Jump to content

HZZo isplata za komplikacije u trudnoći


Maxich

Preporučene objave

Poštovani,

imam jednu nejasnoću koja se tiče računovodstva i dobivene potvrde o plaći za zadnjih 6 mj. prema čijem se prosjeku izračunava iznos koji pokriva HZZO za komplikacije u trudnoći.

Na potvrdi o plaći je zadnji navedeni mjesec 11/2020, a bolovanje je nastupilo u siječnju 2021.

Ne bi li na potvrdi o plaći zadnji navedeni mjesec trebao biti 12/2020. s obzirom na to da u zakonu piše:

"Naknada plaće iznosi 100% od osnovice za naknadu plaće, a osnovicu čini prosječni iznos plaće koja je osiguranici isplaćena u posljednjih šest mjeseci prije mjeseca u kojem je nastupilo bolovanje".

Naime, prva navedena plaća na listi je za 6.mj. 2020. godine kada mi je plaća bila 6676 kn. Zadnja isplaćena plaća mi je bila u siječnju, dakle, to je plaća za 12.mj. 2020. godine i veća je za oko 300 kn od one u lipnju 2020. A na listi nije naveden ni 12.mj.2020. kad mi je zapravo isplaćena plaća za 11. mj. Zadnji navedeni mjesec na listi je 11/2020.

 

Hvala!

 

uređeno: od Maxich
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Plaća za 11. mj. isplaćuje se u 12. mj.

Na Potvrdi o plaći su u prvome stupcu navedeni isplaćeni iznosi, naziv tog stupca je Isplata izvršena za mj./god.(2).

Prvi navedeni mjesec je 6/2020, a zadnji 11/2020.

Na čuvanju trudnoće sam od sredine siječnja 2021. Zadnji mjesec koji sam radila bio je cijeli 12.mj. kao i dio tog siječnja u kojem je nastupio bolovanje.

Zadnja isplaćena plaća prije bolovanja bila je ona za 12.mj.2020., a na listi je naveden 11. mj.

Inače se plaća za 12.mj. isplaćuje i 1. mjesecu, naravno da 1.mj. neće biti na listi jer je u njemu stupilo bolovanje. Mene zanima zašto 12.mj. koji sam cijeli radila nije na listi jer bi mi prosjek bio veći, ne puno, ali opet veći.

 

Jasno mi je da je iznos HZZO-a ograničen i da ću za veljaču dobiti taj maksimalni iznos iako mi je plaća veća. Mene zanima što je sa 1.mj.2021. u kojem sam dijelom radila, a dijelom bila na bolovanju.

 

Ono što me još zanima je i kako HZZO pokriva te troškove?

Smatrala sam da za mjesec u kojem sam dijelom radila, HZZO pokriva onaj dio koji se odnosi na bolovanje (do iznosa 4200kn). Kada se zbroji plaća dobivena za siječanj i ono što pokriva HZZO, ukupan iznos ispada manji, i to ne malo manji...

Potvrda o plaći D.P.Bužanić_1.jpg

uređeno: od Maxich
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Vecer! 

Imam jedno pitanje, na bolovanju sam radi komplikacija u trudnoći, ovo će biti prvi mjesec da mi se iplaćauje naknada sa hzzo pa me zanima jedna stvar, pošto mi je bruto plaća preko 7300 a neto plaća 5450 kn bez prijevoza sa prijevozom je veća, zanima me sad pošto je plaća 100% bolovanje zanima me kolika će mi biti naknada dali neko slučajno zna?? 

Jer na hzzo su me trazili potvrdu o plaći u nazad 6 mj da mi mogu iplatiit naknadu u visi plaće pa me sad znima oće li to bit tako... 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 04. 05. 2021. at 2:00, Tinika24 je napisao:

Vecer! 

Imam jedno pitanje, na bolovanju sam radi komplikacija u trudnoći, ovo će biti prvi mjesec da mi se iplaćauje naknada sa hzzo pa me zanima jedna stvar, pošto mi je bruto plaća preko 7300 a neto plaća 5450 kn bez prijevoza sa prijevozom je veća, zanima me sad pošto je plaća 100% bolovanje zanima me kolika će mi biti naknada dali neko slučajno zna?? 

Jer na hzzo su me trazili potvrdu o plaći u nazad 6 mj da mi mogu iplatiit naknadu u visi plaće pa me sad znima oće li to bit tako... 

Koliko znam, vi ćete za komplikacije u trudnoći, do otvaranja porodiljnog dopusta, koji se inače otvara 45 ili 28 dana prije (ukoliko ste u radnom odnosu) dobivati maksimalni iznos od 4.200 i nešto kuna, a kada otvorite porodiljni dobit ćete svoju plaću, bez prijevoza i drugih dodataka.

Kada rodite, rodiljni dopust traje 6 mjeseci i tu ćete primati svoju plaću, također bez dodataka, a za roditeljski dopust, to je drugih 6 mjeseci, najviša naknada je 5.600 kn, a ako vam je plaća niža od toga dobivat ćete svoju plaću, opet bez dodataka, dok onaj kome je plaća veća od najviše naknade dobivat će iznos najviše naknade.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

Imam jedno pitanje vezano uz komplikacije. 

Prošle godine u 8. Mj sam potpisala sporazumni otkaz jer sam još student i mislila sam iskoristiti studentska prava i raditi na studentski ugovor. Međutim u 10 mj je zagustilo sa Covid-om i ja sam izvisila. 

Nakon toga se nisam više zaposlila, izvanredni sam student i koliko ja znam nisam na birou jer imam status studenta. 

Moje pitanje je mogu li ja na osnovu prošlog zaposlenja primati naknadu za komplikacije ili se moram ponovno zaposliti i primiti nekoliko plaća kako bih uopće mogla ići na bolovanje?

Jer koliko sam uspjela proučiti kao izvanredni student nemam nekakva posebna prava. 

Hvala Vam na odgovoru 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Pozdrav, 

imam pitanje vezano za komplikacije u trudnoći. Na bolovanju (komplikacije u trudnoći) sam od 3 mjeseca i u to vrijeme nisam imala uvjet staža te primam naknadu od 831 kn. Kolegice iz računovodstva su mi rekle da kad budem imala 12 mjeseci staža u zadnje dvije godine zovem HZZO i da bi trebali ponovno obračunati naknadu za komplikacije u trudnoći. Međutim, HZZO me odbio s objašnjenjem da kako je bilo na početku bolovanja nastavlja se do kraja, odnosno do otvaranja porodiljinog. 

Ima li netko slično iskustvo, tko je u pravu?

 

LP

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Dobar dan! 

Dobila sam prvu isplatu zavoda za komplikacije za 8 mj. Dio mi je isplatila firma dio zavod jer sam bila na godisnjem da mi ne propadne. Sveukupno sam dobila 300tinjak kn manje od place koja i nije neka 3555kn. Zadnjih 6 mj i vise imam istu placu u lipu. Imam preko 10 staza bez prekida i nisam bila na bolovanju dugo. Citam da je vecinom svima isti iznos naknade ko i placa ako je manja placa pa me zanima dali su mozda u racunovodstvu dali krive podatke ili mi krivo izracunale 10tak dana koje mi je firma isplatila u 8mj.  To još moram provjerit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija