Jump to content

Razgovor o plaći


Mali od Posla

Preporučene objave

Pozdrav,

Radim u trenutnoj firmi već više godina i kontinuirano prilikom dogovora povišice dobivam generične "savjete" vezane uz područje i način pristupa radu. Svoj posao odrađujem u cijelosti, i smatram da tu nema potrebe za pritužbama. Nisam tu da ocjenjujem vlastiti rad, jer jasno je da će firma/vodstvo firme to ocijeniti kako oni to žele. Zanima me samo kolika je legalna čvrstoća kada u Ugovoru o radu stoji kako ne smijemo raspravljati o/znati plaće svojih kolega. Odnosno, budući da znam da ljudi koji generalno rade manje od mene (imaju lošiji pristup radu na dnevnoj bazi) imaju znatno višu plaću u odnosu na moju, zanima me da li takvo znanje mogu iskoristiti bez da naštetim kolegama budući da oni nisu krivi za nepravedan tretman evo već 5. godinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako ste zaposleni kod privatnog poslodavca koji nema pravilnik o sistematizaciji i plaćama za određeno radno mjesto, tada pravila nema - svatko pojedinačno pregovara o plaći za svoj rad. Znanje o tuđim plaćama koje imate iz neformalnih razgovora, u tom Vam smislu ne pomaže, tim više što kriteriji za određivanje plaće nisu samo sama plaća, već i porezni tretman plaće, putni troškovi i sl. Npr., ako netko ima uzdržavane članove ili djecu na svojoj poreznoj kartici, a plaća je određena u bruto iznosu, imat će veću plaću od Vas iako je osnovna plaća ista, jer ima veći osnovni osobni odbitak. Ili, ako netko živi dalje i ima veći putni trošak, ukupna plaća će mu biti veća. Dakle, teško je promatrati ovo kao kriterij. 

Predlažem da ponovno pokrenete pojedinačne pregovore o plaći, prezentirate se na adekvatan način, pa čak, jer znam da to ljudi rade u nekim branšama, iskoristite kao "polugu" ponudu od konkurenta ili drugog poslodavca. Ako ste svom poslodavcu nezamjenjivi, htjet će se primaknuti toj ponudi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Ako ste zaposleni kod privatnog poslodavca koji nema pravilnik o sistematizaciji i plaćama za određeno radno mjesto, tada pravila nema - svatko pojedinačno pregovara o plaći za svoj rad. Znanje o tuđim plaćama koje imate iz neformalnih razgovora, u tom Vam smislu ne pomaže, tim više što kriteriji za određivanje plaće nisu samo sama plaća, već i porezni tretman plaće, putni troškovi i sl. Npr., ako netko ima uzdržavane članove ili djecu na svojoj poreznoj kartici, a plaća je određena u bruto iznosu, imat će veću plaću od Vas iako je osnovna plaća ista, jer ima veći osnovni osobni odbitak. Ili, ako netko živi dalje i ima veći putni trošak, ukupna plaća će mu biti veća. Dakle, teško je promatrati ovo kao kriterij. 

Predlažem da ponovno pokrenete pojedinačne pregovore o plaći, prezentirate se na adekvatan način, pa čak, jer znam da to ljudi rade u nekim branšama, iskoristite kao "polugu" ponudu od konkurenta ili drugog poslodavca. Ako ste svom poslodavcu nezamjenjivi, htjet će se primaknuti toj ponudi.

U pravilu i govorim o bruto iznosu plaće dogovorenom. Prethodno sam bio u tzv. nekoj vrsti konflikta s osobom koja je trenutno u jačoj poziciji da utječe na iznos plaće. Konflikt se odnosio na neprofesionalno i pomalo bullying ponašanje nadređene osobe prema meni i još nekoliko pojedinaca. Nadređeni toj osobi ne dijele negativno mišljenje te zapravo ne postoji neki jasni izlaz iz situacije. A opet bez da navodim znanja o plaćama ostatka ljudi na istom radnom mjestu, nemam "dokaze" o tome da se radi o namjernom kažnjavanju/zakidanju. Posao koji radim mi je iznimno drag i zanimljiv, ima prostora za napredak što u raznim pogledima znanja, a mislim i profesionalno, no očito postoje prepreke koje tu treba na neki način nadić.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je riječ o mobingu od strane nadređene osobe, to trebate dokumentirati, iako u ovom trenutku nemate negativnih zdravstvenih posljedica od mobinga. Dakle, morate si pribilježiti tko Vas je, kako i kada bullyao, tko je bio prisutan i tko to može potvrditi. Te stvari nisu bezazlene, odnosno mogu se razviti u gore zlostavljanje ako se na njih ne reagira, pa nije tu samo riječ o plaći, već i o svemu drugome. Uprava voli menadžere koji su probitačni i koji znaju prisiliti podređene da postignu što bolje radne rezultate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija