Jump to content

Problem kategorizacija soba


bersis

Preporučene objave

Dobar dan,

Moji obitelji imaju kuću koju bi htjeli iznajmljivati turistima kao sobe (ukupno 3 sobe (svaka po 10m2) preko od sobe se nalazi 1 WC i 1 kupaonica, svje ma istom katu).

Dokumenti su sve u redu (kuća je prije 1962 izgrađena). Kuća nije zaštićeno kulturno dobro ali smještena je unutar kulturno-povijesne cjeline.

Sad su bili djelatnici ureda za kategorizaciju.

Kažu da nije moguće iznajmljivanje soba pošto sobe nemaju min 15m2 i svaka soba treba imati svoju kupaonicu. Tako ćemo dobiti negativno rješenje za kategoriju. Moguce bi bio apartman ako se namjesti i izgradi.

Dobro razumjemo da za sobe ima uvjete. Samo je pitanje dali je to kraj priče. Apartman nije moguće pošto ima tu mnogo rada i kad zamislim uništiti taj cca 60 godine stari parket uništiti meni se vrti u glavi.

Kažem ja djelatnicima

- da je kuća smještena unutar kulturno-povijesne cjeline

- da iznajmljivač posluje ljeti od 1.5. do 31.10.

Pitam dali to ništa ne znači, oni kažu citao sam stari pravilnik i to ništa nije moguće pošto se sve promijenilo.

To je ovaj pravilnik?:

Pravilnik o razvrstavanju i kategorizaciji objekata u kojima se pružaju ugostiteljske usluge u domaćinstvu.

Tamo piše:
Članak 3.

(3) Iznimno od stavka 1. ovog članka, a na zahtjev iznajmljivača, temeljem isprava o zaštiti povijesno-kulturnih dobara, ministar nadležan za ugostiteljstvo i turizam (u daljnjem tekstu: Ministar) može odobriti odstupanja od propisanih uvjeta za vrstu i kategoriju osim za površinu modula ili ako nisu osigurani uvjeti za nesmetanu i potpunu funkcionalnu namjenu objekta.

    (4) Objekt u kojem iznajmljivač posluje ljeti od 1. svibnja do 31. listopada ne mora zadovoljiti određene uvjete sukladno prilozima ovog Pravilnika. U cilju zaštite okoliša, rublje za krevet i ručnici mogu se mijenjati na zahtjev gosta, ako je o tome istaknuta obavijest u objektu.

Ja mislim da je moguće pošto se kuća nalazi

a) unutar kulturno-povijesne cjeline grada

b) iznajmljivač posluje od 1.5. do 31.10. ljeti u kući tako da ne mora zadovoljiti određene uvjete sukladno prilozima Pravilnika.

Šta mislite, dali ima još mogućnosti dobiti kategorizaciju za sobe ili je to kraj priče pošto su djelatnici u pravu?

pozdrav i hvala na komentarima.

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , bersis je napisao:

Šta mislite, dali ima još mogućnosti dobiti kategorizaciju za sobe ili je to kraj priče pošto su djelatnici u pravu?

Gledajući odredbe Pravilnika te Prilog za sobe i studio apartmane djelatnici bi bili u pravu.

Naime, odredbe koje citirate propisuju

prije 8 sati , bersis je napisao:

3) Iznimno od stavka 1. ovog članka, a na zahtjev iznajmljivača, temeljem isprava o zaštiti povijesno-kulturnih dobara, ministar nadležan za ugostiteljstvo i turizam (u daljnjem tekstu: Ministar) može odobriti odstupanja od propisanih uvjeta za vrstu i kategoriju osim za površinu modula ili ako nisu osigurani uvjeti za nesmetanu i potpunu funkcionalnu namjenu objekta.

što prema boldanome znaći da soba (pod pretpostavkom da govorimo o dvokrevetnoj) svejedno mora imati kupaonicu i minimalnu površinu 14,5-15,5 m2 prema odredbama o sastavu i površini modula sobe.

Nadalje, odredba

prije 8 sati , bersis je napisao:

(4) Objekt u kojem iznajmljivač posluje ljeti od 1. svibnja do 31. listopada ne mora zadovoljiti određene uvjete sukladno prilozima ovog Pravilnika...

samo kaže da se ne moraju zadovoljavati određeni uvjeti iz Priloga a to su npr., da ne mora imati dodatni pokrivač po osobi ili grijanje sobe/kupaonice. Dakle, ta odredba se ne može shvatiti kao da se ne moraju zadovoljiti ostali propisani uvjeti među kojima su sastav i površina modula sobe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Spitfire je napisao:

Gledajući odredbe Pravilnika te Prilog za sobe i studio apartmane djelatnici bi bili u pravu.

To znači ako nebi mogao pretvoriti cijeli kat u apartman tu je kraj za mene kao iznajmljivač?

Nema mogućnost za odstupanja od uvjeta niti iznimaka?

Trenutno nemogu ni reč dali je moguće pretvoriti sobe u apartman. To bi morao procjeniti arhitekt ili građevinski savjetnik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija