Jump to content

Iznajmljivanje stana + airbnb


ella2008

Preporučene objave

Iznajmiti ću stan na nekih dva i pol mjeseca. Na internetu sam vidjela izračun koji spominje posebni porez.. što to točno znači? koliko znam, porez na iznamjljivanje je cca 10% + prirez?

ovdje piše: cijena najma npr. 6000 --> odbija se 30% da se dobije osnovica što je 4200, od 4200 oduzima se 12% za porez, dobije se 540, pa 18% za prirez- 90kn i onda su utrpali 240kn posebog poreza koji ne shvaćam zašto se plaća.. i umjesto cca 600kn trebala bi platiti 820 kn?

 

Takoder, novce sam dobila na ruke, e sad, čitam na internetu da je moguće primiti direktno a negdje piše da mora biti vidljiva uplata preko žiro računa..što je točno?

Nadalje, razmišljam stan iznamljivati preko airbnb-a. S obzirom da se nimalo ne razumijem, koja je suštinska razlika paušalnog plaćanja i registiranja kod turističke zajednice? tj. što je jednostavnije i na čemu se plaća manji porez?

 

Hvala svima! :D

uređeno: od ella2008
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, ella2008 je napisao:

Iznajmiti ću stan na nekih dva i pol mjeseca. Na internetu sam vidjela izračun koji spominje posebni porez.. što to točno znači? koliko znam, porez na iznamjljivanje je cca 10% + prirez?

ovdje piše: cijena najma npr. 6000 --> odbija se 30% da se dobije osnovica što je 4200, od 4200 oduzima se 12% za porez, dobije se 540, pa 18% za prirez- 90kn i onda su utrpali 240kn posebog poreza koji ne shvaćam zašto se plaća.. i umjesto cca 600kn trebala bi platiti 820 kn?

 

Takoder, novce sam dobila na ruke, e sad, čitam na internetu da je moguće primiti direktno a negdje piše da mora biti vidljiva uplata preko žiro računa..što je točno?

Nadalje, razmišljam stan iznamljivati preko airbnb-a. S obzirom da se nimalo ne razumijem, koja je suštinska razlika paušalnog plaćanja i registiranja kod turističke zajednice? tj. što je jednostavnije i na čemu se plaća manji porez?

 

Hvala svima! :D

Pitanje je kome ćete iznajmiti, odnosno kakva je priroda ugovora. Možete iznajmiti nekoj agenciji (pravnoj osobi) za neki fiksni iznos mjesečno (djelatnost davanja poslovnog prostora u zakup) ili možete sami obavljati djelatnost i turistima i putnicima. Porezni tretman ovisi o tome. Za iznajmljivanje turistima i putnicima trebate dozvolu, tj rješenje Ureda za gospodarstvo da se možete baviti tom djelatnošću. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija