrednog na izvanredni studij. Iskaznica ne vrijedi do kad je štampana, već do iduće promjene statusa. Fiktivno zapošljavanje i zdr.osiguranje na temelju toga je kažnjivo.
  21. Ako ste zaposleni, komplikacije u visini plaće, rodiljni dopust prvih 6 mjeseci isto u visini plaće, a max 2660,80 kn, roditeljski dopust 1663 kn. Ako ste nezaposleni 1663 kn od rođenja djeteta do 1. godine života.
  22. 1. Naknada ovisi o Vašem stažu osiguranja (12 mjeseci neprekidno ili 18 mjeseci s prekidima u zadnje 2 godine), a o tome kada i na kakvo ćete bolovanje krenuti odlučuje liječnik. 2. Komplikacije idu od prvog dana na teret HZZO-a i isplaćuju se u visini od 100% od osnovice za obračun, kolika je Vaša plaća? Za osnovicu se gleda 6-mjesečni prosjek prije mjeseca u kojem otvarate komplikacije. 3.Nezaposleni nemaju pravo na komplikacije, već na rodiljni i roditeljski dopust. 4. Ako ne produže ugovor, ne možete biti na bolovanju, jer niste zaposleni.
  23. Bolovanje 100% može dobiti jedino u slučaju da se javi izabranom specijalisti medicine rada, a firma popuni obrazac Prijave ozljede na radu i s medicinskom i ostalom dokumentacijom dostavi u nadležni HZZOZZR. Naravno, HZZOZZR pokreće upravni postupak priznavanja ozljede na radu.
  24. Doznake za ozljedu na radu i profesionalnu bolest izdaje specijalista medicine rada (svako poduzeće ima svog izabranog specijalistu medicine rada). 2007. godine ozljede na radu je priznavao HZZO, a od 2008. godine isto radi HZZOZZR Da bi dobili doznaku na "proširenu" dijagnozu, ta dijagnoza mora biti priznata od strane HZZOZZR-a. Ako ta dijagnoza nije priznata u obrascu Prijava ozljede na radu iz 2007 godine, tražite obnovu postupka, odnosno priznavanje dodatne/posljedične dijagnoze u HZZOZZR. U suprotnom na bolovanje po osnovi ozljede na radu možete ići samo prema priznatoj dijagnozi.
  25. Kad ste predali doznake za bolovanje? Imate li kakav dug po osnovi doprinosa za zdr.osiguranje? Jeste li predali kompletnu dokumentaciju uz doznake?
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija