Jump to content

Izdržavanje kazne zatvora i nova optužnica


Zmijanka

Preporučene objave

Molim Vas informaciju!

Zaručnik je odveden u Remetinec na izdržavanje kazne zatvora u trajanju godinu dana,od cega je bio 3 mj na istrazi. Ostalo mu je 9 mj za odslužiti. Rekli su mi da su na dijagnostici odlučili da ostaje u Remetincu do kraja.

On ima za mjesec dana novo ročište, optužnica je za nanošenje teških tjelesnih ozljeda,za bivšu ženu.

Taj dan kada se dogodio eksces za koji su sude, bivša supruga njegova bila je pod jakim utjecajem alkohola. Optužuje ga da joj je glavom udario u umivaonik. Sudski vještak je utvrdio da su ozljede preslabe za takvo dijelo.

Zanima me što se može napraviti s obzirom da bivša supruga nije vještačena niti postoji papir iz kojeg se vidi da je bila pod utjecajem alkohola?

Odvjetnik je po službenoj dužnosti i nema u planu potezati papire i dokaze.

Bojim se da bi na ovih postojećih 9 mjeseci mogao dobiti još zatvorske kazne,jer dokaza nema,njoj će ići u korist jer je žena,naravno. A on je ionako već u zatvoru pa im je najjednostavnije samo još dodati zatvorske kazne.

Unaprijed zahvaljujem na svakom savjetu,jer ne znam od kuda krenuti a novaca za odvjetnika nemam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kvalifikacija djela će uvelike ovisiti o nalazu i mišljenju vještaka. Ukoliko ozljede definitivno nisu TTO (teške tjelesne ozljede), još uvijek jesu "obične" tjelesne ozljede, a i za taj oblik djela (čl. 117. st. 2. KZ-a), kazneni postupak progoni se po službenoj dužnosti.

Moguće je i da se zauzme stav da se radilo o pokušaju TTO, pa smo opet na čl. 118. st. 2. u vezi čl. 34. KZ-a.

Kako očito nema drugih svjedoka, a postoji definitivna tjelesna ozljeda (kakva god da je), šansa za osudu je poprilično visoka. Glede kazne, zavisi za koje KD zaručnik trenutno izdržava kaznu zatvora, ukoliko je za isto KD (dakle da je već i ranije tjelesno ozljeđivao bivšu), onda će sad dobiti strožu kaznu od ove trenutne. Ukoliko se radi o nekom sasvim drugačijem KD, onda možda postoji i mogućnost uvjetne osude, no samo u slučaju da bi kvalifikacija išla za "običnu" tjelesnu ozljedu, ne i ukoliko bude išla na pokušaj TTO (tu će onda najvjerojatnije ići nova zatvorska kazna).

Utjecaj alkohola na bivšu suprugu vašeg zaručnika bio bi relevantan ukoliko tvrdite da je on zapravo nije ozlijedio ili da se ona sama ozlijedila padom na umivaonik, a zbog utjecaja alkohola. No, kako ćete to dokazati?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost koliko sam shvatila ne možemo dokazati ništa jer je od toga prošlo 3 godine,a tada nije napravljeno ništa da bi se sada dokazalo. Postoje na hitnoj podaci da joj je izmjerena velika količina alkohola,ali do tog papira vjerojatno ne mogu doći. 

Da li postoji mogućnost da se od suda zatraži pa taj podatak izvuče za hitne?

Optužnica je za nanošenje teških tjelesnih ozljeda u pokušaju.

Trenutno izdržava kaznu zbog članka 177 stavka 2.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Zmijanka je napisao:

Postoje na hitnoj podaci da joj je izmjerena velika količina alkohola,ali do tog papira vjerojatno ne mogu doći. 

Da li postoji mogućnost da se od suda zatraži pa taj podatak izvuče za hitne?

Može se predložiti pribavljanje navedenog dokumenta, iako ne znam koliko će to biti od koristi.

prije 3 sati , Zmijanka je napisao:

Optužnica je za nanošenje teških tjelesnih ozljeda u pokušaju.

Trenutno izdržava kaznu zbog članka 177 stavka 2.

Na ovakav opis slučaja (ako ostane pokušaj TTO), smatram da je nova zatvorska kazna gotovo pa siguran epilog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim Vas da mi pojasnite značenje u pokušaju?

Koliko sam shvatila nanošenje teških tjelesnih ozljeda u pokušaju se sudi samo malo blaže od nanošenja teških tjelesnih ozljeda,koje su zaista i  nanešene,ne u pokušaju.

U pokušaju bi značilo da je osoba pokušala to učiniti,ali ne nužno da je i učinila? Da li sam dobro shvatila?

Zahvaljujem na pomoći i informacijama!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako je, pokušaj znači da je počinjena radnja kaznenog djela, međutim nije došlo do posljedice koja je karakteristična za konkretno KD. Primjerice, u vašem slučaju, udarili ste nekog s ciljem da mu slomite kost, ali do loma kosti nije došlo. Jasno, zadaća je tužitelja da dokaže takvu namjeru.

Za pokušaj KD naš KZ predviđa mogućnost blažeg kažnjavanja, a što se u praksi redovito i dešava, osim u slučaju nekih okorjelih kriminalaca ili specijalnih recidivista (osoba koje ponavljaju jedno te isto KD).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija