Jump to content

Ugovor o doživotnom uzdržavanju nakon razvoda


anonimno1

Preporučene objave

Moja supruga je sklopila ugovor o doživotnom uzdržavanju sa svojom nonom prije 10 godina, za vrijeme našeg braka. Pošto je došlo do razvoda braka, koji je trajao 15g između mene i supruge, i ona sa nonom nije u dobrim odnosima pa se ja već 3g brinem o noni, sada i više nego prije jer ima 85 godina. Imam li ja pravo na dio te nonine imovine? Nona ima želju ostaviti imovinu meni i djeci (koja su nakon razvoda pripala meni). 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, anonimno1 je napisao:

Spada li on na neki način u bračnu stečevinu? 

Predmet bračne stečevine može biti i vlasništvo na pokretninama i nekretninama koje su stečene na temelju ugovora o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju. Naime, imovina koju dobije jedan bračni drug na temelju ugovora o doživotnom odnosno dosmrtnom uzdržavanju ulaz i u bračnu stečevinu jer je stečena davanjem uzdržavanja primatelju uzdržavanja, dakle radom ili prihodima od rada bračnih drugova, bez obzira što je samo jedan od njih ugovorna strana takvog ugovora.

O sličnom se očitovao i Županijski sud u Varaždinu, gdje je u predmetu br. Gž .910/12-2, od 4. veljače 2013. zauzeo sljedeći stav:

„Imovina koju je jedan bračni drug stekao na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju ne predstavlja posebnu imovinu tog bračnog druga ako je ta imovina stečena za vrijeme trajanja bračne zajednice i ako su oba bračna druga prihvatila i izvršavala obveze iz ugovora o doživotnom uzdržavanju kojeg je sklopio jedan bračni drug.“ 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 31 minuta, Matrix je napisao:

Predmet bračne stečevine može biti i vlasništvo na pokretninama i nekretninama koje su stečene na temelju ugovora o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju. Naime, imovina koju dobije jedan bračni drug na temelju ugovora o doživotnom odnosno dosmrtnom uzdržavanju ulaz i u bračnu stečevinu jer je stečena davanjem uzdržavanja primatelju uzdržavanja, dakle radom ili prihodima od rada bračnih drugova, bez obzira što je samo jedan od njih ugovorna strana takvog ugovora.

O sličnom se očitovao i Županijski sud u Varaždinu, gdje je u predmetu br. Gž .910/12-2, od 4. veljače 2013. zauzeo sljedeći stav:

„Imovina koju je jedan bračni drug stekao na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju ne predstavlja posebnu imovinu tog bračnog druga ako je ta imovina stečena za vrijeme trajanja bračne zajednice i ako su oba bračna druga prihvatila i izvršavala obveze iz ugovora o doživotnom uzdržavanju kojeg je sklopio jedan bračni drug.“ 

Hvala na odgovoru! 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija