Jump to content
nikolina94

Naslijeđe i prodaja stana

Preporučene objave

Poštovani,

Za jednu nekretninu sklopljen je ugovor o doživotnom pravu uživanja u istoj(sa roditeljima), vlasnici su dvije osobe(kćeri) , pa me zanima mogu li te dvije osobe prodati nekretninu i na koji način ako mogu?

Hvala



 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 45 minuta, nikolina94 je napisao:

sklopljen je ugovor o doživotnom pravu uživanja u istoj

:zbunj:jel mislite na ugovor o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju ili je ipak glede citiranog riječ o pravu služnosti. 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 6 minuta, Matrix je napisao:

:zbunj:jel mislite na ugovor o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju ili je ipak glede citiranog riječ o pravu služnosti. 

Ugovor o osnivanju osobne služnosti-pravo stanovanja. U kojem je navedeno da su stanovatelji u posjedu nekretnine.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 5 minuta, nikolina94 je napisao:

Ugovor o osnivanju osobne služnosti-pravo stanovanja. U kojem je navedeno da su stanovatelji u posjedu nekretnine.

 

prije 1 sat, nikolina94 je napisao:

pa me zanima mogu li te dvije osobe prodati nekretninu i na koji način ako mogu?

Prodati mogu, no novi vlasnik(kupac) mora da trpi izvršavanje sadržaja služnosti, glede čega potencijalni kupci zaobilaze takve nekretnine. 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 6 minuta, Matrix je napisao:

 

Prodati mogu, no novi vlasnik(kupac) mora da trpi izvršavanje sadržaja služnosti, glede čega potencijalni kupci zaobilaze takve nekretnine. 

Postoji i problem što je navedeno u zemljišnim knjigama da je vlasnik stana još uvijek bivši vlasnik, jer se nije sredilo etažiranje. Pa me zanima da li bez obzira što je on upisan kao vlasnik mi na temelju kupoprodajnog ugovora možemo prodati(jedna osoba je kupila odnosno moja mama i prenijela na sestru i mene odmah nakon kupnje)

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 2 minuta, nikolina94 je napisao:

vlasnik stana još uvijek bivši vlasnik, jer se nije sredilo etažiranje. Pa me zanima da li bez obzira što je on upisan kao vlasnik mi na temelju kupoprodajnog ugovora možemo prodati

Može, no kupac pri upisu svog prava vlasništva bi morao uz ugovor sklopljen sa vama, priložiti i ugovor kojim je trenutno upisani vlasnik prenijeo svoje pravo na vas (vidi odredbe čl. 46 st. 1 ZZK) 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 2 minuta, Matrix je napisao:

Može, no kupac pri upisu svog prava vlasništva bi morao uz ugovor sklopljen sa vama, priložiti i ugovor kojim je trenutno upisani vlasnik prenijeo svoje pravo na vas (vidi odredbe čl. 46 st. 1 ZZK) 

Taj vlasnik koji je upisan ne želi prenijeti vlasništvo i ne javlja se i ne može se doći do njega

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Naime, kupljen je jedan stan i sklopljen je kupoprodajni ugovor, no u zemljišnim knjigama se vodi prethodni vlasnik i neda nama upis jer ne želi napraviti etažiranje. Dakle, moze li novi vlasnik prodati stan bez obzira na stanje u knjigama?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 19 sati , nikolina94 je napisao:

Dakle, moze li novi vlasnik prodati stan bez obzira na stanje u knjigama

Može prodati, no kupac neće moći provesti upis u zemljišnim knjigama, odnosno će kupac biti u istom pravnom položaju kao i njegov prednik, odnosno prodavatelj. 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...