Jump to content

Mirovina za dugogodisnjeg osiguranika i rad u inozemstvu


veky-61

Preporučene objave

Postovani, 

Rodjena sam 01.04.1961, hrvatski branitelj 213 dana, imam jedno dijete, napravila sam pretkompletiranje a trenutno radim u Njemackoj gdje imam 10 godina staza (aktualno 12.029 bodova). Uplacivala sam i drugi stup. Informativni izracun sam trazila s 01.04.2022 godine pa Vas molim okvirni izracun mirovine  jer informativni ne obuhvaca sve podatke. Nadalje, zanima me da li moram dati otkaz njemackom poslodavcu prije podnosenja zahtjeva za mirovinu s obzirom da pravo na njemacku mirovinu ostvarujem 01.04.2024  godine? Ako treba moze li se napraviti anex ugovora o radu na pola radnog vremena i da li onda uz primanje hrvatske mirovine podlijezem oporezivanju njemackog prihoda samo u Njemackoj ili i u Hrvatskoj tj. treba li u poreznoj  napraviti razdvajanje oporezivanja? Znam da je puno pitanja u mojoj situaciji ali dobivala sam razlicite  odgovore i zahvalna sam na konkretnim odgovorima.. LP

INFORMATIVNI IZRACUN.JPG

MORH.JPG

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana veky,

što se odnosi na mirovinu u Njemačkoj o tome ništa nisam pročitao. Mirovinska prava u Hrvatskoj nešto poznam iz životne prakse (nisam pravnik) ali kod Vas mi ima puno nepoznanica baš vezano na priznavanje prava na starosnu mirovinu u Hrvatskoj.   Izračun iznosa starosne mirovine vidite i sami da mi nije problem, isti je kao kod HZMO.

1. iznos mirovine bez uvjeta je u naravi iznos starosne mirovine

2. pravo na priznavanje starosne mirovine ostvarujete kad navršite 63.g. i 6.mj. a to je 01.10.2024.g.

3. možda postoji izuzetak (nisam siguran) ako ste proveli radeći u HV kao DVO najmanje 3.g. na dužnostima sa beneficijama 12/18, ali i tada je umirovljenje tek 01.07.2023.g. ?????

4. u 31.g. ukupnog mirovinskog staža ste uračunali i 213.d. sudjelovanja u Domovinskom ratu + 6.mj. za 1 dijete ?

5. na izabrani nadnevak 01.04.2022.g. nemate pravo na priznavanje ni prijevremene starosne mirovine, trebali bi tada imati najmanje 33.g. efektivnog mirovinskog staža a ni starosne mirovine jer nemate godine živita.

Veky Izračun mirovine.jpg

Veky starosne mirovine.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru ali koliko mi je do sada receno staz u Njemackoj se pribraja hrvatskom stazu i time ja sa 60 godina i 41 god staza ostvarujem pravo na mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika a isplata ide samo iz stecenog hrvatskog staza..postoji ugovor izmedju Njemacke i Hrvatske o priznavanju staza.. Nadam se da cu do kraja godine dobiti i ispravan odgovor..Hvala jos jednom

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana, niste mi odgovorili na pitanje što ste upisali u 31.g. mirovinskog staža u Hrvatskoj u informativnom izračunu kod HZMO, jeste li u to uračunali i 213.d. sudjelovanja u Domovinskom ratu + beneficirani staž nakon rata + 6.mj. za 1 dijete ? 

Jeste li proveli radeći u HV kao DVO najmanje 3.g. na dužnostima sa beneficijama 12/18 uključivo i razdoblje Domovinskog rata (od 01.12.1995. do 30.06.1996.g.), mislim na razdoblje kad Vam je upisano 12/24 ?

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako ste onda došli do 31.g. ?

Ma nema veze što je komplicirano ali molim Vas budite precizni, za sve ima rješenje. Možete kod njih upisati proizvoljni broj godina mirovinskog staža, probajte upisati 41.g., kao i u moju formulu u privitku,

Predlažem da U MORH dostavite zahtjev kao u prilogu, ako sve bude 12/18 onda Vam se godine priznavanja starosne mirovine smanjuju za 1.g. jer ste radili na dužnostima 12/18 dulje od 3.g. a manje od 6.g. 

PS

provjerite adresu MORH-a radi dostave zahtjeva sa povratnicom, u zahtjev upišite svoje podatke.

veky-beneficirani staž.doc

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , veky-61 je napisao:

Hvala na odgovoru ali koliko mi je do sada receno staz u Njemackoj se pribraja hrvatskom stazu i time ja sa 60 godina i 41 god staza ostvarujem pravo na mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika a isplata ide samo iz stecenog hrvatskog staza..postoji ugovor izmedju Njemacke i Hrvatske o priznavanju staza.. Nadam se da cu do kraja godine dobiti i ispravan odgovor..Hvala jos jednom

 

 

prije 2 sati , prof je napisao:

Poštovana, niste mi odgovorili na pitanje što ste upisali u 31.g. mirovinskog staža u Hrvatskoj u informativnom izračunu kod HZMO, jeste li u to uračunali i 213.d. sudjelovanja u Domovinskom ratu + beneficirani staž nakon rata + 6.mj. za 1 dijete ? 

Jeste li proveli radeći u HV kao DVO najmanje 3.g. na dužnostima sa beneficijama 12/18 uključivo i razdoblje Domovinskog rata (od 01.12.1995. do 30.06.1996.g.), mislim na razdoblje kad Vam je upisano 12/24 ?

Tocno je da se staz iz RH i staz u Njemackoj zbrajaju i koriste za steceno pravo kod priznavanja mirovina iz obje zemlje, samo sto se kod uzimanja u obzir staz za 41 godinu (starosna mirovina za dugogodisnjeg osiguranika) priznaje samo efektivan radni staz, znaci u to ne ulazi benficirani niti braniteljski staz, na kraju niste napisali sto ste sve uracunali u ovih 31 godinu radnog staza, sto vas je pitao i postovani prof, pitanje je dali na datum na koji ste dali izracunati mirovinu 01.04.2022 god.  imate tih potrebnih 41 godinu efektivnog radnog staza za "starosna mirovina za dugogodisnjeg osiguranika".

Tocno je da vam se iz svake zemlje izracunava i isplacuje razmjeran dio mirovine prema stazu stecenom u toj pojedinoj zemlji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Efektivnog radnog staza imam ove godine 41 godinu, dakle zbrojeno hrvatski i njemacki staz bez beneficija i braniteljskih dodataka i taj dio nije sporan..moje se pitanje vise odnosilo na to da li moram dati otkaz i ostalo da se ne ponavljam. Pismeni odgovor  mirovinskog imam da ispunjavam uvjete na navedeni datum..to nije bilo moje pitanje nego ostatak..u prvom tekstu...hvala na trudu ali naci cu odgovor. LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija