Jump to content

Založno pravo na nekretnini


zg_grof

Preporučene objave

Poštovani! Molio bih Vas za pomoć. Godine 2010. doneseno je rješenje kojim se u korist RH upisuje založno pravo na mom stanu. Dug je u tom trenu iznosio 295.910,62 kn. Upis u zemljišne knjige proveden je 07.10.2014. Dana 09.04.2013. godine podnio sam zahtjev zahtjev za utvrđivanje relativne i apsolutne zastare na računima poreza i doprinosa. Ministarstvo financija-Porezna uprava, Područni ured Zagreb  05.07.2018. donosi rješenje kojim se otpisuje skoro čitav dug (ostaje još17.750,99 kn, na što sam Poreznoj uložio žalbu s obzirom da je dug iz 2004. i 2005. kao i ovaj koji je otpisan) uz obrazloženje "Budući  je porezni obveznik predao zahtjev za zastaru prava na naplatu prije upisa založnog prava na nekretninu, a i za dugove je nastupila zastara prava na naplatu prije upisa založnog prava, dugovi se otpisuju." Nakon toga tražio sam od suda da se povuče založno pravo, pošto je skoro čitav dug otpisan. Međutim sud me je odbio, jer Dorh koji je protustranka to ne priznaje. Što mi je dalje činiti?

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 6 mjeseci kasnije...

 

 

, Borbena7 je napisao:

Da bi založno pravo na nekretnini prestalo treba prestati i tražbina koju je osiguravalo. Nije dovoljno da je dio duga otpisan ili namiren, potrebno je cjelovito rješavanje duga, bilo otpisom ili podmirenjem.

Poštovanje

Zanima me da li je moguća ovrha na nekretnini na kojoj postoji založno pravo, s time da je iznos glavnice manji od 40000,00 kn? Založno pravo je javna isprava, ili se varam??

Nadalje, zamima me da li je došlo do zastare sporednih trazbina, obzirom da je od roka za isplatu otkupa stana prošlo skoro osam godina, a vjerovnik nije nikada poduzimao nikakve pravne radnje?

Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sad, vanasilvana je napisao:

Nije nikada pokrenut ovršni postupak, sada mi prijete da će ga pokrenuti??

Da li nešto znači čl.290, st.3, OZ u smislu da će sud odbiti svaki prijedlog za namirenje osigurane tražbine kojoj glavnica ne prelazi 40000,00 kn, bez obzira na zabilježbu ovršnosti tražbine u zemljišnim knjigama i drugim javnim očevidnicima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sad, vanasilvana je napisao:

Da li nešto znači čl.290, st.3, OZ u smislu da će sud odbiti svaki prijedlog za namirenje osigurane tražbine kojoj glavnica ne prelazi 40000,00 kn, bez obzira na zabilježbu ovršnosti tražbine u zemljišnim knjigama i drugim javnim očevidnicima.

Inače je otkup bio 20 godina, i zadnji anuitet je trebalo podmiriti 2013.godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, vanasilvana je napisao:

Da li nešto znači čl.290, st.3, OZ u smislu da će sud odbiti svaki prijedlog za namirenje osigurane tražbine kojoj glavnica ne prelazi 40000,00 kn, bez obzira na zabilježbu ovršnosti tražbine u zemljišnim knjigama i drugim javnim očevidnicima.

Takoder i čl.80b OZ.??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, Borbena7 je napisao:

Zastara nastupa pet godina o dospijeća svake pojedine rate.

Izvinjavam se ako sam fulala temu, jer se zapravo radi o prodanom dugu Eos Matrixu...ovrha iz 2008.godine??

prilikom ustupanja duga obično se radi tkz. STOCK, ili datum presijeka dugovanja. Zanima me da li postoji obveza obavještavanja dužnika o tome, jer bilo bi normalno da barem taj dio obznane ovršeniku, i čija bi to bila dužnost, ustupatelja duga ili pak preuzimatelja duga??

Smatram normalnim da čovjek bude upoznat s dugovanjem.

A što se tiče ugovora o cesiji, za ovršenika nema važnosti iz razloga što cedent na cesionara prenosi sva svoja prava, ali je bitno da cesionar ne dobije još i veća prava, obzirom da nisam još čula da je netko dobrovoljno dobio taj famozni STOCK!!

Zanima me da li sam u pravu, i ako je moguće Vaš savjet...hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, vanasilvana je napisao:

Datum presjeka duga, odnosno dan potpisa ugovora o cesiji uz koji cedent predaje cesionaru točan iznos duga po glavnici i sporednim potraživanja temeljem ovršne isprave...pojednostavljeno, to je iznos dugovanja koje prodano temeljem cesije.

Ovo Vam mogu i ne moraju predočiti, ali svakako moraju opravdati to svoje potraživanje kada pokreću ovršni postupak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, zg_grof je napisao:

Poštovani! Molio bih Vas za pomoć. Godine 2010. doneseno je rješenje kojim se u korist RH upisuje založno pravo na mom stanu. Dug je u tom trenu iznosio 295.910,62 kn. Upis u zemljišne knjige proveden je 07.10.2014. Dana 09.04.2013. godine podnio sam zahtjev zahtjev za utvrđivanje relativne i apsolutne zastare na računima poreza i doprinosa. Ministarstvo financija-Porezna uprava, Područni ured Zagreb  05.07.2018. donosi rješenje kojim se otpisuje skoro čitav dug (ostaje još17.750,99 kn, na što sam Poreznoj uložio žalbu s obzirom da je dug iz 2004. i 2005. kao i ovaj koji je otpisan) uz obrazloženje "Budući  je porezni obveznik predao zahtjev za zastaru prava na naplatu prije upisa založnog prava na nekretninu, a i za dugove je nastupila zastara prava na naplatu prije upisa založnog prava, dugovi se otpisuju." Nakon toga tražio sam od suda da se povuče založno pravo, pošto je skoro čitav dug otpisan. Međutim sud me je odbio, jer Dorh koji je protustranka to ne priznaje. Što mi je dalje činiti?

Unaprijed hvala!

Da bi Vam se skinulo založno pravo na nekretnini, Porezna uprava mora poslati dopis nadležnom tijelu, ne Vi. 

Uzmite u obzir i to da ako Vam je založno pravo za neki dio poreznog dugovanja, znači za neku poreznu godinu, stavljeno prije nastupa zastare (jer Vam u postupku može biti više poreznih rješenja na temelju kojih se evidentira založno pravo iz raznih poreznih godina), onda Vam se u tom slučaju, otpisuje samo zastarjela kamata, ali ne i glavnica za to razdoblje. To ne mora biti kod Vas slučaj, samo spominjem za svaki slučaj jer Vam je dio dugovanja otpisan, a dio nije.

uređeno: od Wallflower
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija