Jump to content

Ustupanje udjela


Marko Polic

Preporučene objave

Lijepi pozdrav,

Imam dva brata i oni zajedno sa mnom i majkom su vlasnici udjela u kuci, okucnici, livadama itd....

Oba brata se zele odreci svoga udjela u moju korist. Kakav je postupak kod toga i da li ja moram placati neki porez na dobivanje tog udjela ?

Svjesni smo da cemo kad majka premine opet imati ostavinsku i djeliti majcin dio imovine.

Moje je pitanje da li je najbolje da se odmah oni odreknu i majcinog nasljedstva ili da cekamo ostavinsku u nadamo se ne tako skoro vrijeme?

Hvala unaprijed

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne mogu se oni odreci svog trenutnog vlasnistva, niti se mogu odreci unaprijed svog nasljedstva.

Mogu Vam darovati ili prodati svoje udjele (one koje sad imaju), a na to cete platiti porez 3% (nevezano da li se radi o daru ili kupoprodaji).

A mogu i darovati majci, u tom slucaju nece platiti porez jer se porez ne placa u direktoj liniji. Nakon dvije godine, majka moze Vama darovati cijeli svoj udjel (i svoj koji sad ima + ovo sto ce dobiti od sinova), opet bez placanja poreza.

Najbolje da Vam daruje cijeli svoj udio prije smrti jer ce i javnobiljeznicka nagrada na ostavinskoj (nadam se u ne tako skoro vrijeme) biti manja. Za njezinu sigurnost, neka upise pravo stanovanja ili plodouzivanja na kuci, tako da se ne mora bojati gdje ce zivjeti ako dode do kakvih problema nakon sto Vam daruje cijeli svoj udio.

Ako imate jos nekretnina u kojima dijelite vlasnistvo s bracom, mozete sporazumno razmjeniti udjele tako da nije svatko suvlasnik u svakoj nekretnini, nego da svatko ima svoju nekretninu. Na takav sporazum se isto ne placa porez.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija