Jump to content

kazneni postupak i naplata štete


Corvus

Preporučene objave

Poštovani,

ako mi netko može pomoći savjetom bio bih jako zahvalan.

Naime, imao sam prije par mjeseci prometnu nesreću u kojoj se dogodilo sljedeće: prolazio sam skuterom kroz raskrižje na zeleno svjetlo, a čovjek je, pod utjecajem alkohola, izletio na pješački prijelaz ispred mene, gdje sam se ja zabio u njega, a nakon toga me odbacilo na automobil koji je čekao na raskižju zeleno svjetlo. Oboje smo završili sa teškim tjelesnim ozljedama, a meni je skuter pretrpio priličnu štetu.

Moj problem je što se ja ne mogu naplatiti za popravak skutera pošto je riječ o fizičkoj osobi bez osiguranja, pa se razmišljam o privatnoj tužbi, ali sam u nedoumici da li bi ta tužba imala smisla. Čovjek je penzioner, nekakav probisvijet, gdje mi je rečeno da bi možda bio problem, ako i dobijem postupak, kod naplate štete u istom. Moram isto tako napomenuti da je državno odvjetništvo podiglo kaznenu prijavu protiv njega, i sad čekamo na ročište na sudu.

Pa eto, molim za savjet što i kako postupiti u ovom slučaju.

Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svakako ima smisla, jer ćete po pozitivnom okončanju postupka imati pravomoćnu i ovršnu ispravu, a s kojom možete pokušavati naplatu na određenim predmetima ovrhe (novčana sredstva, mirovina, pokretnine, auto i slično). Ukoliko naplata bude neuspješna, jednog dana se možete pokušati namiriti i od nasljednika dužnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 28 minuta, Borbena7 je napisao:

Svakako ima smisla, jer ćete po pozitivnom okončanju postupka imati pravomoćnu i ovršnu ispravu, a s kojom možete pokušavati naplatu na određenim predmetima ovrhe (novčana sredstva, mirovina, pokretnine, auto i slično). Ukoliko naplata bude neuspješna, jednog dana se možete pokušati namiriti i od nasljednika dužnika.

Da, meni je možda i najveći problem u tome sto ću morati plaćati odvjetnika, a nisam siguran da li ću se uopće uspjeti naplatiti na kraju procesa.

A da li bi se taj postupak vodio usporedno sa ovim za koji trenutno ocekujemo rociste, ili to ide kao novi spor na sud?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo što se vodi protiv njega je kazneni postupak, u kojemu on može očekivati kaznu, ako je kriv za kazneno djelo, te se neće raspravljati o Vašoj šteti. Za naknadu štete ćete morati pokrenuti novi, građanski postupak. Teoretski Vi možete unutar kaznenog postupka postaviti imovinskopravni zahtjev za naknadu štete, ali će Vam se opet dogoditi da će Vas sud uputiti u parnicu s tim zahtjevom (što znači da neće o njemu odlučivati unutar kaznenog postupka, jer za to nema niti vremena niti stručnosti), pa ćete opet morati pokrenuti spomenuti zasebni postupak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija