Jump to content

prodaja kuće


treskab

Preporučene objave

Sklopio sam predugovor o prodaji kuće i dobio kaparu. Rok za realizaciju predugovora prošao je u svibnju.

Kupac me je obavijestio da zbog situacije sa korona virusom nije u mogućnosti isplatiti ostatak iz predugovora

i suglasan je ostati bez kapare. I dalje je zainteresiran za kuću ali nije u mogučnosti dobiti kredit od banke na koji je računao u vrijeme sklapanja predugovora.

Radi se o obitelji sa troje male djece, podstanari su.   Žao mi ih je te bih im htio pomoći na način da im predložim da ih beskamatno financiram na način da mi

mjesečno otplaćuju određeni iznos sa svrhom otplate a ostatak da otplate kada realiziraju kredit. Dopustio bih im da se usele ali ne bi nekretninu gruntovno prenijeli

sve dok ne isplate do kraja. Ne bih im našlaćivao stanarinu.

Pitam, što bih trebao učiniti da se osiguram u slučaju različitih opcija koje bi se mogle dogoditi u slučaju da zamišljeni posao krene u lošem smjeru.

Svjestan sam rizika ali sam svjestan da ako i raskinem ugovor kuću ne ću skoro prodati zbog situaciji na tržištu. Radi se o kući na selu vrijednosti 25.000 € u koju treba uložiti da

bi bila za stanovanje. Kupci su već dijelom izvržili neke radove.

Hvala na pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sklopite ili ugovor o kupoprodaji s obročnom otplatom cijene (ovako kako navodite) ili ugovor o najmu s pravom prvokupa, ali bolje ovo prvo. U ugovor stavite da ćete izdati tabularnu ispravu za prijenos prava vlasništva kada sve rate budu otplaćene. E sad, u slučaju da ne budu nikad u cijelosti otplaćene, onda će se ugovor o kupoprodaji raskinuti, a svaka će strana morati vratiti ono što je primila na ime ispunjenja. To je potencijalno negativno za obje ugovorne strane, jer će Vam možda s odgodom biti vraćena kuća kojoj će biti narušena vrijednost njihovim stanovanjem, a za njih zato što će možda uložiti u nekretninu što će na koncu možda morati prepustiti Vama. Svaki dugotrajni ugovor je rizik, jer što je vrijeme ispunjenja dulje, to ima više šanse da će se dogoditi nešto što će osujetiti izvršenje (gubitak posla, Vaše predomišljanje itd.)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala lijepo na odgovoru. U pravu ste. Rizik je u ovo vrijeme.

Zašto ja ne bi u kupoprodajnom ugovoru na obročnu otplatu stavio da ako mi ne sjednu 2 ili 3 rate za redom

da se ugovor raskida i kupac ostaje bez svega do tada uplaćenoga. Tako je i sada ostao bez uplaćene kapare.

No sada bih mu ja snizio cijenu za tu kaparu tako da ne bi on ostao bez tih novaca ako se odluči na kupovinu na rate.

No ako i dođe do odustajanja, kako napisati ugovor a da se on mora iseliti sa obitelji ( supruga i troje djece ). Nikako zar ne?

Sa štovanjem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Odlučio sam se na prodaju kuće na obročnu otplatu po 300 € mjesečno i dopustiti

da se usele bez naplate stanarine već samo stvarnih režijskih troškova stanovanja. 

Takva otplata išla bi tako dugo dok si ne riješe kredit ali najdulje na 2 godine.

Ako odustanu ili ne plate 2 rate i režije, ugovor se raskida i ostaju bez uplaćenih rata i svega uloženog u nekretninu

i imaju rok 30 dana za iseljenje.

U privitku je ugovor koji sam ja osmislio pa molim primjedbe na njega.ugovor1.docx

A što je sa porezom na promet nekretnina.

Kada ga plaćam ako prodajem na rate?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da znam. Krivo sam postavio pitanje.

Htio sam pitati kada se plaća porez. Sada po zaključenju ugovora ili kasnije kada bude sve plaćeno.

Niste mi komentirali ugovor u privitku koji sam sam sastavio. Da li bi to prošlo u ovom obliku.

Namjeravamo ga ovjeriti kod javnog bilježnika jer mislim da bi me kod odvjetnika puno došlo.

Hvala

                 Sa štovanjem

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po zaključenju ugovora, odnosno ovjeri kod javnog bilježnika, s obzirom da javni bilježnik šalje ugovore u Poreznu upravu. Ugovor je u redu, morate točno naznačiti nekretninu, te ostajete vlasnik do konačne isplate kupoprodajne cijene. A posjed, ugovorili ste da kupac nema pravo stupiti u posjed do konačne isplate? Kakva je tu računica za kupca?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najljepše zahvaljujem pomoći.

A računica kukva?! Gledam svoju računicu i da njega prisilim da što prije isplati cijeli iznos.

Jedino što neću ići u obliku ugovora nego predugovora istog sadržaja. To su mi neki savjetovali.

To je povoljnije  za kupca jer nema poreznu obvezu u sve do sklapanja ugovora.

 

Sa štovanjem

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija