Jump to content

imam li kakva prava?


Gvaka

Preporučene objave

Pozdrav,
situacija je malo komplicirana, ali se nadam da ću dobiti informacije koje me zanimaju.

Naime, godinama sam studentski radio u jednoj javnoj ustanovi (najčešće preko ljeta, blagdana i godišnjih odmora) na poslovima pomoćnog tehničkog osoblja. Kako je potreba za poslom ostala i dalje, a ja sam tada bio apsolvent, nastavio sam kontinuirano raditi kroz cijelu 2019. kao student, dok sam, u ožujku 2020., nakon objavljenog natječaja za određeno (kao zamjena za bolovanje) primljen na to radno mjesto. Kroz cijelu godinu mi je produživan ugovor (nekad na 2, nekad na 3 mj i sl.).

S obzirom da je osoba, umjesto koje sam radio kao zamjena, premimula, otvorila se mogućnost stalnog zaposlenja. Natječaj je raspisan na neodređeno, ja sam predao papire, ali posao dobio nisam.  Jedan od glavnih uvjeta natječaja odnosio se na najmanje 6 mj radnog iskustva, a na kraju je na to radno mjesto zaposlena je čistačica koja je radila u toj ustanovi, koja zasigurno nije imala traženog radnog iskustva koje je pisalo u natječaju. Meni su i dalje nastavili produživati ugovor kao zamjena za druge radnike koji su na bolovanju ili godišnjem odmoru.

Drugi natječaj za neodređeno je bio u ožujku 2021. i tražili su 2 zaposlenika. Opet sam se prijavio, obećavao mi se posao (obzirom da godinama tamo radim, nemaju sa mnom nikakvih problema i svoj posao sam obavljao savjesno), ali ga opet nisam dobio. Na ovom natječaju su posao dobili dečko koji je isto kao i ja radio na određeno i jedna osoba koja nikad nije radila u toj ustanovi. Meni je istekao ugovor na određenom i odbili su mi ga produžiti. 

Ono što me zanima jest:
1. Jesam li ja, obzirom da sam godinama tamo radio, imao nekakvo pravo prvenstva pri zapošljavaju s obzirom na radno iskustvo? 

2. Zanima me imam li se pravo nekom žaliti (ako da, kome točno), obzirom da sam ja, istekom ugovora dobio otkaz, odnosno ugovor mi nije produžen, a znam da je jedan kolega išao na bolovanje (još dok sam ja radio pod ugovorom) i da ga sigurno neće biti do kraja 5 mj, ako ne i dulje, a da njega trenutno mijenja domar te ustanove? Dakle, mogli su mi produžiti ugovor, a nisu, nego su stavili domara na isto radno mjesto na kojem sam dosad ja radio.

Također, znam da se u toj ustanovi mulja s tim natječajima i da se ljudi prijavljuju na natječaj za jedno radno mjesto, a rade na drugom. Tipa, natječaj je za domara, osoba se zaposli i onda ne radi taj posao, nego posao vozača i sl. Također, znam da im fali ljudi na određenim pozicijama, ali baš iz razloga što nekog zaposle za jedno radno mjesto, a onda on zapravo radi na drugom radnom mjestu ni ne mogu popuniti to mjesto, osim na način da netko dovede nekog svog pa se namještaju natječaji i slično, kao i to da im, kad su zamjene za godišnji i bolovanja, osim studenata, rade i domari.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , Gvaka je napisao:

1. Jesam li ja, obzirom da sam godinama tamo radio, imao nekakvo pravo prvenstva pri zapošljavaju s obzirom na radno iskustvo? 

Na žalost, ne.

prije 13 sati , Gvaka je napisao:

2. Zanima me imam li se pravo nekom žaliti (ako da, kome točno), obzirom da sam ja, istekom ugovora dobio otkaz, odnosno ugovor mi nije produžen

Njihovo pravo da s Vama ne sklope novi ugovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

hvala Vam na Vašem prijedlogu. 
 

Ono što mi nije jasno je to ima li uopće smisla pokretati upravni spor u ovoj situaciji kad iz pouzdanih izvora znam da je jedna od zaposlenih osoba (iako je imala debelu vezu) udovoljavala svim kriterijima za to radno mjesto te da je imala prednost s obzirom na utvrđeni invaliditet. Što se tiče druge osobe koja je zaposlena na to radno mjesto, o njoj ne znam ništa. To je osoba koja nikad nije radila u toj ustanovi, ali se po hodnicima priča da je došla preko veze, makar to ne mogu dokazati. 

Jedina stvar koja mene u svemu tome smeta je ta što mi se godinu dana lagalo i obećavalo da ću dobiti stalan posao zato jer ga godinama radim i radim ga savjesno, a onda sam, doslovno dva dana nakon šta mi je moj šef rekao da se ne brinem i da će mi produžiti ugovor zbog kolege koji je na bolovanju, od kadrovske dobio mail u kojem piše da mi je istekao ugovor i da mi ga ravnateljstvo više ne misli produžiti. 

Također, s obzirom da, po mom mišljenju, nisu imali konkretni razlog da mi ne produže ugovor (što za zamjenu bolesnog kolege, što za godišnje odmore koji će trajati do 9 mj) po hodnicima se sad pričaju svakave laži i neistine o meni i kruže priče da sam sam kriv što su mi dali otkaz jer sam nekog vrijeđao, nešto krivo radio i slično, a to stvarno nije istina. Najviše od svega me boli spoznaja što sam u toj ustanovi ukupno radio 8 godina (studentski i kao zaposlenik) bez ijednog dana godišnjeg, uskakao kad god je trebao i radio i prekovremeno, ali onda su me šutnuli na cestu kao zadnju budalu. 

Uglavnom, mislite li i dalje da ima smisla i osnove pokrenuti upravni spor ili ne? Hvala

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija