Jump to content

Alimentacija


gavro9

Preporučene objave

prije 1 sat , gavro9 je napisao:

da jesam pokrenuo sam u fini ovršni postupak,,ali valjda joj gazda to nije ispunio,,ili je u pitanju ova corona,,tako da nije sjelo....

Ako ste zatražili provedbu ovrhe na novčanim sredstvima ovršenika preko Fine, tada je bitno da prođe rok od 60 dana računajući od dana primitka zahtjeva za provedbu ovrhe na Fini, jer se tek nakon proteka ovog roka zaplijenjena novčana sredstva ovršenika prebacuju na račun ovrhovoditelja. Da li je protekao ovaj rok, pa da možete tvrditi da je ovrha na novčanim sredstvima neprovediva? Ovrhu na plaći niste pokušali?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , Borbena7 je napisao:

Ako ste zatražili provedbu ovrhe na novčanim sredstvima ovršenika preko Fine, tada je bitno da prođe rok od 60 dana računajući od dana primitka zahtjeva za provedbu ovrhe na Fini, jer se tek nakon proteka ovog roka zaplijenjena novčana sredstva ovršenika prebacuju na račun ovrhovoditelja. Da li je protekao ovaj rok, pa da možete tvrditi da je ovrha na novčanim sredstvima neprovediva? Ovrhu na plaći niste pokušali?

da prošlo je 60 dana,,i ovrha na plaću je je ali nista od toga.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E sad, jeste li Vi pokušali i ovrhu na novčanim sredstvima preko Fine i ovrhu na plaći preko poslodavca ili? Svakako trebate tražiti povratnu informaciju, bilo iz Očevidnika Fine ili odgovora poslodavca, jer da bi ovršili baku morate raspolagati dokazima da se od majke niste mogli namiriti. 

Da bi baka plaćala alimentaciju Vi kao zakonski zastupnik djece trebate u odnosu na nju podnijeti tužbu, te dokazati da majka ne plaća alimentaciju i da se od nje niste uspjeli prisilno namiriti. Također, sud u tom postupku utvrđuje potrebe djece, kao i mogućnosti bake - konkretno koji su njeni prihodi, tekući rashodi, sa kakvom imovinom baka još raspolaže itd, a sve ovo se provodi da bi sud utvrdio visinu alimentacije koja bi obvezivala baku. Ukratko, velika mogućnost je da u ovom postupku sud dosudi znatno manji iznos alimentacije koja obvezuje baku nego li je to bio iznos koji obvezuje majku, tako da Vam je svakako preporuka da se prvo pokušate namiriti od majke.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Postovani zanima me nakon 21.1 imam napokon presudu za alim.800 mj iako kcer ima uskoro 14 god...kcer koju bivsi ima u drugom braku ima 11 god.i prima 2200 bivsi je do nedugo radio u Njemackoj...imale smo isti dan sud obje...ona za dug od 3 godine koliko nisu u braku a ja za 13 godina koliko je zab.kcer samnom...ugl...ona mu sa racuna uzima alim.a ja cekam svaki mj.kad bu mi rekao kako je gladan jer nema...vise od mj.dana je u Zagrebu radi sit.pa nema vise posao u Njemackoj zaposlio se tu u Pauza .hr kaze placa mu je 3000 pa se pitam opet ako mu bivsa uzme 2200 dali moja kcer mora opet ispastat...dali je to pravda dali je to fer..da napomenem mojoj kceri je za 13 god.duzan 62 tisuce kuna a drugoj zeni za 3 god.65 tisuca kuna...jer njoj su racunali po 2200 a meni po 800 kn...dali je to fer dali je to pravda...nevida dijete i nema odnos nema nikakav kontakt ...javila sam se teti u probacijakom koja vodi nas slucaj sta ucinit ovaj mj.opet bez alimentacije...ako se nejavi on mj.sa uplatom oni obavjestavaju sud...nije mi u int.da ide u zatvor ali nema druge zanima me dali itko ima slicnu sit.i kako ide postupak ako slucajno odluce za zatvor hoce li kceri isp.alimentaciju i tko,koliko i kada...dali mogu ista ucinit ...po pitanju alim.koja je ispod svake ljudske odluke

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , ANDIJEO je napisao:

nakon 21.1 imam napokon presudu za alim.800 mj iako kcer ima uskoro 14 god...

Je li ova presuda pravomoćna? Jeste li se žalili na istu zbog utvrđene visine alimentacije?

prije 7 sati , ANDIJEO je napisao:

pitam opet ako mu bivsa uzme 2200 dali moja kcer mora opet ispastat...dali je to pravda dali je to fer

Pravda je, jer ti novci ne pripadaju ˝bivšoj˝ već tom drugom djetetu koje je financijski zakinuto isto kao i Vaše dijete.  

prije 7 sati , ANDIJEO je napisao:

sta ucinit ovaj mj.opet bez alimentacije

Mene zanima što ste Vi sve pokušali da bi se naplatiti sa ovršnom ispravom?

Ovršni zakon kaže, da se više ovrhovoditelja koji ostvaruju svoje novčane tražbine prema istom ovršeniku i na istom predmetu ovrhe namiruju onim redom kojim su stekli pravo da se iz toga predmeta namire, ako zakonom nije drukčije određeno.

Međutim, čl. 198. Ovršnog zakon kaže nešto što bi Vam išlo u prilog kod ovrhe na plaći (to nije ovrha na Fini). Naime, ako pravo na zakonsko uzdržavanje prema istom ovršeniku ima više osoba, a ukupni iznos njihovih tražbina prelazi dio plaće koji može biti predmet ovrhe, ovrha se određuje i provodi u korist svakoga od takvih ovrhovoditelja razmjerno visini njihovih tražbina. 

Osim ovrhe na plaći, gdje bi oboje djece moglo dobivati mjesečni dio na ime alimentacije, zbog visine duga imate na raspolaganju druge predmete i sredstva ovrhe kao što je ovrha na pokretninama, autu, nekretninama… Također, ako roditelj ne uzdržava maloljetno dijete dužni su ga uzdržavati baka i djed po tom roditelju, pa postoji i ova mogućnost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 43 minuta, Borbena7 je napisao:

Je li ova presuda pravomoćna? Jeste li se žalili na istu zbog utvrđene visine alimentacije?

Pravda je, jer ti novci ne pripadaju ˝bivšoj˝ već tom drugom djetetu koje je financijski zakinuto isto kao i Vaše dijete.  

Mene zanima što ste Vi sve pokušali da bi se naplatiti sa ovršnom ispravom?

Ovršni zakon kaže, da se više ovrhovoditelja koji ostvaruju svoje novčane tražbine prema istom ovršeniku i na istom predmetu ovrhe namiruju onim redom kojim su stekli pravo da se iz toga predmeta namire, ako zakonom nije drukčije određeno.

Međutim, čl. 198. Ovršnog zakon kaže nešto što bi Vam išlo u prilog kod ovrhe na plaći (to nije ovrha na Fini). Naime, ako pravo na zakonsko uzdržavanje prema istom ovršeniku ima više osoba, a ukupni iznos njihovih tražbina prelazi dio plaće koji može biti predmet ovrhe, ovrha se određuje i provodi u korist svakoga od takvih ovrhovoditelja razmjerno visini njihovih tražbina. 

Osim ovrhe na plaći, gdje bi oboje djece moglo dobivati mjesečni dio na ime alimentacije, zbog visine duga imate na raspolaganju druge predmete i sredstva ovrhe kao što je ovrha na pokretninama, autu, nekretninama… Također, ako roditelj ne uzdržava maloljetno dijete dužni su ga uzdržavati baka i djed po tom roditelju, pa postoji i ova mogućnost.

Prije 43 minuta, Borbena7 je napisao:

Je li ova presuda pravomoćna? Jeste li se žalili na istu zbog utvrđene visine alimentacije?

Pravda je, jer ti novci ne pripadaju ˝bivšoj˝ već tom drugom djetetu koje je financijski zakinuto isto kao i Vaše dijete.  

Mene zanima što ste Vi sve pokušali da bi se naplatiti sa ovršnom ispravom?

Ovršni zakon kaže, da se više ovrhovoditelja koji ostvaruju svoje novčane tražbine prema istom ovršeniku i na istom predmetu ovrhe namiruju onim redom kojim su stekli pravo da se iz toga predmeta namire, ako zakonom nije drukčije određeno.

Međutim, čl. 198. Ovršnog zakon kaže nešto što bi Vam išlo u prilog kod ovrhe na plaći (to nije ovrha na Fini). Naime, ako pravo na zakonsko uzdržavanje prema istom ovršeniku ima više osoba, a ukupni iznos njihovih tražbina prelazi dio plaće koji može biti predmet ovrhe, ovrha se određuje i provodi u korist svakoga od takvih ovrhovoditelja razmjerno visini njihovih tražbina. 

Osim ovrhe na plaći, gdje bi oboje djece moglo dobivati mjesečni dio na ime alimentacije, zbog visine duga imate na raspolaganju druge predmete i sredstva ovrhe kao što je ovrha na pokretninama, autu, nekretninama… Također, ako roditelj ne uzdržava maloljetno dijete dužni su ga uzdržavati baka i djed po tom roditelju, pa postoji i ova mogućnost.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Presuda je pravomocna sa 21.1.2020 nisam se zalila jer odvjetnik kaze da mora proc neko vrijeme da placa kako bi trazili vecu alimentaciju jer mi nemamo veze sa drugim slucajem...hmmm????slazem se da drugom dijetetu ide ali ne i to da dijete 11 god prima 2200 a dijete skoro 14 god 800 kn...na spisu za alim.2200 naveo je godinu dana rada u Njemackoj pa mi je jasna visina na mom je naveo da tek putuje u Njemacku posao ga ceka pa imam presudu na 800 kn...dva razlicita spisa isti otac dvoje djece...sve sto sam saznala u meduvremenu...pretpostavljam da mu bivsa ima ovrhu na fini pa se tako naplacuje bezbrizno a ja cekam da mi uplati kako hoce,kad hoce i koliko hoce...za pokretnine,nekretnine,roditelje kaze mi odvjetnik nemremo nista ...pa se zato savjetujem...nije mi jasno bas kako nemogu nista...moj odvjetnik bi morao moc trazit izvode iz banke...uplate od poslodavca,prijave i moze bez problema saznat sve isto kao sto nebi smio bit problem da se dijeca razlike u godina toliko razlikuju ...ispada da moje dijete nema potrebe i nije bitno ...bolje ista nego nista ili ????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 39 minuta, ANDIJEO je napisao:

Presuda je pravomocna sa 21.1.2020 nisam se zalila jer odvjetnik kaze da mora proc neko vrijeme da placa kako bi trazili vecu alimentaciju

Ovo mi je prilično upitno, ali bez uvida u presudu ne bih više od ovoga komentirala.

Prije 44 minuta, ANDIJEO je napisao:

pokretnine,nekretnine,roditelje kaze mi odvjetnik nemremo nista ...pa se zato savjetujem...nije mi jasno bas kako nemogu nista.

Treba pokušati i utvrditi da se ne može ništa.

Prije 39 minuta, ANDIJEO je napisao:

moj odvjetnik bi morao moc trazit izvode iz banke

Sami pođite u HZMO i tražite podatak gdje otac radi, jer kao vjerovnik imate opravdani pravni interes za ovu informaciju. A nakon toga šaljete ovršnu ispravu tj. presudu sa klauzulom pravomoćnosti i ovršnosti na sebi, te zahtjev za prisilnu naplatu izravno njegovom poslodavcu. To bi bila ovrha na plaći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Borbena7 je napisao:

Mogu i moraju Vam dati podatak gdje i od kada je zaposlen.

Evo samo jos inf.zanima me on se mj.mora javit na pro...centar i mj.poslat potvrdu dali je uplatio alimentaciju no ono sto mi je tuzno je to da ja danas pitam gospodu iz centra s obzirom da mi je poslala email ako se mj.nejavi da oni obavjestavaju sud...jer krsi uvijetnu ostanem zatecena pitanjem dali znate da on nije 5 mj.uplatio alim...dobim odg.neznam ali hvala vam na inf.probat cu ga nazvat ili poslati dopis da mi se javi...nerazumijem kako je moguce da nam se ovakve stvari dogadaju..da ja moram obavjesravat gospodu iz centra pitam se sta bi bilo da joj se nisam javila...dali bi oatalo na tome ili bi pogledala papire i obavijeatila sud ili nasla nacin...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija