Jump to content

Dioba bračne stečevine


ilesilic

Preporučene objave

Molim objašnjenje što raditi.

Osobe A i B su bile u braku.

Brakorazvodna parnica je završila i razvedene su.

Parnica za podjelu bračne stečevine nije završila. Osoba A je umrla.  Smatra li se to sada završenom parnicom? Ukoliko ne što sada mora raditi osoba B? Kome sada pripada bračna stečevina? Nisu imali djece. Roditelji su im živi.

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zbog smrti stranke sud po službenoj dužnosti mora napraviti prekid postupka (donosi odluku o prekidu postupka). A prema ZPP-u ovakav postupak koji je prekinut iz navedenenog razloga, nastavit će se kad nasljednik ili skrbnik ostavštine preuzmu postupak ili kad ih sud na prijedlog protivne strane ili po službenoj dužnosti pozove da to učine. Tako da bi trebali ukazati sudu da je osoba preminula i da predlažete nastavak postupka u odnosu na njene nasljednike. Bitno je da je ostavinski postupak okončan i da su utvrđeni nasljednici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.

Što je s drugim mirovinskim stupom od osobe A? To ulazi naknadno u podjelu bračne stečevine ili se to rješava na ostavinskoj? Ima li osoba B uopće sada pravo na dio tog novca s obzirom na to da su godinama bile u braku ili nema nikakvih prava s obzirom na to da su službeno razvedene u siječnju?

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , ilesilic je napisao:

Što je s drugim mirovinskim stupom od osobe A? To ulazi naknadno u podjelu bračne stečevine ili se to rješava na ostavinskoj?

Pravila svih osiguravatelja su:

...Ako član OMF umre prije ostvarivanja prava na mirovinu, a članovi obitelji nemaju pravo na obiteljsku mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, ukupno kapitalizirana sredstva na računu preminulog člana OMF predmet su nasljeđivanja, prema Zakonu o nasljeđivanju.

U trenutku razvoda osoba A bila je živa, pa stoga nije bilo uvjeta da se kapitalizirana štednja definira kao bračna stečevina, obzirom da je to bio doprinos njenim pravima iz mirovinskog osiguranja. Ali kako je osoba naknadno preminula a da nije ostvarila mirovinu, ta sredstva postaju dio ostavinske mase.

Citiraj

Ima li osoba B uopće sada pravo na dio tog novca s obzirom na to da su godinama bile u braku ili nema nikakvih prava s obzirom na to da su službeno razvedene u siječnju?

Po mom mišljenju , sredstva koja su uplaćena u fond za trajanja bračne zajednice bila bi bračna stečevina.

Uplate tih sredstava u fond su izravno vezane uz mjesečni obračun plaće, a plaća je stečena radom supružnika. 

Tako se može tvrditi da je za sredstva iz tog fonda zapravo lakše dokazati da su bračna stečevina nego za bilo koju drugu imovinu za koju se tek predmijeva da je bračna stečevina , tj supružnici u postupku zapravo moraju dokazivati da nije.

Ovo je u svakom slučaju zanimljivo pravno pitanje, i dozvoljavam da bi bilo moguće i neko drugačije tumačenje.

uređeno: od felixx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno na odgovoru.

Pitam zato jer roditelji pokojne (prometna) bivše supruge ne žele odustati od tužbe i traže sve što je ona tražila pa smatram da onda i ja imam pravo tražiti dio iz drugog mirovinskog stupa jer oni nama nikada ničime nisu pomogli za vrijeme braka pa kada već polažu pravo na moju imovinu koja je plaćena mojoj plaćom onda valjda i ja imam pravo na drugi stup bivše supruge. 

Da oni odustanu od tužbe ja bih im ostavio taj stup, ali kako ne žele, onda smatram da je u redu da i ja tražim svoj dio.

Sada ne znam da li ja moram doći na ostavinsku raspravu (ne znam uopće kako i gdje saznati kada će se to održati) ili to tražiti dodatno na bračnoj diobi?

Mislim da će mi trebati odvjetnik za ovo. Postoji li neki specijalizirani odvjetnički ured za ovakva pitanja ili to rade svi odvjetnici?

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , ilesilic je napisao:

Sada ne znam da li ja moram doći na ostavinsku raspravu (ne znam uopće kako i gdje saznati kada će se to održati) ili to tražiti dodatno na bračnoj diobi?

Ne znate da li je već održana ostavinska? Možete od nadležnog suda tražiti rješenje o nasljeđivanju kao osoba koja ima pravni interes, naravno ukoliko je ostavinska rasprava provedena.

prije 22 sati , ilesilic je napisao:

Mislim da će mi trebati odvjetnik za ovo. Postoji li neki specijalizirani odvjetnički ured za ovakva pitanja ili to rade svi odvjetnici?

Nitko ne radi sve. Imate na forumu rubriku Tražim odvjetnika, a gdje možete postaviti objavu da tražite odvjetnika. Uz napomenu da naznačite na području kojeg grada tražite pravnu pomoć.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija