Jump to content

Članak u novinama alimentacija


Reality

Preporučene objave

Ljudi je li itko čitao jučer ujutro članak u novinama i na internetu u vezi novog zakona o alimentaciji ?

Meni su rekli da je zanimljivo a ja ga sad ne mogu pronaci. Navodno ce centar za soc. rad pokretati ovrhe i nijedna alimentacija nesmije biti manja od 780 kn za predskolsko i 1000 kn za skolsko dijete....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prijedlog novog Obiteljskog zakona naći će se u prosincu pred Vladom. Zakon propisuje da će za djecu do šest godina alimentacija iznositi najmanje 17%, za djecu od 7 do 12 godina 20%, a za djecu od 13 do 18 godina 22% prosječne plaće. Centar za socijalnu skrb morat će pokrenuti ovršni postupak čim roditelj ne uplati tri alimentacije, a ujedno će se spriječiti i lažno prikazivanje imovine i prihoda u parničnom postupku. Također, otac će prvih 12 mjeseci od rođenja djeteta morati uzdržavati i majku djeteta ako ona nema dovoljno sredstava za život.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon se ne bi smio temeljiti na prosječnoj plaći, jer prosjek samo pokazuje da veliki broj ljudi ima plaću koja je niža od prosjeka.

Zakon bi se trebao temeljiti na minimalnoj plaći, jer je ona puno relevantniji pokazatelj.

Također, nije jasno da li se radi o ukupnom iznosu koje je potrebno za uzdržavanje djeteta (pa se taj iznos dijeli na veći iznosa onog tko ne živi s djetetom i manji dio roditelja skrbnika). To mi je čini mnogo logičnije, jer, za nekog tko ima više djece u svim drugim kombinacijama znači samo da se mogu objesiti o prvo drvo jer će za više djece izdvajati toliko da će se hraniti kruhom i vodom.

Oni koji misle odmah navaliti da sam bezosjećajan...samo se zalažem za što pravedniji sustav..ovo to nije. Pogledajte kako to rade u njemačkoj. Fiksan iznos i točka..Zašto bi neko dijete imalo 1500 a drugo 300 kn uzdržavanja ako su im za uzrast potrebe podjednake (izuzetke zanemarimo). Tada ni skrbnik niti onaj tko plaća uzdržavanje nemaju potrebu za ludorijama kakve se sada izvode.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, iz samoga članka nije jasno radi li se o ukupnom iznosu potrebnim za uzdržavanje koji se dijeli na oba roditelja ili o iznosu koji će plaćati roditelj koji ne živi s djecom, kao ni odnosi li se taj postotak na jedno dijete, što bi značilo napr. troje djece - 60%, a ne može se oduzimati više od, čini mi se, 50%?????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Užasno je ako prijedlog novog obiteljskog zakona ide jedino u smjeru visine alimentacije. Lijepo je da vlast razmišlja o potrbama djeteta ali velika se sranja događaju i pokreću se jako glupi procesi u vezi s alimentacijom, a neke majke samo iskorištavaju zakon ili da ne bi morale ništa raditi ili da udalje oca od djeteta.

Osobno znam slučaj u kojem jedna majka smatra roditeljskom ljubavlju samo i jedino uplaćivanje novčanih doznaka na njen račun.

U samom obiteljskom zakonu piše da se protivi načelu pravednosti da roditelj koji je bio lišen svake druge skrbi o djetetu MORA plaćati uzdržavanje.

Dakle, valjalo bi u tim postupcima utvrditi i neke majčinske smicalice, ali to očito ne bi korisilo nekim podlim ljudima a niti sudstvu koje se od tih postupaka jako dobro naplaćuje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija