Jump to content

Porez na prodaju stana u 3 godine od kupnje


xiaomi

Preporučene objave

Prodao bi stan koji sam kupio prije 2 i pol godine pa me zanima jesam li dužan platiti porez na prodaju.

- Stan je kupljen bez APN-ovih poticaja

- Plaćen je porez na kupnju

 

Pronašao sam ovo:

Citiraj

 

Porez na promet nekretnina prijavljuje i plaća kupac, ali kao prodavatelj možete postati obveznik poreza na dohodak od imovine po osnovi otuđenja nekretnine ako ste nabavljenu ili darovanu nekretninu prodali, darovali, zamijenili ili na drugi način prenijeli na drugu osobu unutar tri godine od njezine nabave.

Plaćanja tog poreza ste oslobođeni ako je:

- nekretnina služila za stanovanje vama i uzdržavanim članovima vaše uže obitelji

 

Za vrijeme stanovanja imao sam prijavljeno boravište, je li to dovoljno za izbjegavanje plaćanja poreza?

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Heh, ažurirano baš i nije bez obzira na datum.

Nije više točno ni da kupac prijavljuje poreznu obvezu prema Zakonu o porezu na promet nekretnina, to radi JB prilikom ovjere ugovora, a niti porezna stopa na porez na dohodak od otuđenja imovine i imovinskih prava ne iznosi 25 nego 24%.

A što se tiče konkretnog pitanja zakon koji više nije na snazi (Zakon o porezu na dohodak NN 115/16) propisuje u čl.58 st.2,

Dohodak od otuđenja nekretnina iz stavka 1. ovoga članka ne oporezuje se ako je nekretnina služila za stanovanje poreznom obvezniku ili uzdržavanim članovima njegove uže obitelji iz članka 14. stavaka 5. i 6. ovoga Zakona, a i u slučaju ako je nekretnina ili imovinsko pravo otuđeno nakon dvije godine od dana nabave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija