Jump to content

Majka podigla tuzbu protiv kcerke radi upisa vlasnistva


Tekna

Preporučene objave

Pozdrav,

Ukratko cu opisati svoju situaciju

Majka 80 godiina starosti zivi vec 30 god.u inozemstvu podigla parnicki postupak gdje tuzi mene kcerku da se upise kao vlasnik nekretnine kuce koju je stekla na osnovu bracne stecevine u braku s mojim ocem

Prije 10 god.otac koji je bio vlasnik predmetne nekretnine kod notara daje meni svojoj kcerci dozivotno uzivanje na nekretninu uz usmemu saglasnost moje majke Da bi to dozivotno uzivanje preslo automatski u moje vlasnistvo i gdje sam upisana u zk kao vlasnik

Roditelji se razvode 2012 god.a otac umire prije 5 godina,ostavinska nije sprovedena i sada moja majka trazi putem parnickog postupka da se upise kao vlasnik.

Mene zanima dal ce nju sud upisati kao vlasnika 1/1 ili 1/2 pola ona ,pola preminuli otac .Dal ja imam ikakvo pravo na tu nekretninu 

Hvala unaprijed na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 55 minuta, Tekna je napisao:

Prije 10 god.otac koji je bio vlasnik predmetne nekretnine kod notara daje meni svojoj kcerci dozivotno uzivanje na nekretninu uz usmemu saglasnost moje majke Da bi to dozivotno uzivanje preslo automatski u moje vlasnistvo i gdje sam upisana u zk kao vlasnik

Prije svega da razjasnimo citiranu nejasnu situaciju, ovo iz razloga što doživotno uživanje nekretnine kao osobna služnost ne može preći u pravo vlasništva, glede čega vas pitam što ste točno sklopili sa sad već umrlim ocem. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru

On je meni kod notara napisao da imam pravo koristenja predmetne nekretnine gdje je automatski upisano vlasnistvo na moje ime u zk..

Ne znam dal da se pojavljujem na rocistu jer mi je to sve tesko podnositi jos ako ona ima to pravo zakonski da se upise kao vlasnik ili suvlasnik

Zatim ce sigurno ona i moja sestra podignuti ostavinsku u kojoj ce traziti od mog dijela nuznio dio 

Dal im je istekao rok za trazenje nuznog dijela ..otac je umro u maju 2015 god.

Ne znam koja su moja prava,i vrijednost spora je velika i dal cu morati platiti i sve te sudske troskove .S obzirom da nisam zaposlena i da je moja jedino mjesto stanovanja na toj predmetnoj nekretnini,dok majka i sestra zive vise od 30 god u inozemstvu i materijalno su osigurane

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, Tekna je napisao:

On je meni kod notara napisao da imam pravo koristenja predmetne nekretnine gdje je automatski upisano vlasnistvo na moje ime u zk.

Vjerovanja sam da ste pogrešno protumačili citiranu situaciju jer je sasvim izvjesno da vam je otac darovao nekretninu a za sebe zadržao služnost doživotnog uživanja koja je prestala njegovom smrću. 

 

Prije 4 minuta, Tekna je napisao:

Zatim ce sigurno ona i moja sestra podignuti ostavinsku u kojoj ce traziti od mog dijela nuznio dio 

Majka to nikako neče moći, ovo iz razloga što se pravo na nužni dio izvodi iz prava nasljeđivanja koje je u slučaju majke prestalo razvodom braka. (čl. 25 st. 1. Zakona o nasljeđivanju

 

Prije 9 minuta, Tekna je napisao:

Dal im je istekao rok za trazenje nuznog dijela ..otac je umro u maju 2015 god.

U konkretnom slučaju je protekao rok (3 god od smrti) koji je objektivan, što će reči da za njegov tijek uopće nije bitna činjenica ne provođenja ostavinskog postupka. 

 

Prije 12 minuta, Tekna je napisao:

jos ako ona ima to pravo zakonski da se upise kao vlasnik ili suvlasnik

Mogao bi se i osporiti i takav zahtjev, no nedostaje činjenica o ponašanju tužiteljice u trenutku kad je vaš otac raspolagao nekretninom u vašu korist. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mogu reci da su roditelji bili u braku od 1970 god.Gdje smo rodjene ja i moja sestra sada vec odrasle osobe Roditelji su radili i za svog zivota stekli kucu koja je predmet spora.

Pocetkom ratnih desavanja 1992 god.odlaze u inozemstvo i moja sestra..ja ostajem u kuci i sve do dana danasnjeg tu zivim

Pocetkom zivota njihovog u stranoj drzavi je bilo dobivanje socijalne pomoci a posto to pravo nisu mogli ostvariti jer po zakonu ne mogu biti korisnici soc.pomoci ako imaju nekretnine u svom vlasnistvu Otac je uz usmenu suglasnost majke i sestre prepisao kod javnog biljeznika kucu gdje je bio vlasnik 1/1 .

Mati je cim su dosli u stranu drzavu ostavila oca i otisla zivjeti negdje drugo i da bi se konacno razvela 2012 god.sudski i otac umire iznenada od srcanog udara 2015 god.

Mati ima dva brata koja zive takodje u inozemstvu ,koji su upoznati s njemim zivotom da sa mojim ocem nije od trenutka dolaska u stranu drzavu ni jednog dana skupa bila.

Dal postoji mogucnost da ih predlozim za svjedoke i dal ce ih sud pozvati 

Majka je dala usmenu saglasnost tada joj je odgovaralo zbog primanja ,i sada to trazi nazad ..

Cime bi se mogla braniti ako bi mi mogli predloziti

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 20 minuta, Tekna je napisao:

Mati ima dva brata koja zive takodje u inozemstvu ,koji su upoznati s njemim zivotom da sa mojim ocem nije od trenutka dolaska u stranu drzavu ni jednog dana skupa bila.

Dal postoji mogucnost da ih predlozim za svjedoke i dal ce ih sud pozvati 

Oni mogu biti svjedoci, međutim na koje okolnosti da svjedoče obzirom da su njima poznate citirane činjenice nebitne u trenutnom postupku za utvrđenje bračne stečevine. 

 

Prije 29 minuta, Tekna je napisao:

Cime bi se mogla braniti ako bi mi mogli predloziti

Dokazivati sljedeću činjenicu

 

Prije 29 minuta, Tekna je napisao:

Majka je dala usmenu saglasnost

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav. Imam pitanje u vezi mog slucaja gdje je otac prepisao darovnim ugovorom meni nekretninu gdje je bio vlasnik 1/ 1 i ubracnoj zajednici s mojom majkom i koja sada trazi da se upise njena bracna stecevina u predmetnoj nekretnini. Procitala sam ovaj zakon i da li to znaci da darovni ugovor kojim je otac prepisao predmetnu nekretninu je nistavan

Neovlašteno raspolaganje dijelom bračne stečevine bračnog partnera

Član 265 Porodičnog zakona FBiH

Član 103 Zakona o obligacionom odnosima

U SITUACIJI KAD JEDAN BRAČNI DRUG BEZ PRISTANKA DRUGOG BRAČNOG DRUGA RASPOLAŽE STVARIMA IZ ZAJEDNIČKE IMOVINE, A RADI SE O RASPOLAGANJU IZVAN GRANICA REDOVNOG RASPOLAGANJA, PRAVNI POSAO KOJIM JE RASPLAGANJE PREUZETO JE NIŠTAV U SMISLU ODREDBE ČLANA 103. STAV 1 ZOO, JER JE SKLOPLJEN PROTIVNO KOGENTNOJ PRAVNOJ NORMI IZ ČLANA 265. PORODIČNOG ZAKONA.

(Presuda Vrhovnog suda Federacije Bosne i Hercegovine broj: 65 0 P 049 691 12 Rev od 11.06.2016g)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija